Sníh

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
SnowflakesWilsonBentley.jpg
Celé dopoledne sněžím (během 8 dnů 10 g to je síla) a diazepamuji. Jsem totálně DOWN

—Vladimír Dbalý, Homolka

Tie bielé hovná porád padajú..

—Úryvek z deníku nadějného Kysučana

Voda
Ty si preca Dihydrogenmonoxid,
čo ma drží nad vodou

             Jožo Ráž, Elán
I am the Good Shepherd...

Brněnská Přehrada
Česká přehrada
Modřická přehrada
Žablonecká přehrada

Mordyje
Zvratka
Vltava
Lužická Hnisa

Česká flotila
Kardinál Miloslav Vlk
Křižník Václav Klaus
Loď Necyklopedie
Primátor Pavel Bém
Jaderná ponorka Kladno
Říční flotila Brno

Bezdrátová sprcha
Ministerstvo námořnictví
Námořnictvo České republiky
Těžká voda
Skoky do vody
Šetření vody
Vodáctví
Vodní elektrárna
Led Sníh Vodní pára
Vodní turistika
Vodní výtah
Povodně

Výstraha před čerstvým sněhem.
Fuj, to je ale hnusná fotka!

Sníh je emulze hnědé barvy a záhadného složení (hlavními složkami jsou nejspíše dihydrogenmonoxid, soli a sračky) který se každoročně objevuje na silnicích, ulicích a chodnících, čímž se prudce zvyšuje počet dopravních nehod a úrazů, především však působí nasrání obyvatelstva. Za jeho šíření jsou zřejmě zodpovědné organizace jako ŘSD, TSK, ETA, MOA, KGB a podobné řídící se heslem čím hůř, tím líp.

Využití[edit]

Sníh se shromažďuje zejména na krajích vozovek, kde vytváří louže, tak, aby projíždějící vozidla postříkala každého kolemjdoucího od hlavy až k patě. Z toho profitují hlavně provozovatelé čistíren oděvů. Agresivní chemické látky, jež jsou nedílnou součástí sněhu, způsobují rozežírání obuvi, pneumatik i psích tlapek. Z toho mají prospěch autoservisy, veterináři, obuvníci a ševci.

Sníh je také prospěšný ke zvýšení fyzické a psychické odolnosti obyvatelstva. Na ulicích a na náměstích svrchu jmenované organizace vytvářejí ze sněhu různé labyrinty, jejichž procházení zvyšuje bystrost úsudku. Obyvatelé mohou také procvičit svá těla při odklízení sněhu z chodníku. Proto v zimním období jezdí po ulicích frézy, které odklizený sníh nahrnou zpět na chodník, přidají další z vozovky a obohatí jej o další chemické látky. Pohled na tuto hmotu tříbí vkus lidí – něco tak hnusného se jen tak nevidí.

Hry se sněhem[edit]

Sadomasochisticky založení jedinci využívají sníh ke svým zvrhlým hrám. Uveďme například:

Koulování
Každý hráč vlastnoručně vytváří sněhové koule, které pak vrhá po protihráčích. Prohrává ten, kdo je zasažen do hlavy. Smrt následuje do 48 hodin.
Sněhový rybníček
Tato hra se nejlépe hraje v tramvajích a v dalších dopravních prostředcích MHD, kde zvyšuje kulturu cestování. Každý cestující přinese do tramvaje na svých botách určité množství sněhu, čím více, tím lépe. Ten zde mění skupenství na kapalinu, která vytváří louži na podlaze. S rozjížděním a bržděním tramvaje se louže různě přemisťuje po tramvaji. Při tom mohou cestující usměrňovat její tok svými botami, zavazadly a psy. Cestující zvítězí, pokud se jim podaří zkratovat elektrické rozvody a učinit tak tramvaj nepojízdnou. Naproti tomu řidič zvítězí tehdy, když se mu podaří dojet na konečnou, kde cestující i kaluž vystoupí.
Voodoo sněhulák.

Obrana[edit]

Proti sněhu prakticky neexistuje žádná obrana – obrana proti bílé magii se nevyučuje ani v Bradavicích. Někteří lidé si v domnění, že se sněhu zbaví, pořizují voodoo figuríny, tzv. sněhuláky, což však nepřináší žádný účinek. Jiní se zase vyzbrojují lopatami a podobnými zbraněmi, avšak záhy zjistí, že se sníh, jakožto neživá hmota, nedá umlátit jakkoli velkou lopatou. O něco spolehlivější je postup s plamenometem, ten je však energeticky náročný a navíc hrozí značné vedlejší škody, jako např. zapálení domu, auta, lesa či sebesama.

Jsou však situace, kdy ten bílý sajrajt získává cenné vojenské využití. Příkladem mohou být šumavští partyzáni nebo Studená válka.

Sníh v kultuře[edit]

Sníh je vděčným námětem básníků i písničkářů:

Chumelí se chumelí,
padá snížek bílý,
kola kloužou, plech se bortí,
ale pole sílí.
Když pak předním oknem letíš
do kyprého sněhu,
to pak teprv vychutnáš si
jeho chladnou něhu.
Chumelí se chumelí,
vločka střídá vločku,
u sousedů na za okapem
kocour mrouská kočku.


Snehulak.jpg
Zima & spol.
FinskoKosaRuskoSníhZimaPepík ZímaZimní válkaStudená válka