Indián a Jones

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Soupeřem hlavní dvojice je zejména nacistický režim Adolfa Hitlera a jejich agenti SS

„Hadi! Nesnáším hady!“

- Dr. Jones


Indián a Jones je akční dobrodružná filmová série z dílny Stevena „SS“ Spielberga (Schindlerův seznam) a George „ILM“ Lucase (Star Wars). Hlavní role obsadili velké filmové hvězdy – Mel Gibson (Indián) a Harrison Ford (Doktor „Indy“ Jones). Příběh se během prvních tří filmů odehrává v meziválečném období 30. let a 40. let. Čtvrtý díl pak navazuje děním během poválečné Studené války, Ty hade.

  • Indián a Jones: Dobyvatelé ztracené archy
  • Indián a Jones: Chrám zkázy
  • Indián a Jones: Polední křížová výprava
  • Indián a Jones: Království křišťálové lebky

Do dnešního data (30. února 2017) byly natočeny 4 díly (5. díl se připravuje):

  • Indián a Jones: Článek Františka Peroutky

Děj příběhu[edit | edit source]

Dobyvatelé ztracené archy[edit | edit source]

Salahova skupina nalezne archu jako první, ale Němci se nevzdají
Diváky velmi opěvovaná scéna, ve které Indián zachrání Jonese


„Tak kopni do tý bedny, ať panstvo nečeká…“

- René Belloq


Doctor Jones se roku 1936 (všimněte si, že nejde o prvočíslo) vydá bádat do Peru, kde při snaze získat zlatou sošku ve starobylém chrámu narazí na konkurenčního badatele Reného Belloqa. Místní kmen perských domorodců, kteří straní Belloqovi, pobije malou skupinu doprovázející Dr. Jonese, který je nucen se cenné sošky vzdát. Jeho život před ostatními zachrání jeden z indiánů. Jones jej hodlá pojmenovat Pátek, ale nakonec se rozhodne pro jméno Indián. Oba nakonec zdárně uprchnou, a to bez sošky boha Peruna. Chaotická situace zabrání oběma pořádně si prohlédnout sošku, která nápadně připomínala hlavu Marcuse Brodyho, Jonesova kolegy.

Zatímco Indián cestuje bez Jonese do Egypta za dalším bádáním, Jones se vrací do USA, kde se dozví o záměrech Nacistů v Egyptě. Ti pátrají po artefaktu jménem Archa úmluvy. Jones se vydá za svou někdejší láskou Marion (posledně ji viděl, když jí bylo 12) do Nepálu (Tibetu), kde prvně střetne německé agenty. Navzdory prvnímu odmítnutí si Marion všechno rozmyslí a přiměje Jonese, aby ji vzal s sebou. Společně se tedy vydají do Egypta a Marion s sebou bere i „klíč“ k vyhledání archy – medailon.

V Káhiře se Jones s Marion připojí ke dvojici Indián - Salah. Za jejich pomoci a s využitím medailonu dokáže Jones získat lokaci archy a začít s prací vykopávání. Němci v čele s Belloqem plány zhatí, zavřou Jonese a Marion v místě nalezení archy, získají archu úmluvy a plánují ji dopravit do Německa. Indián pomůže dvojici vyprostit ze starodávné hrobky a skupina zabrání Němcům jak odletět, tak odjet s archou. Marion s oběma muži se nalodí na loď do Londýna, přičemž artefakt naloží rovněž.

Marion s Jonesem stráví společně romantickou noc, Indián se ráno rozhodne zaplavat si v Egejském moři. Ponorka Nacistů zastaví loď a opět uzme archu i s Marion, avšak Indyho Jonese ani Indiána nenaleznou. Indy se dokáže vetřít dovnitř ponorky a cestuje s Němci na ostrov, kde chce Belloq s Nacisty otestovat archu před její cestou k Hitlerovi. Indián se rozhodne pokračovat v cestě do Anglie a žádat o pomoc.

Jones se snaží ohrozit výpravu s výhružkou, že pomocí panzerfaustu archu odpálí, ale své slovo kvůli cennosti archy nesplní a je Němci ihned zajat. Marion s Jonesem jsou svázáni a Belloq započne rituál, ale situace nejde podle plánu. Archa obsahuje pouhý písek a vzápětí se zní derou duchové a podobné bytosti z nadpřirozena. Jones přiměje Marion zavřít oči a nepozorovat zlý konec, horor, který potká německé jednotky a Belloqa. Krátce nato se sama archa uzavře.

Indián s pomocí anglických přátel dostane dvojici z ostrova a společně s Jonesem a Brodym se vydá do Spojených států. Ve Washingtonu se trojice od agentů armády dozví o osudu archy – ta je ukryta do přísně tajného zařízení v oblasti 51 vedle mnoha beden podobných bedně s archou. V závěrečném rozhovoru se přátelé baví o celé akci, když Jones Indiánovi sdělí, že jeho nepřítomnost u otevření bájné archy díkybohu nevadila, protože Indián jakožto pohan vlastně o nic nepřišel – jeho víra to není. Nakonec si oba uvědomí, že i bez jejich úsilí by Nacisté dopadli zle, neboť si hráli se silami, kterým nerozuměli, Ty zmije jedovatá.

