Duch obecný

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Split-arrows.png Tento článek nemá nic společného s článkem Ku Klux Klan.

To je dobře, můžeš založit nejmíň další čtyři nepodobné a vzájemně je rozdělit.

Duch

„Jsou to původně tzv. oživující princip, odlišující živé od mléka.“

- zdrogovaný expert VTN na duchy

„Že by tohle byl zpěv? No to je hrůza!“

- Ruprecht


Duch obecný, lidově označovaný jen jako duch nebo strašidlo, je nefyzické stvoření považované experty VTN za nadpřirození. Navzdory mediálním kampaním, letáčkům, televizním spotům a neziskovým organizacím si značná část naivní lidské populace myslí, že duchové neexistují. Průlom v tomto ohledu může zaznamenat americký found footage dokumentární cyklus Paranormal Activity, natočený podle skutečných událostí.

Duch obecný rád obývá staré hrady (např. Karlštejn) a zámky (např. Hluboká), případně zříceniny (např. Pražský hrad). Přesto může duch zabloudit a zabydlet se na obvykle neobvyklých místech, tedy tam, kde sídlí lidé. Duchologové zaznamenali případy, kdy se duchové vydali za návštěvníky hradu k nim domů. V takovém případě vyhledává podpostele, sklepy, půdu anebo odbornou pomoc.

Duch Cát je nepříliš podobný druch z řádu duchovitých. Třetím známým duchem této kategorie jest Duch Puch. Čtvrtým je duch létavý. Poltergeist naopak mezi duchovité nepatří.

Obživa[edit]

Ruprecht (vpravo) na fotografii s panem Krbcem, bývalým kastelánem (to cosi černé bavy po sranách je dáno špatným fotoaparátem)

Duch obecný se zpravidla živí menšími duchy, tzv. doušky neboli metanovými duchy. V ojedinělých situacích se živí také lidskou krví anebo masem uživatele . Mladí duši se rádi krmí také zeleninou anebo ovocem.

Mýtus[edit]

Jak se duch obecný rozmnožuje, jak a zda-li vůbec nějak vzniká a jestli může skonat není stále jasné. Zlé jazyky také tvrdí, že duchové se živí lidskými dušemi. To je ovšem velká lež, opravdu se živí spíš lidským masem.

Známí duchové[edit]

Známým českým duchem je Ruprecht z hradu Kulíkov, který byl za života kulíkovským hradním pánem. Nerad bývá rušen, přesto dokáže být k lidem laskavý a má rovněž smysl pro humor a tudíž i účet zde na Necyklopedii. Mezi jeho příspěvky zde patří i heslo „Duch obecný“. Dalším českým proslulým duchem je duch Petra Kellnera, který byl za života považovaný za nejbohatšího žijícího Čecha. Jeho tělo se nikdy nenašlo a mnozí lidé tvrdí, že ani nikdy neexistoval. Podle pověstí sídlil jistou dobu v lázeňském městě Teplice a patřil mu místní hrad Doubravka.

V USA působí problematický motorkářský duch Ghost Rider.