Telefon
Telefon (z řeckého téle = vzdálený, a fóné = hlas), nazývaný též debil je zařízení, které podle Murphyho zákonů vyzvání vždy, když to nejméně potřebujeme - na pracovním pohovoru, ve škole při písemce, když sedíme na záchodě atd. atd.
Stolní telefon[editovat | editovat zdroj]
Klasický telefon trůní jako hlučné a otravné těžítko na psacím stole. Skládá se:
- ze sluchátka
- z kostry a všelijakých hejblátek
- z číselníku
- z kabelu do sluchátka (někdy)
- z kabelu do zdi (někdy)
Telefon vykoumal jistý Saša Graham Zvon léta Páně 1876. Potřeboval totiž někomu sdělit svůj předchozí objev, tj. že koně nežerou okurkový salát. Podle jiných zdrojů vymyslel telefon jakýsi Kojenec, protože potřeboval říct ženě, že "dopije a jde". Válečkem dostal stejně, protože jeho přístroj pochopitelně nefungoval. V historii byl telefon revoluční zařízení. Poslíčkové se tolik nenaběhali se vzkazy, a šéfové mohli svoje podřízené buzerovat dálkově.
Do Rakouska - Uherska se informace o objevení telefonu dostala v prosinci 1877. Samotné telefonování bylo dostupné řadovým občanům od r. 1882.
Nejprve se muselo k tomu, aby se vygenerovalo dostatek mlůna k vyzvánění, točit kličkou. Až od I. světové hádky se musí na mlůno připojovat do zásuvky.
Mobilní telefon[editovat | editovat zdroj]
První mobily se prodávaly jako součást výbavy automobilů. První přenosný telefon představila až firma Motorola 21.září 1983. Tento první model měl tu vadu, že byl velký jako cihla. Ale pokud vás někdo přepadl, měli jste se čím bránit. Už tehdy bylo možné posílat SMS.
Tlačítkové mobily[editovat | editovat zdroj]
Mají tlačítka (odtud pojmenování) a malou obrazovku, bohatě dostačující k tomu, aby jste si na něm mohli přečíst, kdo vás otravuje. Jsou výhodné hlavně pro důchodce (kterým se často klepou ruce), nebo pro některé politiky (nic pokročilejšího nechápou), a obecně pro ty, kteří chtějí pouze telefonovat a psát SMS.
Nejosvědčenější mobilní telefon je Nokia 3310. Vydržela nabitá měsíc, pojmula 1000 kontaktů, a když vám upadla z ruky - nastal čas k opravě podlahy.
Chytré mobily[editovat | editovat zdroj]
Vývoj šel ráznými a svižnými kroky kupředu, až kolem roku 2009 došel sem - k dotykovému ovládání prsty. Dotykové mobily mají z přední strany pouze velký, křehký, a svítící displej - který slouží jako univerzální ovladač. Zásadní nevýhodou je vysoká cena (od 2000 českokorun) a krátká výdrž baterie (nejvýše týden). Výhodou je možnost přehrávání hudby, videa, a filmů.
Chytrý mobil nelze (respektive pouze jednou), narozdíl od tlačítkového, vyhodit z okna pokud vás někdo moc otravuje.