Mělník
Mělník, staročesky Mlník je město ve středních Čechách. Jeho název má původ ve staročeském slově mlno, neboli elektřina. Nazval jej tak Praotec Čech, když při pohledu z hory Říp spatřil mělnickou elektrárnu, která právě oplývala mlékem a strděla. Podle výzkumu k 30. prosinci 2011 toto město obývalo 7 obyvatel. Jenomže, za rok 2012 se sem přistěhovalo 5 obyvatel, což dává krásných 12.
V tomto městě se nachází řada pozoruhodností, které byste marně hledali někde jinde. Přesto se však nedoporučuje strávit tam více než jeden den, jinak se z toho zkrokotovatíte. Ti, kdo v Mělníce nějakou dobu žili, se této diagnózy již nezbaví. Podle slov mělnického lékaře „...stává se to i v lepších rodinách“.
Soutok[editovat | editovat zdroj]
Soudě podle zájmu turistů shromažďujících se na terase mělnického zámku, je největší pozoruhodností města soutok Labe a Vraňansko - hořínského laterálního kanálu, na který hledí celé školní výpravy, stejně jako zájezdy důchodců a sjezdy Národní strany v domnění, že pozorují soutok Labe a Vltavy. Pražští šovinisté při tom rozhodně prosazují názor, že Vltava je mohutnější a výsledek soutoku by se proto také měl zvát Vltavou a nikoli Labem. Tento návrh však neprošel, protože se nenašel hudební skladatel, který by doplnil Smetanovu Vltavu o 900 km mezi Mělníkem a Kokshavenem.
Vinobraní[editovat | editovat zdroj]
Díky teplému polabskému podnebí se tu pěstuje víno, protože všude jinde v Čechách je zima (s vyjímkou Prahy). Již od dob Svatého Václava si mělničtí vyhrazují alespoň týden, kdy pijí jenom víno. Nejodvážnější návštěvníci vinobraní předvádějí kreativní tance na hraně (čtvercové) kašny, kterou speciálně kvůli této přiležitosti nechává městská rada napouštět vodou. Poseroutkové vyřvávají sprostonárodní písně a ruší noční klid. Komu nestačí motanice z požitých nápojů, může se pozvracet na centryfuze, neboť komedianti bývají přítomni též.
Sport[editovat | editovat zdroj]
Ve městě se čas od času, zcela nepravidelně, koná slavná soutěž Vylov si svého Pražáka (naposledy v roce 2002). Oblíbenou sportovně-kulturní akcí je též Mělnická padesátka, jejíž cílem je demolice lyží na náměstí. Účastníci se oblečí do zimního oblečení a v parném létě se snaží na kostkách uběhnout padesát koleček. Při každém kolečku si závodící dá pivo na potvrzení oběhu. Vyhrává ten, který jako první rozšlape lyže, pořídí si infarkt, nazvrací do kalhot a průjmem znečistí obličej (není nutno v tomto pořadí).
Školství[editovat | editovat zdroj]
Ve městě je několik škol. Gymnázium pro nadprůměrné blby, 3 základní školy pro průměrné blby, 1 zvláštní škola pro podprůměrné blby a střední stavební (vysoká zednická). Ti, kdož si chtějí vzít za své motto Vrahem byl zahradník, zkoušejí štěstí na škole zahradnické (krom mateřské školky provozují již skoro všechny další formy studia, pročež se přejmenovali na Českou zahradnickou akademii - to, že názvem nyní připomíná seriálovou akademii policejní, podle posledního vývoje událostí zřejmě nebude náhoda... Nu a takový akademik s motykou má samozřejmě na trhu práce mnohem lepší uplatnění než obyčejný zahradník!). Následky nedokončených činů zahradníků se snaží napravit absolventi zdejší zdrávky. Pro lidi, kteří v tomto městě trpí nadměrnou inteligencí, zde máme nemocnici s oddělením psychiatrie, postoupit lze i do psychiatrické léčebny v nedalekých Horních Beřkovicích. Leč to už odbíháme od školství, tak jen závěrem dodejme, že díky velkému počtu škol je ve městě stejně velký i počet školních jídelen, čímž se Mělník řadí mezi nejvýznamnější odběratele UHO široko daleko.
Doprava[editovat | editovat zdroj]
Mělník je město zaslíbené pro každého, kdo se vážněji zajímá o dopravní prostředky, posuďte ostatně sami:
- Železnice tvoří důležitou přístupovou cestu do města, zejména od Ústí nad Labem a od Všetat. Zároveň má velký význam pro zklidnění silniční dopravy z Mělníka směrem na Chloumek. Několik starousedlíků prý zažilo, že přijeli k železničnímu přejezdu na Blatech a závory byly zvednuté, ani červená světla neblikala, ale my mladší jim to nevěříme, něco takového se nám totiž ještě nestalo.