Chrám zkázy[edit | edit source]

Třetí posvátný kámen boha Šivy
Vůdce fanatické sekty výborně ztvárnil český herec Vladimír Menšík
Diváky velmi opěvovaná scéna, ve které Jones zachrání přátele


„Bálí mangchtí kálí má. Šachthí dégí kálí má. Kálí má… kálí má… kálí má, šachthí dé!“

- fanatik


V roce 1935 (všimněte si, že jde o prvočíslo) se Doktor Jones, rok před poznáním přítele Indiána v Peru, ocitne v čínské Šanghaji, kde zprvu jen těsně unikne nástrahám gangstera Lao Che, který pracuje pro samotného Kublajchána. Na jeho úprku jej doprovází prostitutka Willie Scott a malý kluk jménem „Kraťasy“. Trojice zdánlivě úspěšně nastoupí na palubu letadla, které je ovšem majetkem Lao Che a zatímco Jones a jeho doprovod usne, piloti letadla vyskočí s jedinými padáky a zanechají trojici na pospas smrti. Indy se včas vzbudí a provede neuvěřitelný trik s nafukovacím člunem, který bohužel vyústí v Jar-Jarovu smrt.

Indy se na počest Jar-Jara Binkse rozhodne nepohřbít jej, ale předhodit jeho již zetlelé gunganské tělo hladovějícím aligátorům nebo krokodýlům v nedaleké řece . Tříčlenná skupina zjistí, že se objevila v severní Indii a navštíví malou indickou ves, jejíž obyvatelé věří, že jsou od boha Šivy a že přicestovali se záměrem ukořistit nazpět posvátné kameny, které vesničanům ukradli maharádžovi zlí lidé. Indy se zaváže, že získá jak kameny, tak i děti, které maharádža drží ve svém paláci.

Doktor Jones, jeho pěkná milenka Willie a Kraťasy jsou maharádžou přátelsky přivítáni a zúčastní se večeře na jejich počest. Po večeři se odeberou do svých pokojů a postupem času zjistí, že věc se má jinak než na první pohled. Palác i maharádžu ovládá kult fanatiků praktikující kanibalismus a uctívající bohyni, která kálí – Kálí. Trojice překoná palácové pasti a odhalí podzemní komplex – kobku, kde právě proběhne Děsivý Rituál. Indy Děsivého Rituála polapí, ale ten se vzápětí promění v asynchronní voskovou klimatizaci. Po této zcela absurdní situaci jsou naši hrdinové svědky děsivého rituálu, při kterém je jednomu z obětních nešťastníků vytáhnuto jeho srdce zaživa. Krátce poté jsou všichni tři zajati.

Jones je dočasně na straně fanatiků díky tajuplnému lektvaru, kterým sekta dokáže člověku vymýt mozek. Willie je kultem zvolena za další oběť Alláhovi a Kraťasy je uvrhnut mezi jiné dětské otroky, kteří jsou kultem zneužíváni (na dolování dvou zbývajících posvátných kamenů a na pedosex), podaří se mu však vysvobodit. Kraťasy akorát včas zakročí proti Jonesovi, když míří obědovat Willie a znovu-zdravě-myslící Indy přemůže Alláhovy poskoky a osvobodí Willie a poté i děti včetně mladého maharádži. Pomocí důlního vozíku se po divoké akci trio dostane zpět na povrch, ale Kraťasy ztratí kraťasy.

Nejvyšší kněží kultu Mola Ram konfrontuje trojici u lanového mostu přes řeku Kwai a Indy Jonesů je zde zastižen právě v půlce, zatímco jej z obou stran mostu ohrožují Mola Ramovi muži, vyzbrojení šavlemi, mačetami a kuchyňskými noži. Indy se chopí zbraně (revolver) a veškeré nepřátele postřílí, zatímco dorazí několik vojáků Britů. Indové popadají do řeky jak švestky a jejich bezvládná těla jsou sežrána aligátory nebo krokodýli, včetně těla Mola Rama. Indymu při střelbě dva kameny vypadají z kapsy, ale třetí se mu podaří navrátit vesničanům.

V závěru filmu se do rodné vesnice vrátí i postava Indiána, který se po cestování po Asii připravuje na odjezd do Peru. Ani Indián ani Doktor Indy Jones netuší, že se brzo stanou velkými, ba největšími, přáteliFilmový pás.jpgFilmový pás.jpg
   v  d  e
Filmy

7 dní hříchůAlien: CovenantBabovřeskyBarbar OnanBlade RunnerČesko potřebuje tisíc takových Hedvíčků!Červená KarkulkaDaleko od BrnaDaleko od PrahyEnterprise NX-01Honzíkova cestaHarry Potter a Tajemství Zvětšovacích Se SlipůHarry Potter a Tajemství HustleruIndián a JonesJe třeba zabít SeagalaJen počkej zajíciJežíš: První KrevJyříkova cestaKaky se vracíKuka se vracíKlaus JeštěrkářLáčkovka věští smrtLví králMach, Šebestová a kouzelné sluchátkoMatrixONEMANSHOT: The moviePanictví aneb kurvahošigutntágPapapapájštipinapaPrasopes baskervillskýPulp Fiction / Die Melasenfiktion / Galimatyjáš: Historky z podsvětíSlunce, seno a radarSnowboarďačkyTřeskStar Trek XI.Star Wars: Síla se probouzíTerminátor 2: Den po čůráníTerminál 3: Vzpoura strojůU pokladny mu stálVálka se švábyZuzankaZvěrozvěsti
Bondovky: Quantum of SilážDNES, neumírej!Spadla z oblakovKyzové OkoJedna flaška nestačíKrálovská šavlePiješ jenom dvakrátPovolení usínatŠpektrNení čas přestat chlastat
Filmy o Wikipedii: Správcův hněvWikiromanceWikipedia 2070Pátrání po Jimbovi16 blokůPoslední správceEvoluce
Filmy o Necyklopedii: Dobře zkažená NecyklopedieJak to doopravdy bylo?Robin Anonym …sága Necykloverse

„Ádios… blbečku.“

- Dr. Jones