Spadla z oblakov

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Spadla z oblakov
Plakát k filmu Spadla z oblakov
Plakát k filmu Spadla z oblakov
žánr Akční / Dobrodružný / Thriller / Krimi
originální název Skyfall
stát USA / Česko
rok 2013
délka 133 minut
formát 17 : 3,14
produkce Filmové studio Bratři v triku
námět Ian Fleming
režie Miloš Forman
hrají Miloš Zeman, Petr Dvořák, Václav Moravec, Barbora Kroužková, Karel Schwarzenberg, Karolína Peake, Petr Nečas, Miroslav Kalousek, Bohuslav Sobotka, Petr Cibulka, Aleš Cibulka, šest medvědů s Cibulkou, Emanuel Ridi s cibulkou... a také Miloslav Šlouf

Skyfou (slovensky Spadla z oblakov, český název nebyl dosud zvolen) je úplně nejvíc nejnovější bondovka, ještě víc než Quantum of Siláž. I v tomto pokračování vystupuje v ústřední roli agenta 007 bývalý prezidentský kandidát Miloš Zeman, který se protentokrát ujal i režie. Hlavní část děje je zasazena do atraktivní Prahy (kvůli úspoře finančních nákladů se však točilo zejména v Moskvě, čehož si ovšem většina diváků na světě ani nevšimne).

Děj[edit | edit source]

Po již tradičně akcí nabušené úvodní scéně, ve které Bond přemůže aligátory v jezírku uvnitř soukromé rezidence jihamerického drogového bosse Carlose Montenegro a titulkách s rovněž tradičně kulervoucí písní Rich Boy od Nicky (Adele je mrtvá) se již zcela logicky přesunujeme do Prahy, kde má na Kavčích horách dislokovanou pobočku britská tajná služba MI5. Filmovým fanouškům neujde milý odkaz na éru grotesek s Charlie Chaplinem nebo Lauerem a Hardym, a to ve chvíli, kdy Bond zakopne o schod před kanceláří M, plachtí pět metrů vzduchem a dopadne do křesla, načež jakoby nic hodí nohu přes nohu, nonšalantně vytáhne krabku Startek a s ledovým klidem se zeptá: „tak kdepak máme popelníček, pane řediteli?“

Praha[edit | edit source]

Zatímco M (hraje Petr Dvořák) ohne záda a hledá v antikuřácké budově aspoň jeden zasranej popelník, dozvídá se Bond, klepaje popel na zem, o nadcházejícím úkolu. Ministryně války Čechistánské republiky (což je ta země, kde právě jsou) generálka Karolína Píka se rozhodla pro drastické změny v armádě. Vyhazuje jednoho velitele ozbrojených složek za druhým, zavádí brannou povinnost pro děvčata a italskou kuchyni v důstojnických jídelnách (podle nějakého blbého pořadu s taliánem z televize). Prostě jedná, jakoby se zbláznila, říká se o ní, že spadla z oblakov. Její jednání však neohrožuje jen obranyschopnost Čechistánu, na to by se MI5 mohla vykašlat, ale také všech ostatních členských zemí NADTO a jejich spojenců. Je proto nezbytně nutné odstranit jí.

Q (hraje Václav Moravec) má pak na Bonda nějaké stupidní otázky, dokonce tak stupidní, že se Bond neudrží a doporučí Q poohlédnout se po práci redaktora. Aby se Q pomstil, vybaví Bonda dětskou stříkací pistolkou, o které mu namluví, že je kouzelná, a dropsy napuštěné prudkým jedem, které má prý pro jistotu cucat třikrát denně. Moneypenny (hraje Barbora Kroužková) se pro jistotu ve filmu nevyskytuje vůbec.

