Golf
![]() |
Tento článek se tematicky překrývá s články VW Golf I, VW Golf II
To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit. |
![]() |
Tento článek se tematicky překrývá s článkem Primátor Onderka zahajuje golfovou sezónu. To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit. |
![]() Dave Lister: „Svlíkla si všechno a stála tam přede mnou úplně nahá. Byl jsem tak vzrušenej, že jsem upustil skateboard“
Arnold Rimmer: „Skateboard? Kolik ti bylo?“ Dave Lister: „Dvanáct“ Arnold Rimmer: „Dvanáct? Dvanáct??? Tos nemohl být řádným členem klubu“ |
Golf je bezesporu sportem širokých lidových vrstev. V České republice se těší obrovské oblibě – podle nejnovějších údajů je registrováno přes 30 000 000 hráčů, což je výrazně více, než má země obyvatel. Tento jev je odborníky označován jako kolektivní sportovní přerod národa. Golf tak zcela vytlačil méně populární aktivity, jako je fotbal, odbíjená nebo třeba sportovní jachting pro buržoazní mládež.
Díky své jednoduchosti, dostupnosti a ideologické neutrálnosti se golf stal každodenní aktivitou českých pracujících – od hutníků po knihovnice. Hřiště dnes najdeme nejen na venkově, ale i mezi paneláky, v areálech škol, a někteří nadšenci si dokonce upravili svá balkonová zábradlí na šestijamkové minihřiště.
Vznik[editovat | editovat zdroj]
Golf vymyslel Karel Marx. Cílem bylo umožnit vykořisťovaným dělníkům odreagovat se po celodenní lopotě a zapomenout na svištění transmis ve fabrikách.
Trávníky[editovat | editovat zdroj]
- Dříve se golf hrál na hlíně, škváře a později na recyklovaných kobercích z kanceláří ROH. Až po pádu socialismu začaly růst greeny i u nás – díky tomu, že si několik pionýrů spletlo hřiště s plochou pro výsadbu brambor. Dnes jsou trávníky pečlivě stříhané robotickými sekačkami, které mají více funkcí než stará Tesla 610.
Golfový míček[editovat | editovat zdroj]
- Moderní míček je technologický zázrak – má víc vrstev než cibule a při odpalu vydává zvuk, který pozná i slepý rozhodčí. Ve verzi „pro pracující lid“ je dostupná i varianta s GPS, aby proletáři neztratili míček v bažině za plotem družstva.
Etiketa[editovat | editovat zdroj]
- Golf je známý svou přísnou etiketou. Například při špatném odpalu je doporučeno místo nadávek hlasitě citovat z Kapitálu nebo alespoň zakřičet: „Buržoazní sviňárna!“ – tím hráč zachová proletářskou důstojnost a získá respekt i od starších členů klubu.
Obuv[editovat | editovat zdroj]
- Golfová obuv je dnes šitá z prémiových materiálů. Ale původně si dělníci nazouvali speciální bagančata s hřeby, které fungovaly i jako montérky pro nohy. Legendární model „Spartak 67“ měl vestavěný otvírák na pivní lahve a kapsu na křížový šroubovák.
Psychologie golfu[editovat | editovat zdroj]
- Každý správný proletářský golfista si před odpálením připomene, že „míček je jako kapitalismus – čím víc ho praštíš, tím dál odletí.“ Mentální koučink tehdy zajišťoval ideologický pracovník, který ti během hry šeptal do ucha: „Západní hráč se soustředí. Ty se revolučně koncentruj!“
Mezinárodní soutěže[editovat | editovat zdroj]
- V dobách studené války se golf stal tichým bojištěm. Sovětský svaz zakázal hole značky „Wilson“, neboť připomínaly prezidenta Woodrowa Wilsona. Československo se účastnilo turnaje „Přesná rána pro mír“, kde místo vlajek měly státy přiděleny symbolické nářadí – srp, kladivo, nebo šroubovák.
Golfové rituály[editovat | editovat zdroj]
- Před každým turnajem probíhal slavnostní ceremoniál, kde hráči položili hole na rudé plátno a složili přísahu: „Budu hrát přesně, neelitářsky, a s úctou ke všem pracujícím jamkám této země!“ Poté zazněla státní hymna a první míček byl odpálen do směru budoucnosti.
Golf a zaměstnání[editovat | editovat zdroj]
- Významní hráči byli přiděleni do Státního institutu strategického odpalu. Tito soudruzi testovali nové hole na odpališti z umakartu a vyvíjeli „hole lidu“ – modely, které mohly sloužit zároveň jako krumpáč, zábradlí nebo anténa na televizní příjem STV2.
