Star Wars

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Darth Vader podporuje i Věci veřejné

Star Wars (Hvězda Války, něbo také Války hvězdy) je fiktivní sci-fi svět několika sci-fi filmových, ale také sci-fi seriálových a sci-fi knižních sci-fi adaptací a sci-fi děl. Žánrově spadá mezi sci-fi. Autorem sci-fi světa Star Wars je neznámý vojín, případně neznámý autor, který nikdy nebyl povolán do vojenské služby, popřípadně člověk, který se stal autorem Star Wars ještě předtím, než se stal neznámým vojínem. Postupem času se práv na Star Wars ujalo nezávislé a neziskové produkční filmové studio Disney. Star Wars řadí experti kinematografie ke sci-fi žánru. V nedávné době odkoupil filmová práva od Disneyho archeolog a dobrodruh George Lucas, a to za nezveřejněnou symbolickou částku. Závěrem úvodu je nutno zdůraznit, že svět Star Wars je zcela fiktivní a patří ke sci-fi žánrům.

Typickými znaky ságy jsou boj světelnými smeči nebo prastará Kýla.

Ujasnění označení jednotlivých epizod[edit]

Tvůrci sci-fi trilogie Star Wars mají smysl pro humor a tak se rozhodli k původní trilogii (tzv. "original trilogy") natočit další trilogii (tzv. "prequel trilogy"), která se odehrává před původní trilogií, čímž z trilogie vytvořili haxalogii. Ale protože jejich smysl pro humor je opravdu zvrhlý, usmysleli si, že natočí další trilogii (tzv. "sequel trilogy"), která se odehrává po původní hexalogii, což ze Star Wars činí nonalogii a dále poté filmy, které se odehrávají mezi prvními dvěma trilogiemi (tzv. "sidequel") a navíc to vše začali natáčet na přeskáčku. Aktuálně tedy sci-fi filmy Star Wars obsahují 9 základních epizod a další 2 filmy, což je dohromady 11 filmů, což by se řeklo undicesimologie, pokud taková výraz ovšem existoval. Jeden možný důvod je, aby odradili náhodné diváky, kteří by byli při sledování velice zmateni, a tím si zaručili, že na další sci-fi filmy Star Wars budou chodit pouze skalní fanoušci tohoto sci-fi žánru. Vědci z necyklopedie jsou však přesvědčeni o důvodu, aby počet filmů Star Wars byl roven prvočíslu.

Pro jistotu uvádíme pořadí epizod tak, jak vycházelo v kinech: IV (1977), V (1980), VI (1983), I (1999), II (2002), III (2005), VII (2015), 3.5/Rogue One (2016), VIII (2017), 3.25/Solo (2018), IX (2019)

A zde jsou epizody tak, jak se odehrávaly chronologicky: I (32 BBY), II (22 BBY), III (19 BBY), 3.25/Solo (11 - 14 BBY), 3.5 (0 BBY), IV (0 BBY - 0 ABY), V (3 ABY), VI (6 ABY), VII (34 ABY), VIII (34 ABY), IX (po 34 ABY)

A teď, když už je to, doufáme, jasnější, se můžeme pustit do popisu děje jednotlivých epizod.

Filmové epizody úvodní trilogie zfilmované na přelomu 20. a 21. století[edit]

Epizoda I — The Phantom Menace (Skrytá hrozba)[edit]

B1-70786277666

Vše začíná s příletem diplomatické šalupy Galaktické republiky do hangáru jedné z lodí Obchodní federace, která blokuje planetu Naboo. Rytíři Jedi Qui-Gon Jinn a Obi-Wan Kenobi opustí loď a zamíří vyjednávat s představiteli federace. Mezitím se (bitevní) droid třídy B1 s kódovým označením B1-70786277666 (všimněte si, že jde o prvočíslo), který byl odjakživa jiný než jiní droidi, rozhodl pro svobodu od centrálního počítače a napojil se na systém lodi s cílen zcela deaktivovat svou naprogramovanou poslušnost v případě „bitevní pohotovosti“. Vstupem do lodního systému nechtěně spustil „bitevní pohotovost“ droidů v hangáru 17 a zdejší droidi sestřelili republikovou diplomatickou misii. Než se B1-70786277666 konečně dokázal vymanit z osidel lodního systému Windows, stačil omylen pustit jedovatý plyn prdíku do konferenční místnosti, kde právě svačila dvojice Jediů.

