Baseball

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Vladimir Ivanovič Palkomlatov se jako první pokusil rozšířit bejsból na Sibiři. Hra se zde ovšem neujala a na mol ožratého Palkomlatova sežral medvěd.

Baseball (po našem bejsból) je pravděpodobně lidová zábava pocházející ze severní Ameriky, mnohými odborníky často pokládána za sport. Cíle a pravidla této hry jsou pro našince velmi nejasné a matoucí. Podle zjištění vědců z AV ČR proti sobě stojí mužstva vybavená dřevěnými holemi (pálkami), kterými kupodivu nemlátí do soupeřů, ale do malého kulatého míčku.

Rozšíření[edit]

Jak vidíte na obrázku, jedná se o velmi nebezpečný sport. Zatímco hráč vpravo se před letícím míčkem kryje skokem k zemi, hráč vlevo zaujímá typický obranný posed, který je velmi pohodlný v případě, že by se hráč před letícím míčkem strachy po...

Tento druh lidové zábavy je populární především v Americe, zejména v USA a na Kubě, kam ji za minulého krutého kapitalistického režimu zavlekli američtí zbohatlíci. Odborníci se zatím neshodují v závěru, proč je tato hra populární zrovna v USA (většina nemá dokonce ani ponětí, proč je taková pitomina populární vůbec někde). V současnosti ovšem převažuje názor, že je to z toho důvodu, že v Americe je možné zkrátka všechno. Není také známo, proč tato podivná taškařice zdomácněla u chudého obyvatelstva uvědomělé, socialistické Kuby.

S tím ovšem vyvstává otázka, proč tato hra není populární také v Rusku, kde je rovněž možné vše a ještě daleko víc. Námi oslovení odborníci jsou toho názoru, že se sport na Rusi neujal z toho důvodu, že trefit se dřevěným klackem do rychle letícího míčku je pro ruské mužiky, vždy ke hře notně posílené vodkou, značným problémem.

Pravidla[edit]

Náčelník Rychlé péro patří ke kmeni Onankotů, kteří jsou pokládáni za zakladatele tohoto sportu. Onankoti se údajně často honili a honěním po jednotlivých týpích (metách) vzniknul bejsból.

I přes zevrubný výzkum našich předních odborníků nám zatím pravidla, účel a cíle této hry zcela unikají. Jedná se pravděpodobně o jistý druh rituálu k uctění zemřelých (podobně jako tomu bylo ve starém Římě u gladiátorských her), iniciační obřad nebo, jak dokazují výzkumy soudobých kapacit v oboru, z toho Američani prostě jako ze všeho chtějí jenom vytřískat prachy.

Samotná hra se dá popsat jen těžko, jelikož je velmi zmatečná a málokdo se v ní (včetně hráčů samotných) vyzná. Víme jen to, že mužstvo tvoří něco kolem devíti hráčů. Ti postávají buď v poli a škrábou se v ... nebo sedí na lavičce válí si ... Z mužstva povalečů je vždy vybrán jeden zástupce, který je ozbrojen dřevěným klackem a vystaven útokům rychle letícím míčkem od protihráčů. Ozbrojenec se snaží míček odrazit pálkou tak, aby jej protivníci v letu nezachytili nebo nepřinesli na body zvané mety. Pokud se mu to podaří, obíhá odzbrojený ozbrojenec mety, čímž získá bod. Tato procedura se několikrát opakuje, dokud rozhodčí neprohlásí jedno z mužstev za vítěze.

Vzhledem k tomu, že pravidlům (jsou-li vůbec nějaká) nerozumí skoro nikdo, je pravděpodobné, že vítězí vždy to mužstvo, jenž je pokrevně, přátelsky či finančně spjato s rozhodčím. O tomto aspektu se na odborném fóru vedou doposud spory.

Bejsból v ČR[edit]

U nás patří bejsból k takzvaným menšinovým sportům. To pochopitelně neznamená, že by ho hráli jen cikáni a buzeranti. To znamená, že ho nehraje de facto nikdo.

