Přehrada Desná

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Desná.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Protržená...

Přehrada Desná bejvávala v jihovýchodní části Jizerských hor. Říká se jí také Protrženka. Spíš by jí ale slušelo pojmenování Děsná přehrada. To místo, co tam kdys byla, je nejčko součástí chráněné krajinné oblasti Jizerských hor a taky je tam patřičný památník.

Historie výstavby přehrady[editovat | editovat zdroj]

Bylo to vodní dílo, co bylo postaveno kvůli tamním častým záplavám, aniž by kdo tušil, že právě to se zrovna moc nepovede. Měla to vposledku být dokonce celá soustava přehrad, které by spojovaly skryté tunely neboli štoly. Tak by bylo možno přepouštět vodu z jedné přehrady do druhé. Jenomže kvůli Velké válce, co zrovna na potvoru tou dobou vypukla, musela být prováděna lecjaká úsporná opatření a to se holt do kvality stavby promítlo. Navíc už předtím rozestavěné dílo v roce 1913 zákeřně napadly příšerné deště, takže staveniště se změnilo v jeden velký blátivý čvachtanec. Hráz přehrady měla být sypaná, pro stavbu sypané hráze se používala zemina získávaná v plánovaném zatopeném území. Přes všechny potíže však přehrada byla koncem roku 1915 slavně dokončena. A vše vypadalo v cajku.

Průůůůser!!![editovat | editovat zdroj]

Rok na to dva lesníci uviděli pramínek vody, který tekl z tělesa hráze. Byl to jen takový čůrek, snad tak dvoucentimetrový. I přesto o tom řekli hráznému a ten fofrem telefonoval správcovi, anžto se mu to ale ani trochu nelíbilo. A měl recht. Do půl hodiny se drobný čůrek změnil v dravý trysk a ze stále se zvětšující díry tlak vody divoce švihal bahno a šutry dodaleka. Takže dělníci, co měli otevřít stavidla, ve strachu o své vlastní životy závěr propustě přestali otvírat a raději honem zdrhli. Uzávěr tak zůstal otevřený jen ze třech čtvrtin, ale to už bylo v tu chvíli stejně všechno v pytli. Do hodiny se hráz protrhla nadobro a z přehrady se širokou průrvou začala valit voda s plnou zuřivostí. To se z lesa začalo ozývat temné dunění, vrcholky stromů se chvěly hrůzou a nad tím vším se vznášela oblaka prachu a vodní tříště. Většina procent lidí si mylně myslí, že následky byly jen v obci Desná. To ovšem ne, následky byly pozorovány široko daleko - třeba i Tanvald na tom byl prakticky stejně jako Desná. Postupně se vlna valila až do Železného Brodu, kde voda smetla několik baráků. Ale ani nížínám se nevyhla tragédie - Turnov byl zaplaven vodou, pár vážných škod na domech (některé výjměčně sneseny) a nějaké oběti. Vodní průser neustával, zaplavil města - Mnichvo Hradiště, Bakov nad Jizerou. A konečně v Bladé Boleslavi to lidé měli na ofous. Málem řeka vytekla z koryta. Stoupla o 20 cm.[1] Zvýšená hladina vody byla pozorovatelní i dále - například město Neratovice bylo pozorováno stoupnutí vody o 12 cm. Voda se málem vylila ku Praze. Stoupnutí hladiny úplně ustálo v Mělníku, kde se stéká Vltava s Labem.

Jak to dopadlo tenkrát[editovat | editovat zdroj]

Pohled do šoupátkové věže, jak to vypadá teď.

To první, na co masa vody narazila, byla jako na potvoru vodní pila s hájovnou, u níž se nacházely velké zásoby složeného zpracovaného dřeva. Právě to dřevo spolu s balvany, které voda unášela, pak po proudu drtilo vše, co jim stálo v cestě. Kdo neutekl včas, ten zahynul smrtí bídnou a že těch mrtvých bylo na místě plných 67. Řádově víc pak bylo těch, co přišli o veškeré své živobytí.

Jak to s přehradou dopadá nejčko[editovat | editovat zdroj]

Přehradu už nikdo neobnovil, což je jen dobře. V podélné ose přehradního údolí totiž jako z udělání probíhá tektonický zlom, vyplněný dosti mizernou rozpukanou horninou. To by nejspíš v budoucnu mohlo způsobit rozdílné sesedání částí hráze tímto zlomem oddělených. Takže by to stejně dřív či později ruplo tak jako tak. Jenže to tenkrát nikdo nemohl tušit.

Netopýři a podobná havěť[editovat | editovat zdroj]

Brutální Brutopýr Brandtův

Pozůstalá přepouštěcí štola se alespoň stala báječným zimovištěm netopýrů, vědecky důkladně probádaným. Našlo se zde spousta druhů i několik zbloudilých dobrodruhů. Shledán tam byl netopýr vodní, netopýr podvodný, netopýr velký, netopýr mrňavý, netopýr ušatý, netopýr bezouška, dokonce i několik brutopýrů a jeden tarapýr. Téměř u všech byl zjištěn klasický netopejří koronavirus. Zbytky přehrady se díky tomu staly vyhledávanou atrakcí. Je zde možno získat tu vůbec nejkvalitnější koronavirovou nákazu z celýho širýho okolí.

Reference[editovat | editovat zdroj]