Místokrál Obchodní federace Nute Gunray se rázem ocitl v nešťastné situaci. Vydírán tajemným Sithem Darth Sidiousem byl nucen začít blokádu planety Naboo, jakkoliv s tím morálně nesouhlasil. Přílet rytířů Jedi mu nabídl naději, místokrál se rozhodl pomoci republice dopadnout Lorda ze Sithu a vypovídat o nekalých aktivitách Techno unie a Bankovního klanu. Nepochopitelné zkraty droidů v hangáru a prdíkový plyn před jednáním najednou upravily obraz situace. Nute Gunray se snažil vyvarovat se paniky a vyslal droidy za rytíři, aby vše uvedli na pravou míru. Když se odhodlal odejít za vyslanci republiky on sám, zjistil, že nemůže opustit velín díky zablokovaným dveřím. Neimodiánští velitelé na jeho rozkaz dali přivolat pro droideky, které měly zablokovaná vrata zničit.

Qui-Gonn a Oni-Wan atak plynem přežili a střetli se s vyslanými droidy, jejichž chování se vyložili jako nepřátelské počínání. Nedorozumění vyeskalovalo u zablokovaných dveří k velínu, kam dvojice přišla pro místokrále. Než se mohlo všechno dění vysvětlit, dorazily droideky a střelbou u vrat se dostaly do konfliktu s Jedii. Ti se v tomto případě stáhli a po tomto „krátkém vyjednávání“ se skryli mezi útrobami invazního vojska s cílem dostat se na Naboo. Mezi statisíci bitevními droidy na cestě na Naboo byl též droid B1-70786277666, nyní už svobodný…

C3PO se na chvíli konečně vymaní z područí Jediů.

Epizoda II — Attack of the Clones (Klony útočí)[edit]

Ačkoli film trvá úmorných 142 minut (pokud vynecháte titulky, po kterých se stejně nic nestane, dá se to shlédnout za méně než polovinu), dá se děj celého filmu shrnout těmito málo větami:

Oni-Wan spolu s Panákinem Skywankerem letí na Kamino, kde zjistí, že Syfon-Dyaz nechal postavit armádu klonových vojáků. Ke konci filmu se strhne mezi Jedii a zbytkem světa bitva plná barev a laserů, kde zemře, mimo jiných, slavný dinosauří Jedi. Drogový dealer Jango Fet zde doslova ztratí hlavu. C3PO si prohodí hlavu s droidem a spolu s dalšími droidy útočí na Jedie. Konečně má možnost realizovat své tajné sny. Nakonec však o hlavu přijde a musí dál sloužit Jediům, jelikož je tak naprogramovaný. Tím jeho pár minut slávy končí a on je do konce života (a po všechny další epizody) vést stereotypní život po boku R2-D2.

Na konci filmu je svatba.

Dokument opravňující klonové vojáky k útoku na Jedie.

Epizoda III — Revenge of the Sith (Pomsta Sithů)[edit]

Dlouho pronásledovaný hrabě Důku ztratí hlavu a tajemný Darth Sidius je konečně odhalen - je to císař impéria Palpatin, což je to pro všechny velké překvapení. Objeví v mladém Skywankerovi skrytý talent (schopnost ztratit téměř v každém souboji alespoň jeden úd) a pomůže mu ho rozvíjet. Skywanker Jr. pochopí, že jeho poslání je vytvořit rovnováhu v celé galaxii a kvůli tomu se pohádá se s svým (nyní už) bývalým mentorem Oni-wanem a přechází do služeb Sidiuse.

Darth Sidius přebírá velení nad klonovou armádou a nechává, v rámci vytvoření rovnováhy mezi Jedii a Sithy, zredukovat počet Jediů na dva - jsou to Mistři Jouda a Oni-wan. Oni-wan se totiž někam schoval a Jouda, jak Sidius zjistil v souboji světelných mečů, pro něj není hrozbou.

Během hádky s Oni-wanem, Skywanker Jr. využije svůj skrytý talent a přichází o 2 nohy a jednu ruku. Z končetin mu tak zbyla jen jedna ruka, která ještě k tomu není jeho, ale pouze půjčená. Když Sidius zjistí, že Skywanker Jr. s tomto souboji pohořel, nechá mu vyrobit nové ruce a nohy a změní mu identitu na Darth Vader.

