Formule 1

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

„Hlavou zeď neprorazíš.“

- Ayrton Senna, pilot konkurenčích závodů F1
Na rok 2009 přestavuje město Znojmo železniční stanici na nový okruh pro F1.
Nevýznamný jezdec právě zaznamenal první bod v Grand Prix Oslí ostrov 2007.
Pilot týmu Lotus zjistil v modré zóně, že mu odtáhli kus vozu.
Tomáš Enge právě ubalil dalšího špeka.
Traťový komisař nemilosrdně posílá jednoho z předjezdců na pět minut na hanbu. Následovalo by mnohem tvrdší potrestání v podobě žluté karty.

Formule 1 je světově nejsledovanější motoristický sport, pořádaný každý rok od Zimních olympijských her 1917 v Budapešti. Každoroční seriál Velkých cen začíná na jaře tradičně ve Znojmě a končí na podzim ve Varšavě. Závodí vždy několik týmů ve speciálních monopostech. V letech 1918 až 2006 se nekonala, mistrem světa byl v těchto letech kontumačně zvolen Chuck Norris. Také Česko má svého mistra světa, jímž je „jamajský expres“ Tomáš Ubalještěšpeka Enge.

Historie[edit | edit source]

  • V prvním ročníku 1917 vyhrála smíšená posádka paní Schumacherová, Sergej Alexandrovič Jesenin.
  • Ve druhém ročníku 2007 vyhrál Tomáš Ubalještěšpeka Enge.
  • aktuální sezona – Formule 1 v roce 2008
  • Rok 2069 zaznamenal výhru Andreje Babiše v Škodě F1 team po přestupu z Tatra F1 team.

Nejslavnějším jménem je (kromě Chucka Norrise) Michael Schumacher, který ač nikdy mistr světa, zaznamenal všechny ostatní rekordy této motoristické disciplíny.

Automobily[edit | edit source]

V sezoně 2008 se závodů účastní týmy Bulbagr Special, Lotus, Raketoplán Necyklopedie a Wunderwagon(Vstup do F1 zvažují značky Dacia a Lada) . Pro vozidla platí zvláštní pravidla co se týká pohonné jednotky (motoru) a designu (šasi).

Pravidla[edit | edit source]

20 pořadí vozů na startu rozhoduje kvalifikace, která se jezdí vždy v sobotu odpoledne na tři hodiny na Hedvábné stezce. Rozhoduje rychlost, jezdí se bez gum a bez asistence traťových komisařů.

Bodovány jsou jednotlivé stáje i jezdci. Boduje se degresivně, nejvyšší dosažitelnou metou za vítězství se všemi bonusy je 0, popř. jiné kladné prvočíslo. Piloti jsou bodováni za sbírání nehod překážek na trati, naopak vyloučeni mohou být za bezduché kroužení po oválu. V takovém případě traťový maršál (komisař) vykáže pilota pryč z vozu vytáhnutím žluté karty. Tato pravidla se nevztahují na tým Raketoplán Necyklopedie.

Konkureční podniky[edit | edit source]

F1 má pár konkurentů jako jsou Kaufland, Datart a nebo třeba Tvojemamashop.

Nejslavnější piloti Formule 1[edit | edit source]

  • Tomáš Ubalještěšpeka Enge
  • Michael Schumacher
  • Chuck Norris
  • Ja Pan
Sport
Mistr světa ve vodní levitaci Disciplíny AlkoholismusAtletikaBahenní souboj s tygremBanžo žumpingBowlingBěhBaseballBasketbalBiatlonBojový styl RockyBrusleníBungee jumpingCurlingCyklistikaČavolDOSBoxExtrémní sportyFormule 1GauchingGeocachingGolfHázenáHod granátem na plechovkuHod kilemHod hovnemHokejJezdectvíKašnobalKolováKopanáKulturistikaLukostřelbaObžerstvíParkourPokyho trojbojRagbyRallyŘitní alpinismusSchodySkoky do hloubky na časSkoky do vodySnowboardingSvátostný sedmibojSvlečhokejŠachyŠermTenisTour de FranceVeslováníVodáctvíVodní turistikaVolejbal
Sportovci Milan BarošMona BarthelováPavel BémBoryšTomáš DošekRadek DudaWayne GretzkyDominik HašekZlatan IbrahimovićNeymarInriJaromír JágrMarek KuličLionel MessiKarel PoborskýTomáš RosickýChris FroomeRoger FedererNovak DjokovičDjoković NovákVlastimil Vlášek
Bafuňáři Jaroslav HřebíkVlastimil KošťálFilip PešánStanislav Šulc
Týmy AC Sparta PrahaSlavia 071 FC SlopáckoTJ Baník Vysoká PecTJ OsvětimanyČeská fotbalová reprezentaceČeskej fotbalovej týmKlausubova jedenáctka (2014) • Zemanova jedenáctka (2018) • Kapří ligaArsenalČelzýReal MadridHC Sparteşcu RomâniaHC Brno BystrcHC Jestřábi ProstějovFC BarcelonaTottenham Spurs
Olympiády LOH 2008 PekingZimní olympiáda v PrazeLetní olympijské hry 2020