Čtyřkolkář

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

„Čtyřkolka bez navijáku je jako Lamborghini bez blondýnky se čtyřkama.“

- lidové moudro

„Čím terénnější vozidlo, tím dál se pro něj musí s traktorem.“

- lidová slovesnost
Oblíbená denní porce běžného čtyřkolkáře

Čtyřkolkář je zvláštní, osobitý typ motoristy, který sedlá výdobytek moderní doby - terénní čtyřkolku, nebo-li ATV, či Quad, jak říkají borci.

Specifika[edit | edit source]

Smečka čtyřkolkářů u pramenů Vltavy

Oproti normálnímu motoristovi, který své přibližovadlo používá převážně pro překonání vzdálenosti mezi body A a B za účelem okamžité potřeby, jsou čtyřkolkáři úplně jiná kasta. Jezdit na svém stroji na sprosté nákupy či jiné banality jim připadá naprosto ponižující. Na čtyřkolkách se jezdí zásadně na vyjížďky v dobře organizovaných skupinách, tzv. vlčích smečkách. Smečky jsou vybaveny nejmodernější satelitní GPS technikou proti možnému zabloudění v naší pusté přírodě, motorovými pilami pro rozřezání kmenu, který nedokáží přejet (i to se někdy stává) a veškerým logistickým zázemím ve stylu jednotek Contras nebo Comandos.

Když skupina co nejrychleji přejede místa, kde nejsou žádné močály, lomy nebo Moravský kras, dostane se konečně do tvrdého terénu, jenž má však většinou měkký podklad a kde po předchozí poradě začne řádit. Nejvyhledávanější jsou bažiny, kde je možno co nejhlouběji zapadnout, aby pak jezdec dokázal ostatním, že se z toho jeho Gladiátor, Stormer, Yamaha či Polaris vyhrabe vlastními silami. Naštěstí je vždy připraven naviják. V nejhorším případě traktor v místním JZD.

Mezi vyhledávané lokality patří „Stezka krále Šumavy“ nebo „Na břehu řeky Zvratky jsem to rozrazil“.

Nepřátelé 4kolkářů[edit | edit source]

Mezi ty, o kom by se dalo konstatovat, že tyto motoristy nemají příliš v lásce, jsou kupříkladu zemědělci nebo lesníci. Ti dokonce tvrdí že jim tropí škodu na lesních porostech a plaší zvěř, na čemž není ani zbla pravdy. Naopak borci z nich mají strach: „...představa, že pojedu v klídku po lesní cestě a zapadnu do nějaký jámy s bodákama, nebo že si mě vyhlídne jako cvičnej terč nějakej hajnej Robátko jen proto, že se mu moje 4kola zdá hlučnější než jeho traktor, mě moc netěší.“

Divoká prasata vyhledávají čtyřkolkáři za účelem pohlavního spojení, kopulace, ale někdy to nějakého starého kance přestane bavit a čtyřkolkáře sežere. Oproti tomu závod s jelenem mezi stromy je zábava pro oba až do té doby, než se ukáže, že jelen umí přeci jen lépe kličkovat. Varianta pro méně zdatné jezdce je ovšem let po cyklostezce, protože vodiči bicyklu ochotně skáčí i se svými šlapohyby do škarpy či blízkého mlází. Cyklouš je za dva body, babka s kočárkem za tři a floutek bez helmy na kolobce za pět.