Baseball
Baseball (po našem bejsból) je pravděpodobně lidová zábava pocházející ze severního Ohia, mnohými odborníky často nepokládána za sport ale spíše za zábavu na hajzlu když právě vykonáváte potřebu . Cíle a pravidla této hry jsou pro našince velmi nejasné a matoucí. Podle zjištění vědců z AV ČR proti sobě stojí mužstva vybavená dřevěnými holemi (pálkami), kterými kupodivu nemlátí do soupeřů, ale do malého hranatého míčku.A všichni stojí různě rozhočí je obvikle v záchodě a je to obvykle ten co vykonává potřebu. Když někdo udělá faul tak obvykle začne mluvit moravsky a začne dvě hodiny zpívat ódu na mirindu,když dostane nějakej tým bod tak tomu týmu co dostal bod udělá botičku na autě potom dá tomu autu kloboček atd a tým kterej bude jako první mít auto co vypadá jako člověk tak vyhrává a může zabít rozhočího a až ho zabijou tak jeho mrtvole daj podprsenku a můžou dělat že maj holku. To je výhra fake holka co je mrtvola co je rozhočí <3
Rozšíření[editovat | editovat zdroj]
Tento druh lidové zábavy je populární především v Americe, zejména v USA a na Kubě, kam ji za minulého krutého kapitalistického režimu zavlekli američtí zbohatlíci. Odborníci se zatím neshodují v závěru, proč je tato hra populární zrovna v USA (většina nemá dokonce ani ponětí, proč je taková pitomina populární vůbec někde). V současnosti ovšem převažuje názor, že je to z toho důvodu, že v Americe je možné zkrátka všechno. Není také známo, proč tato podivná taškařice zdomácněla u chudého obyvatelstva uvědomělé, socialistické Kuby.
S tím ovšem vyvstává otázka, proč tato hra není populární také v Rusku, kde je rovněž možné vše a ještě daleko víc. Námi oslovení odborníci jsou toho názoru, že se sport na Rusi neujal z toho důvodu, že trefit se dřevěným klackem do rychle letícího míčku je pro ruské mužiky, vždy ke hře notně posílené vodkou, značným problémem.
==Pravidla==2.0
I přes zevrubný výzkum našich předních odborníků nám zatím pravidla, účel a cíle této hry zcela unikají. Jedná se pravděpodobně o jistý druh rituálu k uctění zemřelých (podobně jako tomu bylo ve starém Římě u gladiátorských her), iniciační obřad nebo, jak dokazují výzkumy soudobých kapacit v oboru, z toho Američani prostě jako ze všeho chtějí jenom vytřískat prachy.
Samotná hra se dá popsat jen těžko, jelikož je velmi zmatečná a málokdo se v ní (včetně hráčů samotných) vyzná. Víme jen to, že mužstvo tvoří něco kolem devíti hráčů. Ti postávají buď v poli a škrábou se v ... nebo sedí na lavičce válí si ... Z mužstva povalečů je vždy vybrán jeden zástupce, který je ozbrojen dřevěným klackem a vystaven útokům rychle letícím míčkem od protihráčů. Ozbrojenec se snaží míček odrazit pálkou tak, aby jej protivníci v letu nezachytili nebo nepřinesli na body zvané mety. Pokud se mu to podaří, obíhá odzbrojený ozbrojenec mety, čímž získá bod. Tato procedura se několikrát opakuje, dokud rozhodčí neprohlásí jedno z mužstev za vítěze.
Vzhledem k tomu, že pravidlům (jsou-li vůbec nějaká) nerozumí skoro nikdo, je pravděpodobné, že vítězí vždy to mužstvo, jenž je pokrevně, přátelsky či finančně spjato s rozhodčím. O tomto aspektu se na odborném fóru vedou doposud spory.
Bejsból v ČR[editovat | editovat zdroj]
U nás patří bejsból k takzvaným menšinovým sportům. To pochopitelně neznamená, že by ho hráli jen cikáni a buzeranti. To znamená, že ho nehraje de facto nikdo.
Podobné ptákoviny[editovat | editovat zdroj]
Ač se to zdá neuvěřitelné, někteří lidé si dali tu práci, že vymysleli dokonce více podobných her než jenom bejsból. Asi nejpodobnější hrou je jistý softball (po našem softból). Podobnost těchto her je tak veliká, že se i mezi našimi nejpřednějšími vědci nenašel nikdo, kdo by nám dokázal říci, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl. Mezinárodní vědecké symposium o podivných amerických hrách, které se uskutečnilo v roce 2007 v Helsinkách, došlo k závěru, že rozdílem bude nejspíše to base a soft.
Další podobnou hrou je aktivita zvaná kriket, kterou hrají Angličané, což už dostatečně vypovídá o jejích kvalitách. Tato hra je ještě složitější, ještě nudnější a ještě zbytečnější než bejsból. V anketě o nejnudnější činnost 20. století, uspořádanou roku 2000 OSN, se kriket umístil na prvním místě, kdy předběhl i favorizované čumění do zdi a sledování jihoamerických telenovel.
Skýnból (jinak též dělnický bejsból) je zajímavým pokusem o spojení tří diametrálně odlišných sportů – bejsbólu, wrestlingu a šachů. Z těchto tří sportů převzal skýnból tyto základní charakteristiky:
- hrací pomůckou je bejsbolka
- úkolem je zmlátit soupeře tak, že už nevstane
- hrají bílí proti černým
Na rozdíl od bejsbólu je skýnból v Česku rozšířený a oblíbený, zejména na Mostecku. Čeští skýnbólisté jsou členy Českého skýnbólového svazu. Zajímavostí je, že jeho předsedou je žena, což je u silových sportů unikát.
Oproti jiným masovým sportům u skýnbólu téměř neexistují takzvaní rowdies. Objeví-li se takový násilník na skýnbólovém utkání, je promptně osloven rozhodčím, zdali by se nechtěl přidat do týmu. Spoluhráči pak nováčka rychle naučí zásadám fair play, např. že se nesluší mlátit do plešatých či jinak postižených občanů. Toto výchovné působení skýbólu na mládež ještě doposud nebylo společností doceněno.