Špektr

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Špektr
Spectre
Špektr Spectre
základní data
styl akční, dobrodružný, drama, krimi, mysteriozní, thriller
stát USASpojené královstvíČR
rok 2018
délka 143 minut
formát Zeman
produkce Haim Saban, Pražský Hrad Productions
námět Ian Fleming
scénář Zdeněk Troška, Jaromír Soukup
režie Zdeněk Troska
hrají Miloš Zeman, Ralph Fiennes, Jiří Ovčáček, Andrej Babiš, Jiřina Bohdalová, Gugu Mbatha-Raw, Miroslav Šlouf (a.z.), Jiří Zimola, Martin Stropnický, Angelina Diash, Radek Banga, Dominik Feri a další


Špektr je v pořadí již osmá bondovka, ve které se titulní role chopil Miloš Zeman. Filmová kritika snímek považuje za nejlepší Bondovku vůbec. Úvodní píseň nazpíval Adam Vojtěch.


James Bond (excelentní Miloš Zeman) po rutinní likvidaci trojitého agenta Moskvy (v podání slovenského neherce Andreje Babiše) získává od Moneypenny (Jiřina Bohdalová) do rukou zprávu od zesnulé M (Miroslav Šlouf, a.z.), při jejímž prověřování se dostává na stopu tajné zločinecké organizace s ambicemi ovládnout svět. Navzdory protestům nového M (Ralph Fiennes) se Bond vydává na neoficiální neschválenou nedovolenou misi do maďarské Budapešti a provede úspěšně nebezpečný seskok padákem ze stealth letounu Lockheed ČSA-68 přímo na nádvoří Budínského hradu. Na tajném obřadu je ovšem odhalen a stěží unikne – svou roli zde sehraje tajný agent s enigmatickou přezdívkou „O“, který útěku Bonda napomůže. Počáteční nedůvěřivost Bonda se změní, když se mu O svěří (You know, James, my mother was from Moravia).

Bond vycestuje do Zanzibaru, kde od zdejšího mafiána (Radek Banga) „získá“ s pomocí donucovacích prostředků informace o tajné skupině ŠPEKTR. Zjišťuje, že skupina ORTEL, již střetl v minulosti je pouhou odnoží ŠPEKTR. ŠPEKTR však Bondův přílet předpovídá a nájemná vražedkyně Olywamba Fo (Angelina Diash) se pokusí Bonda zabít. Bond čelí nespočtu nepřátel, avšak ze situace se vymaní, i díky Becherovovu koktejlu, který mu Q (Jiří Ovčáček) před odletem připravil.

Mezitím jsou tajní agenti 000, 005 a 008 otráveni novičokem, přičemž Bond unikne smrti otrávením jen díky vysoké hladině alkoholu v krvi. Poté co Q Bonda informuje o smrti agentů, vydá se Bond na vlastní pěst přímo do Moskvy. Pronikne do vojenské základny pod Kremlem přímo hlavním vchodem a je nemile překvapen, že jej zde znají a zdraví civilním jménem. ŠPEKTR Bondův příchod opět očekává, nemá potíže s jeho chycením a přímo před jeho zrakem popraví agenta O, který se pokusil základnu infiltrovat. Poté je Bond předveden před nejvyššího bosse ŠPEKTRu, kterým se ukáže být přeživší agent MI6 „Karel“, dříve agent 009. Jeho plánem je vypustit novičok do ovzduší a způsobit tak nikoliv smrt, ale prudké bolesti hlavy – migraci.

Někdejší agent 009 sdělí Bondovi nejen svůj plán na konečné ovládnutí světa, ale také pravdu o jeho minulosti: Karel a James jsou bratři-dvojčata z druhého kolene. Jejich matkou byla Zoja Kosmoděmjanskaja (ve flashbacku ji zahrála Miroslava Němcová), kterou agenti ŠPEKTR krátce po porodu zlikvidovali. Spoutaný Bond prostřednictvím velkoplošné obrazovky přihlíží realizaci hanebného plánu, při kterém jsou ruské rakety s novičokem způsobujícím migraci namířeny na Sýrii.


Ze zákulisí[edit]

Náročná scéna seskoku z letounu se točila 7 týdnů na pražském Barrandově.


Filmový pás.jpgFilmový pás.jpg
   v  d  e
Filmy

7 dní hříchůAlien: CovenantBabovřeskyBarbar OnanBlade RunnerČesko potřebuje tisíc takových Hedvíčků!Červená KarkulkaDaleko od BrnaDaleko od PrahyEnterprise NX-01Honzíkova cestaHarry Potter a Tajemství Zvětšovacích Se SlipůHarry Potter a Tajemství HustleruIndián a JonesJe třeba zabít SeagalaJen počkej zajíciJežíš: První KrevJyříkova cestaKaky se vracíKuka se vracíKlaus JeštěrkářLáčkovka věští smrtLví králMach, Šebestová a kouzelné sluchátkoMatrixPanictví aneb kurvahošigutntágPapapapájštipinapaPrasopes baskervillskýPulp Fiction / Die Melasenfiktion / Galimatyjáš: Historky z podsvětíSlunce, seno a radarSnowboarďačkyTřeskStar Trek XI.Star Wars: Síla se probouzíTerminátor 2: Den po čůráníTerminál 3: Vzpoura strojůU pokladny mu stálVálka se švábyZuzankaZvěrozvěsti
Bondovky: Quantum of SilážDNES, neumírej!Spadla z oblakovKyzové OkoJedna flaška nestačíKrálovská šavlePiješ jenom dvakrátPovolení usínatŠpektr
Filmy o Wikipedii: Správcův hněvWikiromanceWikipedia 2070Pátrání po Jimbovi16 blokůPoslední správceEvoluce
Filmy o Necyklopedii: Dobře zkažená NecyklopedieJak to doopravdy bylo?Robin Anonym …sága Necykloverse