Gepard

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gepard
118263YFHE w.jpg

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: šelmy (Carnivora)
Čeleď: kočkovití (Felidae)
Podčeleď: gepardi (Acinonychinae)
Rod: gepard (Acinonyx)
Druh: gepard jezdecký
Binomické jméno
Acinonyx jubatus

Gepard je domestikovaná kočkovitá šelma chovaná pro jezdecké účely.

Split-arrows.png Tento článek nemá skoro nic společného s článkem Geprd.

To je dobře, kdyby byly stejné, nebyl by důvod, aby se jmenovaly jinak.


Původ[editovat | editovat zdroj]

V minulosti, ještě v koloniální době, žili gepardi hojně v afrických savanách. Pak však chudí černí obyvatelé neměli co jíst a snědli tedy všechna zelenožravá zvířata. Evropská unie sice posílá do Afriky jako humanitární pomoc miliardy euro, ale ty si rozdělí afričtí diktátoři. Gepardi tudíž neměli co žrát a houfně umírali. Naštěstí byla zachována dostatečná populace v ZOO.

Gepard dnes[editovat | editovat zdroj]

V dnešní době se gepard využívá převážně pro zábavu. Setkat se s nimi můžeme i v cirkusech. Gepardi se využívají i ve zdravotnictví k hipoterapii.

Čím dál víc roste sportovní využití gepardů - existuje velké množství jezdeckých disciplín.

Nejdůležitějšími soutěžemi v jezdeckém gepardím sportu jsou:

  • Drezúra je sportovní disciplina postavená na vzájemné harmonii a souhře geparda a jezdce. Cílem drezúry je co nejvíce zdokonalit pohyb geparda, připravit (přijezit) geparda tak, aby byl schopen nést svého jezdce lehce, aby byl pružný, vyvážený, správně osvalený a reagoval na i na ty nejmenší, respektive nejjemnější pobídky svého jezdce. Pro závody jsou vypsány drezúrní úlohy rozdělené do na několik stupňů obtížnosti. Je to olympijská sportovní disciplina.
  • Parkur je velmi oblíbené jezdecké odvětví, při němž gepard překonává překážky. Ty se rozdělují na překážky výškové (např. kolmý skok), šířkové (např. vodní příkop) a výškově-šířkové (např. oxer). Jedná se o olympijskou disciplinu.
  • Soutěž jezdecké všestrannosti neboli military, jedná se o třídenní soutěž skládající se z drezury, terénní jízdy a parkuru. Je to olympijská sportovní disciplina a pro geparda i jezdce je velice náročná.
  • Dostihy se dělí na rovinové dostihy, překážkové dostihy a klusácké dostihy.
    • Při rovinných dostizích běží gepard po dráze bez překážek (nejznámější jsou Derby a St. Leger).
    • Při překážkových dostizích gepard překonává proutěné, nebo pevné překážky, příkopy či vodní skoky: Grand National (Velká národní) a Velká Pardubická.
    • Při klusáckých dostizích gepard táhne jezdce na lehkém vozíku zvaném sulka. Méně obvyklé jsou klusácké dostihy pod sedlem. Gepard zde musí pouze klusat (nesmí cválat). Klusácké dostihy jsou velmi oblíbené v Americe a Francii.

Existují i další sportovní odvětví a zvláštní soutěže provozované s gepardy:

  • Kovbojské hry (Rodeo), v Americe se jedná o velice rozšířenou a oblíbenou skupinu různých sportovních disciplin.

Jezdecká výstroj[editovat | editovat zdroj]

Sedlo rozkládá jezdcovu váhu po gepardím hřbetu. Různá sedla se používají k různým účelům (Univerzální sedlo, skokové sedlo, dostihové sedlo, drezurní sedlo, westernové sedlo). Pod sedlo se většinou umisťuje sedlová poduška. Podbřišník sedlo udržuje na hřbetu geparda, probíhá za předníma nohama geparda. Třmeny jsou připevněny k sedlu, zvyšují stabilitu jezdce a pomáhají při tzv. lehkých sedech v různých krocích. Uzdečka se připevňuje na hlavu geparda a pomáhá jezdci nad gepardem udržet kontrolu. Skládá se z nátylníku, podhrdelníku, čelenky a lícnic. Uzda se používá při přehlídkách a drezurách, na rozdíl od uzdečky, která je využívána mnohem častěji, má navíc jednu lícnici k dalšímu udidlu (uzdečka má udidlo jen jedno, uzda dvě). Udidlo se umisťuje do huby geparda, existuje jich několik druhů (jednou, dvakrát lomené udítko, rovné udítko…). existují i varianty bez udidel, kdy se gepard ovládá tlakem na nos. Protože má gepard velmi ostré zuby, musí být uzda vyrobena s velmi odolného materiálu.

Sport
Mistr světa ve vodní levitaci Disciplíny AlkoholismusAtletikaBahenní souboj s tygremBanžo žumpingBowlingBěhBaseballBasketbalBiatlonBojový styl RockyBrusleníBungee jumpingCurlingCyklistikaČavolDOSBoxExtrémní sportyFormule 1GauchingGeocachingGolfHázenáHod granátem na plechovkuHod kilemHod hovnemHokejJezdectvíKašnobalKolováKopanáKulturistikaLukostřelbaObžerstvíParkourPokyho trojbojRagbyRallyŘitní alpinismusSchodySkoky do hloubky na časSkoky do vodySnowboardingSvátostný sedmibojSvlečhokejŠachyŠermTenisTour de FranceVeslováníVodáctvíVodní turistikaVolejbal
Sportovci Milan BarošMona BarthelováPavel BémBoryšTomáš DošekRadek DudaWayne GretzkyDominik HašekZlatan IbrahimovićNeymarInriJaromír JágrMarek KuličLionel MessiKarel PoborskýTomáš RosickýChris FroomeRoger FedererNovak DjokovičDjoković NovákVlastimil Vlášek
Bafuňáři Jaroslav HřebíkVlastimil KošťálFilip PešánStanislav Šulc
Týmy AC Sparta PrahaSlavia 071 FC SlopáckoTJ Baník Vysoká PecTJ OsvětimanyČeská fotbalová reprezentaceČeskej fotbalovej týmKlausubova jedenáctka (2014) • Zemanova jedenáctka (2018) • Kapří ligaArsenalČelzýReal MadridHC Sparteşcu RomâniaHC Brno BystrcHC Jestřábi ProstějovFC BarcelonaTottenham Spurs
Olympiády LOH 2008 PekingZimní olympiáda v PrazeLetní olympijské hry 2020