Kritika západního golfu[editovat | editovat zdroj]
- Zatímco v USA si hráči kupovali hole z karbonu a titanu, v Československu se vsadilo na recyklované mléčné trubky z JZD. Ve státním tisku se tehdy psalo: „Zatímco kapitalisté hrají golf s míčky z krve dělníků, naše míčky jsou z míru, přátelství a včelího vosku!“
Driving range[editovat | editovat zdroj]
- Místo tréninkových center byla zpočátku využívána pole za továrnou, kde hráči odpalovali směrem ke staré výtopně. Cílem nebyla jamka, ale přesná trefa do čelního portrétu císaře pána. Za zásah do koruny se rozdávalo pivo zdarma a pracovní volno na odpolední směnu.
Golfové buggy[editovat | editovat zdroj]
- V dobách nedostatku byly místo golfových vozíků používány staré Pragovky, případně dvojice silných brigádníků. Vylepšenou verzí byl vozík tažený kozou s červeným šátkem kolem krku, známý jako „Kozačok 3000“.
Profesionálové[editovat | editovat zdroj]
- Za minulého režimu byli golfisté s nadprůměrnými výkony podezřelí z elitářství a útlaku ostatních hráčů. Ti nejlepší museli proto záměrně kazit hru, aby nebyli obviněni z buržoazního přístupu. Vítězové turnajů byli okamžitě převezeni na školení do Pionýrského domu.
Sponzoring[editovat | editovat zdroj]
- Namísto firem jako Rolex či Titleist byl hlavním sponzorem ÚV KSČ, který každému hráči poskytl náramek se stopkami a zápisník na sebekritiku. Místo loga Nike se na dresech skvěl nápis: „Z místa odpalu do lepších zítřků!“
Golf jako výuka vlastenectví[editovat | editovat zdroj]
- Na některých školách byl golf zaveden jako povinný předmět s názvem „Tělesná příprava pro mírové odpalování“. Žáci se učili správně švihat holí, přičemž museli citovat socialistické básně – body navíc za verše od Nezvala či Seiferta během patování.
Skóre[editovat | editovat zdroj]
- V původní verzi proletářského golfu nešlo o to dostat míček do jamky na co nejméně ran, ale o to, kdo při tom stihne zkritizovat více aspektů kapitalistického zřízení. Bonusové body byly za trefení majitele fabriky do nohy.
Turnaje[editovat | editovat zdroj]
- První turnaje se konaly pod heslem: „Všichni hráči si jsou rovni, ale ten s lepším drivem je si rovnější.“ Vítěz nezískával pohár, ale poukaz na dvě směny navíc v čističce škváry a vlaječku s Marxem, kterou si mohl zapíchnout do greenu.
Caddy[editovat | editovat zdroj]
- Původně se caddy nazýval „asistující soudruh pro přenášení proletářské výbavy“. Jeho hlavní rolí nebylo nosit hole, ale dohlížet na ideologickou čistotu hry a předčítat z Leninových spisů mezi jamkami.
Dres[editovat | editovat zdroj]
- Tradiční golfový outfit byl v Československu nahrazen montérkami s golfovým výšivkovým motivem, zpravidla srpu a kladiva. Vrcholem módy bylo, když si hráč přetáhl na green i sváteční modrý plášť a gumáky „Baťa pro kolektiv“.
Jamky[editovat | editovat zdroj]
- Na rozdíl od západních hřišť, kde jsou jamky kulaté, měly československé jamky tvar pětilisté hvězdy. Trefit se do nich vyžadovalo nejen dovednost, ale i jasnou ideovou orientaci. Kdo trefil střed hvězdy, dostal navíc příděl toaletního papíru.
Náčiní[editovat | editovat zdroj]
První golfové hole byly dřevěné. Tovární dělníci si však brzy ufušovali hole kovové, což bylo počátkem rozvoje celého průmyslového odvětví – holoprasije. Místo míčků se v prvopočátcích používala vycpaná varlata prasopsů, které ženy svými jemnými prstíky tvarovaly do kruhovitého tvaru. Ale soudruh Dunlop našel lepší řešení. V dnešní dobe kdy číske výrobky vládnu svetu, jsou golfové hole prevažne plastové.
![]() |
„Je vědecky prokázáno, že muži potřebují k životu trochu samoty. Nejmilejším kratochvílím se věnovali vždy o samotě, jako je golf, rybolov a opájení se svou výjimečností“ | |
Kryton, díl 28 - karanténa |
Golf vyžaduje rychlý běh.