Sklípkan rohatý

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Sklípkan rohatý
Sklipkan rohaty.jpg

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: klepítkatci (Chelicerata)
Třída: pavoukovci (Arachnida)
Řád: pavouci (Aranea)
Podřád: sklípkani (Mygalomorphae)
Rod: mutantní pavouci (Hybridoaranea)
Nebezpečný živočich

Sklípkan rohatý je pavouk veliké síly a i velikosti. Dospělí jedinci dosahují délky 1,5 metru a rozpětí nohou velkého samce je 9 metru.

Popis a stavba těla[edit]

Tělo je šedavé a velice chlupaté, podobně jako u jiných lidských druhů. Je zřetelně rozděleno na hlavohruď a zadeček. Na hlavohrudi se nachází kromě klepítek (chelicery) a makadel (pedipalpy) i veliký roh. Pavouk má na hlavohrudi také 4 páry kráčivých nohou. Panuje u něj výrazný pohlavní dimorfismus, kdy samec bývá o něco málo větší s rudou čarou na rohu. Samičky mají rohy menší a bez znaků.

Způsob života[edit]

Život tohoto pavouka je neprobádán, jelikož se ve volné přírodě nevyskytuje. Žije pouze v malé umělé rezervaci v jeskyních pod tajným ruským Institutem pro výzkum a šlechtění zmutovaných zvířat. Sklípkan Rohatý byl totiž vyšlechtěn sovětskými vědci ještě během studené války klonováním nosorožčích a pavoučích buněk.

Klonováním vyrobení jedinci se později dokázali samostatně pářit. Bohužel prvotní klonované buňky byly znečistěny spóry z Leninova mauzolea. Páření proto probíhá pouze jednou v roce, na svátek práce - 1. máje. Následuje nakladení kokonu se 42 vajíčky. Larvy se líhnou 7. listopadu a dospívají v 9 letech. Dospěli žijí i 60 let.

Potrava[edit]

Dospělci žerou jenom menší živočichy, lišky a kamzíky. Původně však byli vyšlechtěni jako bojové plemeno při příští válce proti americkým agresorům.

Zajímavosti[edit]

Jako protipól existuje i menší poddruh tohoto pavouka vyšlechtěný Američany. Od svého ruského protějšku se liší pouze dobou páření, probíhající na Den nezávislosti a larvy se líhnou na Den díkuvzdání.