Kardinál Miloslav Vlk

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Letadlová loď Kardinál Miloslav Vlk, připravena k boji
Voda
Ty si preca Dihydrogenmonoxid,
čo ma drží nad vodou

             Jožo Ráž, Elán
Sorry, why I can't be a drop of water...

Brněnská Přehrada
Česká přehrada
Přehrada Desná
Modřická přehrada
Žablonecká přehrada

Mordyje
Zvratka
Vltava
Lužická Hnisa

Česká flotila
Kardinál Miloslav Vlk
Křižník Václav Klaus
Loď Necyklopedie
Primátor Pavel Bém
Jaderná ponorka Kladno
Říční flotila Brno

Bezdrátová sprcha
Ministerstvo námořnictví
Námořnictvo České republiky
Těžká voda
Skoky do vody
Šetření vody
Vodáctví
Vodní elektrárna
Led Sníh Vodní pára
Vodní turistika
Vodní výtah
Povodně

CSS Kardinál Miloslav Vlk je mateřská letadlová loď Cs Air Force. Tato loď poskytuje velitelství České Armády dostatečné možnosti po celém světě pro případnou odpověď na jakýkoliv válečný konflikt nebo na jeho náznak.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Loď třídy Šejna patří mezi největší válečná plavidla na světě. Palubní letectvo představuje větší a vyváženější sílu než letectva mnohých států. Skládá se z 85 až 90 letounů a vrtulníků, které mohou plnit širokou škálu úkolů, od zasazování jaderných úderů, přepadových stíhacích úkolů, provádění útoků na pozemní cíle až po vedení protiponorkového a protišalinového boje.

České Námořní letectvo (dále CSNAF) využívá ve svých službách speciálně upravené letouny Jas-39N (Navy) Gripen. Letounu byl v AERO Vodochody jednak upraven podvozek a přidán záchytný hák, zároveň byl zvětšen objem palivové nádrže pro námořní standart. Byla též vyztužena křídla, aby bylo možné přidat tzv. Kapesní atomovou zbraň. Naprostou raritou, doslova řvoucí do světa, je to, že z paluby může vzlétnout speciálně upravený strategický bombardér B-52 ZN-1. Do útrob lodi se vejdou dva tito obři. Speciálně pro ně byl v Zetoru Brno vyvinut řádově o 300 % silnější parní katapult a lepší záchytná lana včetně úchytů. Vrtulníkovou posádku tvoří dosluhující Mi-8, minimálně do doby, než naše armáda ve spolupráci s Ruskem a Francií nevyvine transportní vrtulník nové generace vybavený technologiemi proti radarovému zachycení.

Jaderné palivo v reaktorech lodi vystačí na 13 let provozu, při nichž urazí až milión námořních mil. Cs Air Force, přední světová letecká síla, má konečně důstojné podmínky ke své práci.

Proč Kardinál Vlk?[editovat | editovat zdroj]

Česká admiralita vybrala jméno lodi v konkurzu. Ve vysvětlení výběrové komise se píše: „Tak jako chrabří vojáci v minulých i současných válkách, pro povzbuzení malovali na své stroje různé zubaté příšery, tak i symbol Vlka požene naše statečné vojáky vpřed.“

Technické údaje[editovat | editovat zdroj]

  • Výrobce – Zetor Brno
  • Pohon - Dva jaderné reaktory, čtyři šrouby
  • Celková délka - 332,85 m
  • Šířka letové paluby - 76,8 m
  • Šířka trupu - 40,84 m
  • Výtlak - Při plném naložení přibližně 87 300 tun
  • Rychlost: 30 uzlů (34,5 mph; 55,6 km/h)
  • Počet letadel: 85
  • Cena jedné lodi: kolem 4,5 miliardy dolarů
  • Operační nasazení : Orlická přehrada


Potopení[editovat | editovat zdroj]

18. března ráno okolo roku 2017 se tato letadlová loď potopila na řece Vltavě. Momentálně nejsou známy příčiny potopení, ale je možné, že vybouchl jaderný reaktor, polámal se centrální šroub, případně za to může nekvalitní výroba společnosti Zetor. Další věc, kterou zatím nevíme, kde přesně se letadlová loď potopila - víme, že by měla operovat na Orlické přehradě, ale Vltava je dlouhá. Situaci sledujeme a budeme nadále informovat.