Kočka čočkovitá

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kočka čočkovitá
Kočka čočkovitá.JPG
Čerstvě vylíhnuté mládě kočky čočkovité

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: šelmy (Carnivora)
Čeleď: kočkovití (Felidae)
Rod: kočka (Felidae)
Druh: kočka čočkovitá
(Felidae lensidae)


Kočka čočkovitá je živočišný druh, který nedávno objevili vědci, kteří jsou vždy o krok napřed. Odchytili několik exemplářů, a zkoumali jak jejich vzhled, tak chování a v neposlední řadě také vnitřní orgány.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Tento tvor tvarem připomíná kočku zcela obyčejnou. Již však ne svou kůží, srstí, barvou či dalšími drobnostmi. Kůže kočky čočkovité je zelená. Srst jako taková je tvořena čočkou. Srst čerstvě vylíhnuté kočky připomíná čočku vařenou. Je to dáno tím, že plod po dobu svého růstu přijímal vodu a vlivem slunce se uvařil. Zpravidla několik hodin po vylíhnutí srst vysychá a začíná připomínat čočku suchou. Pokud je kočka čočkovitá delší dobu ve vodě či vlhkém prostředí, její srst nabobtná.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Vypadá to jako obyčejný strom, je to však čočkovník.

Způsob rozmnožování tohoto druhu kočky je zvláštní. Jak známo, kočky mají přes zimu více srsti a na jaře línají. Stejně tak u kočky čočkovité. Zde je ovšem nutno poznamenat, že vypadnuvší semena čočky zakoření a vyroste z nich čočkovník. Tento strom plodí lusky, ve kterých se ukrývají mláďata kočky čočkovité. Poté, co všechny lusky spadnou na zem, strom usychá. Lusk nejdříve vypadá jako lusk hrachu. Po několika dnech se ovšem nápadně zvětší, získá kožovitou slupku a spadne na zem. Poté se kočka začne klubat, díky tomu, že má na nosu malinký růžek, kterým lusk prorazí. Na každém čočkovníku vyroste asi 3-6 lusků.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po vyklubání je kotě veliké asi jako kotě. Za několik hodin mu vyschne srst. Prvních 10 dní tráví koťata z jednoho stromu společně. Jednak se mohou lépe bránit, jednak na sobě mohou zkoušet smrtelné chvaty. Po těchto 10 dnech koťata svlékají kůži, která jim již je těsná a čekají 2-3 hodiny, než jim naroste kůže nová. Po tuto dobu mají obnažené orgány a jsou velice zranitelné. Nová kůže již nemá onen růžek na nosu, jelikož vypadá strašně směšně. Do období pohlavní dospělosti, které nastane přibližně za rok, kůži svlékají pravidelně každý měsíc. Po pohlavním dospění se kůže svléká dle potřeby, mladší kočky mají interval kolem 2 měsíců, avšak za několik let přestávají růst, tedy je svlékání kůže zbytečné. V zimě kůži nesvlékají nikdy. Bylo by jim zima a navíc by ztratily dosud nevyvinutá semena čočkovníku.

Vnitřní a vnější orgány[editovat | editovat zdroj]

Mají oči, nos a podobné věci. Rozmnožovací orgány nemají, rozmnožování neprobíhá pohlavně. Co se týče vnitřních orgánů, v období svlékání kůže jsme měli výtečnou příležitost k jejich prozkoumání. Trávicí, trávová, dýchací, oběhová, vylučovací, nervová i ostatní soustavy jsou normální. Za zmínku stojí pouze to, že v žilách jim koluje čočková polévka. Trávicí soustava je uzpůsobena k rozkladu masa, tedy předpokládáme, že je to masožravec, stejně jako jiné kočky.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Nabízí se využití tohoto zvířete ke sklízeni čočky. Nejspíš by to vypadalo tak, že by se pouze krmily a sbírala by se svlečená kůže. Také by se mohlo stát, že v období před svlečením kůže bude kočka ještě několikrát oholena, podobně jako ovce.