Mléko

Z Necyklopedie
(přesměrováno z Samice)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Combo.png
VAROVÁNÍ - TRIGGER WARNING
Tento článek obsahuje sexistické narážky.
Pokud jste feministka / feminista / maskulinistka / maskulinista, může Vám způsobit psychické problémy.
Dojná samice Homo lactus GE při odběru mléka přístrojem. Snímek pochází z Moravstánské farmy Pospíšil a synové.
Milena připravená k podojení
Mlíko, pane redaktore, nenahradíte ničim, leda becherovkou.

Miloš Zeman

Split-arrows.png Tento článek nemá skoro nic společného s článkem Sperma.

To je dobře, kdyby byly stejné, nebyl by důvod, aby se jmenovaly jinak.


Mléko je produkt mléčných žláz samic savců.

Mléko je základním zdrojem výživy hlavně pro mláďata, která z tzv. mleziva získávají potřebné protilátky a vitamíny pro upevnění své imunity. Zvířata konzumují mléko až do doby, dokud nejsou schopna trávit pevnou stravu (píce, plíce, maso).

U lidí to funguje stejně, s tím, že dospělí lidští jedinci konzumují mléko jiných zvířat - kravské, kozí, ovčí, lamí, koňské, losí, velbloudí, zaječí, sloní, žirafí, jaguáří, gepardí, hyení, oškobrží, myší, netopýří, sobí, GE, a jiné, např. velmi vzácné mléko krokodýlí. Člověk je tak vzácným druhem označovaným zvířaty jako dospělé mimino, protože prostě nemůže nechat jejich bradavky na pokoji. Kravští konspirační teoretici ale polemizují, že pití zvířecího mléka je u některých lidí zdrojem sexuálního vzrušení. Známý kokot Filip Grznár toto odmítá rčením "Potřebuješ bílkoviny, ty zmrde."

Pohled do historie[editovat | editovat zdroj]

Typická dojička v JZD

Když lidé domestikovali divoká zvířata, přišli na to, že od některých z nich lze získat krom jiného i mléko. Zároveň však zjistili, že pro produkci mléka je dlužno o mlékodárná zvířata pečovat, a to denně, bez ohledu na roční dobu. Lidé jsou však, jak známo, od přírody velmi líní, a tak přemýšleli, čím mléko nahradit, konec konců jim chutnalo, rovněž tak výrobky z něho. Jako první nahradili mléko produktem mléku podobným Číňané, (zkuste také podojit vodního buvola), objevili sojové mléko. Tedy mléko, pouze jakousi kapalinu mléko vzdáleně připomínající. To byl první, leč malý krůček. Postupem doby se přidávali další pokrokáři a novátoři, takže v dnešní moderní době se vyrábí spousta tzv. mléčných výrobků, které mají s mlékem společný pouze název a barvu. Skutečné mléko kolem těchto výrobků ani nenesli. Kdysi hrdý slogan: "Mléko ničím nenahradíš" se ukázal pouhou slovní hříčkou.

Mléčné výrobky klasické[editovat | editovat zdroj]

Jsou všeobecně známy, např. tvaroh, kyška, sýr, máslo, tvarůžky, romadur, jogurt a další. To byly pravé kulinářské skvosty, po kterých se mohla široká obec konzumentů umlátit. Kde jsou ty časy !

Mléčné výrobky moderní[editovat | editovat zdroj]

Mléčné bary jsou v Česku oblíbené. Dá se v nich koupit skutečné mléko

Dnešní doba hypermarketů klasickým výrobkům tvrdě zatrhla tipec. Ne že by se mléčné výrobky na pultech nevyskytovaly, to ne, ale z čehože jsou to vyrobeny, to snad neví pořádně ani sám výrobce. Dokonce se stejně jmenují, jako origoš. Při jejich výrobě zdatně sekunduje především chemický průmysl, bez jehož sloučenin, nazvaných šifrou E s příslušným číslem, jsou mlékaři ztraceni.

Toto označení má své opodstatnění: jednak běžný občan nemá ani páru o co se jedná, navíc je neustále ujišťován, že tyto zázraky moderní chemie jsou zdraví neškodné, ba naopak prospěšné. Je zajímavé, kolik nových zázračných substancí bylo za poslední léta objeveno. Je to snadno pochopitelné, když si uvědomíme, že rozhodující je cena (všechny ty sračky jsou velmi, velmi levné), kvalitu pak zaručí dryáčnická reklama. Svoji roli zde také hraje nevědomost širokého obecenstva.

Základní suroviny moderních mléčných výrobků jsou zpravidla tyto:

  1. kokosový nebo palmový olej
  2. škrob
  3. želatina
  4. barvivo
  5. sušená syrovátka (aspoň něco z mléka)
  6. voda

Potom nějaká ta chemie (dost), aby to mělo jakousi chuť a přerazil se smrad a na světě je skvost, lahůdka, prostě něco, bez čeho se moderní člověk v žádném případě neobejde - doporučeno předními lékaři.

Závěr[editovat | editovat zdroj]

Připusťme, že ne každému mléko a mléčné výrobky chutnají, to je konečně každého věc. Ale lidi, kteří tyto věci milují, je třeba politovat. Do obchodů by měli chodit opatřeni lupou (brýle jsou málo), aby přečetli ty vši, kterými je popsáno složení výrobku, trpělivostí (najít ty správné klasické v té hromadě dreků) a vírou, že se vše v dobré obrátí. Snad. Škoda, že již nežijeme ve středověku, nebo aspoň ve starém dobrém mocnářství, kde se falšování potravin tvrdě trestalo.

Jistou péči o tuto oblast projevuje Evropská unie, její dobře míněné snahy chránit obyvatele před zápachem rozkládajících se olomouckých syrečků však většinou zůstávají nepochopeny. Výrobci však na podobná nařízení raději reagují přejmenováním kontroverzních výrobků, než by měnili výrobní technologie. EU tak podporuje i kreativitu mlékárenských chemických koncernů.