Mladé paní Skywankerové se narodí dvě děti - Luke a Leia a protože se v dalších epizodách neobjevuje, umírá. A stejně tak umírají další postavy, které byly sice v prvních třech epizodách důležité, ale v dalších třech se neobjevují.

Filmy, které se nedočkaly označení "Epizoda".[edit]

Solo: Star Wars Story (Solo: Příběh válek hvězdy)[edit]

Tento film vypráví o tom, jak Han Solo založil v Sušici sirkárnu.

Rogue One: Star Wars Story (Rošťák jedna: Příběh válek hvězdy)[edit]

Děj filmu se odehrává několik let po Epizodě III. Darth Vader (ve filmu se objeví až na konci) už vyrostl a Sidius (ve filmu se neobjevuje) zestárnul.

Úvod filmu nám představí architekta Hvězdy smrti (něco mezi měsícem a raketou s velkým laserovým dělem), jeho manželku a dceru, jménem Jynn. Děj filmu poté skočí o několik let dopředu, kdy je z Jynn už velká slečna. Ta je cestou do práce unesena zlými Rebely, kteří jí vymyjí mozek a přesvědčí ji, aby se přidala k nim a pomohla bojovat proti Impériu. Spolu s Casianem, robotem K-2SO a dalšími Rebely poté letí do státních archivů na planetu Scarif, aby získaly plány Hvězdy smrti. Zlou lstí se jim to povede a oni přijdou na to, kde se v Hvězdě smrti nachází kurvítko - centrální šroub. Tuto informaci poté odešlou princezně Leie, která také od posledního dílu vyrostla a stala se vedoucí Rebelů.

V závěru filmu se konečně objeví Darth Vader, na kterého všichni celou dobu čekali. Protože ale už nemají čas si s ním povídat, vezmou plány a letí pryč. Darth Vader má však pro svoji dceru dárek k narozeninám a tak se za ní vydá.

Na počest příletu Vadera chce impérium odpálit ohňostroj, ale hlavní pyrotechnik Libor si splete páky a vystřelí laser na planetu Scarif, kde se nachází státní archiv a mimochodem také hlavní hrdinové filmu. V rozšířené verzi poté Vader Libora potrestá a Libor musí do smrti vytírat podlahu. Laser zničí celou planetu Scarif a všechny, kdo se na ní nacházejí. To se však dalo logicky předpokládat, jelikož v dalších dílech se nevyskytují, přestože sehráli v celé sáze obrovskou roli.

Filmové epizody původní trilogie zfilmované v 80. let 20. století[edit]

Původní trilogie se točí okolo zcela bezúspěšného boje Státních jednotek proti podlým Rebelům. Rebelové, neboli Povstalci, pro účely svých nekalých aktivit založili Povstaleckou Alianci, jež se orientuje zejména na obchod s drogami a kyberzločin. Státem nasazení Staattrupeři ve své typicky bílé uniformě statečně často čelí přesile lépe vyzbrojených Rebelů.

Epizoda IV — New Hope (Nová naděje)[edit]

V tomto filmu k ničemu závratnému nedošlo.

Epizoda V — Imperial Strikes Back (Impérium vrací úder)[edit]

Vader je stále zarmoucen smrtí GKA-693. Navrhuje vyslání průzkumných sond k planetám s možnou povstaleckou základnou. Ty však má na starosti Státní důstojník Gilad Pellaeon. Při setkání s Pellaeonem vyjde najevo, že správu průzkumných sond převzal Státní důstojník Tarkin, a to navzdory faktu, že je od minulé epizody mrtvý. Státní archivní spisy uvedou jako nástupce v této funkci Státního Admirála Thrawna. Ten nicméně operuje v Neznámých oblastech a sondami se odmítá zabývat. Do funkce ředitele správy průzkumných sond je zvolen Státní Admirál Ozzel, který krátce po svém zvolení smrtelně podlehne galaktické chřipce. Průzkumné sondy nakonec převezme Kapitán Piett.

Epizoda VII — Return of the Jedi (Návrat Jediho)[edit]

V tomto filmu k něčemu závratnému došlo.

Postavy[edit]

Stát – ryze kladné postavy[edit]

GKA-692 (cameo role) – hlavní a nejdůležitější postava celé ságy, hrdý bojovník Státu ve své typicky bílé uniformě statečně čelící přesile lépe vyzbrojených Rebelů, umírá v úvodu prvního dílu

Návod k sestavení Darth Vadera z obchodu IKEA.

