Drát

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Yin and Yang.svg

Tento článek na téma "Drát"

pojednává o opačném tématu než článek Bezdrát.

„Tu kabel, tu kabel, tu kabel“

- Eržika Demeter

Drát, někdy nazývaný staročesky kabel nebo kábl (německy Kabel, francouzsky câble, anglicky cable, východňársky Tukabel [1]) je magické zařízení sloužící k transportu mluna a jiným veselým špumprnáklím.

Kabel bůrák - plemenný kus, sameček.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Přísně vědecky vzato, kabel je zpravidla válcovitého tvaru, přičemž je o hodně delší než tlustší. Tato vlastnost byla, jako ostatně všechny geniální vynálezy, odkoukána od Matky přírody, protože takhle vypadají hadi, housenky, žížaly a metabolit zdravého člověka.

Historie, složení a takové ty věci[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli je to k neuvěření, kabel je velmi moderní věc. Například má dva otce, což je v souladu s moderním přístupem EU a LGBT+ právy. Prvním otcem byl Kain, druhým Ábel, kteří spolu měli nejen kabel, ale i stejnojmennou firmu [2]. Prototyp kabelu byl velmi prostý, jednalo se o tyčoidně vypadající placatou dlouhou věc, kterou na koleni [3] ukuli ve své garáži za dlouhých zimních večerů [4], kdy nebylo do čeho píchnout[5]. Pre-kabel byl původně určen k posunování zaseklých zásilek v potrubní poště, ale když už jednou to železo nacpali do novoduru - nápad byl na světě, patent na cestě, hádka o morgoš na místě a vražda natotata.

Kabel se skládá z několika vrstev, stejně jako exotické ovoce zvané cibule. Svrchní šlupka je tvořena syntetickým kaučukem (ve vzácných případech i gumou), obvykle černé barvy, aby se potmě kabel lépe hledal a bylo to zábavnější. Pod ním je vložený další syntetický kaučuk, mnohem měkčí, který má ovšem světlou barvu. Ten umožňuje snadněji najít případnou prasklinu v kabelu (když jej najdete a namíříte na něj pohlcovač tmy) a zároveň slouží jako palivo, aby se ulehčila práce při pálení kabelů před odevzdáním do sběrny.

Samotný kabel se skládá z drátů, kterým se říká vodiči, což jsou ty lesklé válečky uvnitř a ty jsou tvořeny převážně mědí. Dříve se používal i hliník, ale ten se odstěhoval do Humpolce a kabely byly beztak moc lehké a nedržely na špulce, což je ta věc, na kterou se kabely namotávají, aby se s nimi dalo kutálet ze stráně a z nákladních automobilů. Když je kabel nalomený a proud nevede moc dobře, obsahuje polovodiče. Když je úplně totál K.O., je z něj nevodič.

Kabel pokládají speciálně importovaní drotári z Horních Uher. Pálení kabelů a jejich následný odvoz do sběrny provádějí místní de-drotári, čímž se šetří cenné devizy a valuty, protože si to děláme sami. Kabel si umí položit prakticky každý Čech sám hned po probuzení.

Označení vodičů[editovat | editovat zdroj]

Každý vodič je viditelně označen tak, aby bylo jasné, co jím vede. Pozná to každý hlupák, ale pro jistotu si to připomeneme:

  • černý - vede proud z chrchelných elektráren, potažmo toho, který je vyroben z černého uhlí.
  • hnědý - proud byl vyroben v hnědouhelných elektrárnách, nebo při spalování biometanu v prdních elektrárnách.
  • šedý - jaderný proud. Ten z jaderných elektráren, ve kterých se štěpí jádro. Například z jaderných elektráren Temelín, Jaslovské Bohunice nebo Dukovany.
  • zelenožlutý - eko energie (ang. ekoenerži, něm. Ökoenergi). Sluníčko, vítr, liščí a takové ty moderní extravagance.
  • modrý - protéká jím proud z vodních elektráren.