Brdy[edit | edit source]

Stopy Bonda zavedou (Karolína nesundavá vojenské kanady ani do postele, takže stopování je pro starého skauta Bonda hračkou) do brdských lesů, do vojenského výcvikového prostoru. Tam, kryje se jako pravý indián nalámaným chvojím, sleduje scénu, jak Píka dává ostatním zákonodárcům Čechistánu kouř. Zatímco se Nieczas, Kalouzik, Sabotku a ostatní bažanti plazí při zemi, loví samopaly z bahna a nechají na sebe řvát, že je chemickej poplach, tak jaktože ještě nemaj masky, kurva, zahlédne Bond záblesk. To v křesílku na kraji cvičáku vyndal tabatěrku z čtyřiadvacetikarátového zlata drogový boss Carlos Montenegro. Právě se trochu prospal a rozhodl se sledování zbytku zábavného výcviku zpříjemnit si pokouřením něco kokových listů z vlastních plantáží. Tak se Bond dozvídá, že zdrogovaná Píka není nejvyšší kápo a že za plánovaným rozkladem NADTO stojí někdo ještě mocnější.

Závěr[edit | edit source]

Bond nelení a jedná – vrací se do nejbližší vesničky, kde z telefonního automatu volá do redakcí nejrůznějších novin a za slib anonymity práská na Carlose a jeho rodiče něco co ví a dokonce i všechno co neví. Nakonec tedy vše dopadne dobře, prostý lid Čechistánský otevře oči a odvrhne Carlose a zachrání tím nejen svou malou milovanou zemi, ale nadto NADTO a jsou Bondovi tak vděční, že by ho nejradši samou láskou zvolili prezidentem. To však skromný Bond, rudý až za ušima, omítá a bere Karolínu Píku do tropického ráje ve Vietnamu, aby okusil něco z perverzních hrátek své nové bondgirl.

Zajímavosti[edit | edit source]

  • Během natáčení pronesl Miloš přesně 1.000.007 bonmotů a citátů, aniž by se opakoval.
  • Sám Miloš zasponzoroval film z přebytků, které mu zbyly z nějaké kampaně nebo z čeho.
  • Milošovi se v Moskvě moc líbilo.
  • Miroslavu Kalouskovi se v Moskvě nelíbilo, nadával na blbý scénář a vůbec byl sprostý.
  • Karel Schwarzenberg odmítl kaskadéra a všechny scény prospal sám.
  • Premiéru filmu si nikdo nepamatuje, všichni byli odvařeni z upjatého kabátku paní Ivany a bujného obočí slečny Kateřiny.

Kritika[edit | edit source]

Miloš Zeman veškeré recenze zkritizoval jako „debilní žvásty bulvárních pisálků, kteří mají tu drzost říkat si žurnalisté.“ Nezapomněl podotknout, že všechny si je přečetl na teletextu.

Obrázky z natáčení[edit | edit source]

Filmový pás.jpgFilmový pás.jpg
   v  d  e
Filmy

7 dní hříchůAlien: CovenantBabovřeskyBarbar OnanBlade RunnerČesko potřebuje tisíc takových Hedvíčků!Červená KarkulkaDaleko od BrnaDaleko od PrahyEnterprise NX-01Honzíkova cestaHarry Potter a Tajemství Zvětšovacích Se SlipůHarry Potter a Tajemství HustleruIndián a JonesJe třeba zabít SeagalaJen počkej zajíciJežíš: První KrevJyříkova cestaKaky se vracíKuka se vracíKlaus JeštěrkářLáčkovka věští smrtLví králMach, Šebestová a kouzelné sluchátkoMatrixONEMANSHOT: The moviePanictví aneb kurvahošigutntágPapapapájštipinapaPrasopes baskervillskýPulp Fiction / Die Melasenfiktion / Galimatyjáš: Historky z podsvětíSlunce, seno a radarSnowboarďačkyTřeskStar Trek XI.Star Wars: Síla se probouzíTerminátor 2: Den po čůráníTerminál 3: Vzpoura strojůU pokladny mu stálVálka se švábyZuzankaZvěrozvěsti
Bondovky: Quantum of SilážDNES, neumírej!Spadla z oblakovKyzové OkoJedna flaška nestačíKrálovská šavlePiješ jenom dvakrátPovolení usínatŠpektrNení čas přestat chlastat
Filmy o Wikipedii: Správcův hněvWikiromanceWikipedia 2070Pátrání po Jimbovi16 blokůPoslední správceEvoluce
Filmy o Necyklopedii: Dobře zkažená NecyklopedieJak to doopravdy bylo?Robin Anonym …sága Necykloverse