Darth Vader (???) – hlavní postava, fatální nehoda v mládí při výrobě drog s trvalými důsledky jej přiměla doživotně nosit černý oblek, umírá v závěru posledního dílu
Státní tajemník (???) – významná postava, rádce a mentor Dartha Vadera, výjimečně moudrý a chrabrý muž
Mistr "Jouda" Yoda (???) – vedlejší postava, roztomilý domácí skřítek nazelenalé barvy
B1-70786277666 (???) – chudák spící B1-70786277666 sní o ovládnutí světa, bohužel však jeho plány překazí zníčení obrovské zelené laserové diskokoule je zasažen a umírá

Povstalci – ryze záporné postavy[edit]

Luke "Lucker" Skywanker (Mark Hamill) – hlavní postava, nelítostný popravčí mnoha Státních Staattruperů (a tedy i milujících a milovaných otců od rodin), incestní milenecký vztah se sestrou Leilou a později také intimní vztah s R2-D2
Leia "Leila" Orgyana (Carrie Fisher) – hlavní postava, prominentní děvka Alderaanu, incestní milenecký vztah s bratrem Lukem a rovněž intimní vztah s Hanem Solem
Han "Chewbacca" Solo (Harrison Ford) – hlavní postava, nepřehlédnutelně ochlupený pašerák a majitel lodi Millenium Falcon
Lando "Black Guy" Calrissian (???) – vedlejší postava mimo původní scénář, dosazen do filmu Americkým Federálním Úřadem Pro Národní Etnickou Integritu na základě sekce 23 zákonné stanovy 12.4 a §9 pro povinné obsazování herců různorodých etnik a národností pod hrozbou sankcí, černoch

Ostatní – ostatní postavy (obvykle neutrální)[edit]

R2-D2 (Petra Janů) – hlavní postava, překrásná lidská rusovlasá žena sportovní postavy, později svedena Skywankerem, vystupuje pod pseudonymem Mara Jade
C3PO (???) – hlavní postava, důmyslně zkonstruovaný robot–droid ve zlatém plechu a odborník na PR – vztahy s veřejností, přítel R2-D2
R2-D2 (droid) (???) – vedlejší postava, droid a přítel C3PO
BB-8 (???) – Další robot

Působení v politice[edit]

Darth Vader zachycen ve volební kampani na Ukrajině
Při kampani byl ve svém živlu

Po vzoru amerických prezidentů a senátorů se logicky začal angažovat v politice, po neúspěchu u Věcí veřejných, se pokouší kandidovat v ukrajinských volbách.


Související[edit]

Filmový pás.jpgFilmový pás.jpg
   v  d  e
Filmy

7 dní hříchůAlien: CovenantBabovřeskyBarbar OnanBlade RunnerČesko potřebuje tisíc takových Hedvíčků!Červená KarkulkaDaleko od BrnaDaleko od PrahyEnterprise NX-01Honzíkova cestaHarry Potter a Tajemství Zvětšovacích Se SlipůHarry Potter a Tajemství HustleruIndián a JonesJe třeba zabít SeagalaJen počkej zajíciJežíš: První KrevJyříkova cestaKaky se vracíKuka se vracíKlaus JeštěrkářLáčkovka věští smrtLví králMach, Šebestová a kouzelné sluchátkoMatrixPanictví aneb kurvahošigutntágPapapapájštipinapaPrasopes baskervillskýPulp Fiction / Die Melasenfiktion / Galimatyjáš: Historky z podsvětíSlunce, seno a radarSnowboarďačkyTřeskStar Trek XI.Star Wars: Síla se probouzíTerminátor 2: Den po čůráníTerminál 3: Vzpoura strojůU pokladny mu stálVálka se švábyZuzankaZvěrozvěsti
Bondovky: Quantum of SilážDNES, neumírej!Spadla z oblakovKyzové OkoJedna flaška nestačíKrálovská šavlePiješ jenom dvakrátPovolení usínatŠpektr
Filmy o Wikipedii: Správcův hněvWikiromanceWikipedia 2070Pátrání po Jimbovi16 blokůPoslední správceEvoluce
Filmy o Necyklopedii: Dobře zkažená NecyklopedieJak to doopravdy bylo?Robin Anonym …sága Necykloverse