- Ještě nedávno měla železnice pro město a zejména pak pro firmu Czech Kradar i velký ekonomický význam, neboť jim zajišťovala pravidelný příjem z pokut na opuštěné vlečce. Protože záhy došlo k přeplnění městské pokladny a zakoupení druhé nebylo v dobrém rozmaru po vinobraní odhlasováno, dnes tam již radar není.
- Silniční doprava je řešena naprosto neotřele a věříme, že další města budou mělnického příkladu brzy následovat. Město se rozhodlo namísto použití zastaralého systému „obchvat“, při kterém motoristé zbytečně plácají pohonné hmoty, objíždějí město obloukem a z dáli závistivě pokukují po jeho střechách, raději všem motoristům ukázat krásy města z první ruky. Hlavní silnice proto důsledně vedou skrz město, takže řidiči vozidel se spokojeně kochají městem a obyvatelé Mělníka se zase spokojeně kochají všemi těmi zázraky na 4 i více kolech.
- Mělnické bojové letectvo má svoji základnu LKMELN nedaleko Hořína. Jeho mohutné letecké uskupení tří čmeláků pečlivě hlídá zdejší vinice před nájezdy okolních zdivočelých kmenů.
- Lodní doprava se statečně vyrovnává se všemi rozmary přírody a na Labi, Vltavě i na kanále lze vidět plout za den 3, někdy i 2 lodě.
- Rozdíly mezi lodní a silniční dopravou se v některých letech stírají, jak je vidět na fotografii (v silniční dopravě platí pro loď stejná pravidla jako pro tramvaj, zejména ustanovení o nástupních ostrůvcích). Kvůli kdysi neutěšené situaci dopravní a sociální bylo dokonce nutné do vyhlášky doplnit novou dopravní značku, která řidiče upozorňuje na nebezpečí, kterému by jinak mohl i podlehnout, vizte foto.
- Jako vůbec první město v Evropě začal Mělník budovat své metro. Bohužel tehdy chyběly potřebné zkušenosti a technologie, a tak dnes jediným pozůstatkem těchto snah je část nástupní stanice na náměstí. Jezdící schody lidé ještě neznali, pro přístup k metru proto vyhloubili svislou šachtu 54 metrů hlubokou a 4,5 m širokou. Šachta se však záhy začala plnit vodou. Pro její odčerpávání byl na náměstí zřízen rumpál, obyvatelé okolních domů přicházeli s nádobami a vodu odnášeli z náměstí pryč, ale nebylo to nic platné, voda přitékala rychleji, než ji lidé odnášeli. Moudří radní proto rozhodli, že bude lepší od ražení tunelů pro metro ustoupit a stavbu prohlásit za studnu. Mělník tak sice nezískal prvenství ve výstavbě metra, ale může se pyšnit alespoň tím, že má nejširší studnu v republice.
Vesmírné městečko[editovat | editovat zdroj]
Mělník se vyskytuje v oblasti takzvaného mělnického trojúhelníku, protože je zhruba uprostřed 4 hulících fabrik s názvy jako Solana Negr-rádovice, Kaučus Kravlumpy, pípárny Štětí tě chytí a Elektrárna Dělník (ve skutečnosti Elektrárna Honí Počubly, ležící na katastru obce Křivenice). Díky této poloze (ve které může být městečko zásobováno všemi komoditami, které zavřou hubu místním) bylo městečko násilím zvoleno českou armádou jako centrum pro nesmírné lety - lety do nesmíru. I přes silný odpor místních (především Blateckých, kteří si ztěžují na smog, svádějíce to na vše možné, vyjma svých účastnických uhelných kotlů). Jako místo startů nespolehlivých raket z Moravstánu, takzvaných šutlí, bylo zvoleno nejvyšší místo nad soutokem Laterálního kanálu a Vltavy. To proto, aby rakety padaly aspoň do vody a odklízení následků vyřešili po proudu v Hamburku, kde recyklací sajrajtu z Absurdistánu vyrábějí zbrusu nové bahno ke hnojení. Památkáři, kteří mají po celém území Absurdistánu větší koule a moc než průměrný volič, prosadili, aby startovací rampa byla maskována jako gotická zvonice, která stylově vypadá, jako by měla každou chvíli odlítnout.
„Mělníku, máme problém. Ta šutle zase selhala, vracím se na padáku do Mělníka. Čekám na další instrukce.“
„Říká se NA MĚLNÍK, demente!“
Slavní rodáci[editovat | editovat zdroj]
- Bill Gates - původním jménem Vilém Jindřich Zábranský, zakladatel firmy Microsoft nar. 31. října 1955
- Stanislav Péde - známý podnikatel ve špeditérství