Druh kabelů[editovat | editovat zdroj]

  • kabel jednoduchý - má toliko jeden vodič, jedná se o dráta samotáře. Jeho využití pro transport mluna je prakticky nulové, protože vede jen stejnosměrný proud a ten se dneska k ničemu pořádnému neužije. Zato se s ním dají například bít děti, máte-li rádi tón tříčárkovaného C [6].
  • kabel dvoužilák - první z představitelů drátů mlunovodičových. Jedním drátem teče mluno tam, druhým zpátky. Jako dělaný na vedení střídavého proudu. Chcete-li vzorek, střihnětě ten kabel u lampičky.
  • kabel třižilák - častěji zastoupený druh kabelu. Obsahuje modrý, zalenožlutý a hnědý drát. Dotykem obnaženého modrého kabelu se nic neděje (modrá barva je barvou naděje), zelenožlutého dost často taky ne, hnědý slouží k iminentní defekaci sahatele.
  • kabel čtyřžilák - obsahuje zelenožlutý, hnědý, černý a šedivý drát. Černý drát slouží ke grilování sahatele. Šedivý urychluje stárnutí.
  • kabel pětižilový, tzv. bůrák [7]. Obsahuje stejné dráty jako čtyřžilák, ale navíc ještě modrý, kterým odtéká voda, protože kabel je určen pro vysoké napětí a jak sami víte - když máte tenzi, potíte se jako prase.

Výskyt a využití[editovat | editovat zdroj]

Kabely se, podle druhu, rodí v krabicích nebo na špulkách - to podle velikosti. Největší česká umělá líheň Kablo Děčín je již dávno za zenitem, proto se dráty a kabely dovážejí z dalekých asijských krajů, např. z Prostějova. Kabely jsou zpravidla pokryty postnatální tekutinou, která chrání jejich krovky podobně jako vazelína koníka kancelářského. Zde ovšem neeliminuje možnost vrzu, jako u koníka, ale snižuje popraskání citlivé pokožky vlivem agresivní termonukleární jaderné fúze která probíhá dnes a denně na obloze.

Kabely jsou citliví jedincové a proto se před slunečními paprsky schovávají do země do tzv. nezámrzné hloubky (cca 80cm), protože by jim mohla být i zima. Ti zlobiví ne, ti se normálně natahují na sloupy a nechávají se napospas větru, dešti, sněhu, radioaktivnímu spadu, ionizujícímu záření, sebevrahům, holubům a jiné dravé zvěři, která na ně usedá a postupně je pokrývá světlešedou borkou, která povrch kabelu následně chrání. Smyslem života kabelu je vedení mluna, aby nebylo potřeba všude nosit těžké monočlánky, protože lid je líný jako vandrák a ti mladí dneska nestojí za nic.

Natažené dráty sem tam padají a produkují legrační jiskry. Jedná se o velmi efektní způsob zábavy, který pudí zemní živočichy (zejména krtky) k radostnému vyskakování z vyhřátých nor. Dotýkat se spadlých drátů zakazuje vyhláška, protože padlý drát je nervózní jak drahý psík nebo adolescentní děvče před maturitním plesem a mohli by vás kousnout. Což je bolestivé a musí se na to přikládat chladivé obklady a ty se samy neudělají, protože díky aktuálním cenám je provoz ledničky nerentabilní a bohužel nebydlíme na Sibiři nebo ve Finsku.

Okolnostmi chovu surových kabelů se podrobně zabývá encyklopedie s poněkud zavádějícím názvem Kabala, kterou má v kabele každý správný dráteník, čili elektrikář.


  1. Vidíte to? Je to čechismus.
  2. Kabel, s.r.o. - spojení Kain + Abel, vidíte to? Dneska by to asi cenu na soutěži marketérů neuspělo, ale tehdy to byla fakt pecka, co vám budem povídat. Jejich prvním vynálezem byl Lidokain. Ať už to bylo cokoli, umožňovalo to přežít návštěvu tchýně i zubaře, takže to byla taky pecka.
  3. Ve skutečnosti normálně na ponku, ale to je takový slovní obrat.
  4. I to je slovní obrat, dělali to prokazatelně hned ráno, když si dali cígo a kávičku a sjeli novinky na půl roku starých hliněných destičkách, co pohodila karavana u branky
  5. Měli se učit, ale znáte to - prokrastinace. Zas je klika, že namísto toho třeba nemyli okna, to bychom kabel neměli.
  6. Citujeme: "ííííííí"
  7. Neplést s "burák" - plodem podzemnice olejné, která se louská, když nechcete jít do války.