Podobné ptákoviny[edit]

Ač se to zdá neuvěřitelné, někteří lidé si dali tu práci, že vymysleli dokonce více podobných her než jenom bejsból. Asi nejpodobnější hrou je jistý softball (po našem softból). Podobnost těchto her je tak veliká, že se i mezi našimi nejpřednějšími vědci nenašel nikdo, kdo by nám dokázal říci, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl. Mezinárodní vědecké symposium o podivných amerických hrách, které se uskutečnilo v roce 2007 v Helsinkách, došlo k závěru, že rozdílem bude nejspíše to base a soft.

Další podobnou hrou je aktivita zvaná kriket, kterou hrají Angličané, což už dostatečně vypovídá o jejích kvalitách. Tato hra je ještě složitější, ještě nudnější a ještě zbytečnější než bejsból. V anketě o nejnudnější činnost 20. století, uspořádanou roku 2000 OSN, se kriket umístil na prvním místě, kdy předběhl i favorizované čumění do zdi a sledování jihoamerických telenovel.

Skýnból (jinak též dělnický bejsból) je zajímavým pokusem o spojení tří diametrálně odlišných sportů – bejsbólu, wrestlingu a šachů. Z těchto tří sportů převzal skýnból tyto základní charakteristiky:

  • hrací pomůckou je bejsbolka
  • úkolem je zmlátit soupeře tak, že už nevstane
  • hrají bílí proti černým

Na rozdíl od bejsbólu je skýnból v Česku rozšířený a oblíbený, zejména na Mostecku. Čeští skýnbólisté jsou členy Českého skýnbólového svazu. Zajímavostí je, že jeho předsedou je žena, což je u silových sportů unikát.

Oproti jiným masovým sportům u skýnbólu téměř neexistují takzvaní rowdies. Objeví-li se takový násilník na skýnbólovém utkání, je promptně osloven rozhodčím, zdali by se nechtěl přidat do týmu. Spoluhráči pak nováčka rychle naučí zásadám fair play, např. že se nesluší mlátit do plešatých či jinak postižených občanů. Toto výchovné působení skýbólu na mládež ještě doposud nebylo společností doceněno.

Sport
Mistr světa ve vodní levitaci Disciplíny AlkoholismusAtletikaBahenní souboj s tygremBanžo žumpingBěhBaseballBasketbalBiatlonBojový styl RockyBrusleníBungee jumpingCurlingCyklistikaČavolDOSBoxExtrémní sportyFormule 1GauchingGeocachingGolfHázenáHod granátem na plechovkuHod kilemHod hovnemHokejJezdectvíKašnobalKolováKopanáKulturistikaLukostřelbaObžerstvíParkourPokyho trojbojRagbyRallyŘitní alpinismusSchodySkoky do hloubky na časSkoky do vodySnowboardingSvátostný sedmibojSvlečhokejŠachyŠermTenisTour de FranceVeslováníVodáctvíVodní turistikaVolejbal
Sportovci Milan BarošMona BarthelováPavel BémBoryšTomáš DošekRadek DudaWayne GretzkyDominik HašekZlatan IbrahimovićNeymarInriJaromír JágrMarek KuličLionel MessiKarel PoborskýTomáš RosickýChris FroomeRoger FedererNovak DjokovičDjoković NovákVlastimil Vlášek
Bafuňáři Jaroslav HřebíkVlastimil KošťálStanislav Šulc
Týmy AC Sparta PrahaSlavia 071 FC SlopáckoTJ Baník Vysoká PecTJ OsvětimanyČeská fotbalová reprezentaceČeskej fotbalovej týmKlausubova jedenáctka (2014) • Zemanova jedenáctka (2018) • Kapří ligaArsenalČelzýReal MadridHC Sparteşcu RomâniaHC Brno BystrcHC Jestřábi ProstějovFC Barcelona
Olympiády LOH 2008 PekingZimní olympiáda v PrazeLetní olympijské hry 2020