Elektrifikace

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Elektřina.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Nkvd.jpg
Elektrifikovaný záchod

Komunismus rovná se sověty plus elektrifikace“

- Lenin

„Kdo nepracuje, ať nejí“

- Klement Gottwald

„Kdo nejí, ať nepracuje“

- Vojtěch Bohůn z Kohoutovic
USSR - Stalin say quite!.jpg


Ano. Těmito hesly se řídili sovětští inženýři, řešíce problém panelových sídlišť. Nepracující občané mohou, ne, musí !!!, poskytnout prostor pro tolik potřebný rozvod elektřiny. Od té doby se datují počátky romantizmu. UV KSSb, zakázal další pomlouvačnou kampaň.

Elektrifikace údajně přináší lidstvu pokrok. Je ovšem sporné, zdali nevděční lidé po takovém pokroku opravdu touží. Ostatně pokrok je třeba takovému odlehlému kmeni na Borneu, nebo na sibiři, vcelku k ničemu. Kromě pokroku přináší elektrifikace také mnoho svízelů a nástrah.

Nevýhody elektrifikace[edit | edit source]

Největší nevýhodou je asi to, že za elektřinu dlužno platit. Je smutným faktem, že elektrárenské giganty zásadně odmítají platby v naturáliích, například burskými oříšky, brambory a podobně. Navíc ta práce se zaváděním elektřiny. Nutno postavit sloupy, natáhnout dráty, udělat rozvody - to máte dráty, dvojlinky, trojlinky, zemnící drát, elektroměr, pojistky, krabice pod vypínače, krabice odbočná... Místní se do toho nehrnou (čím zaostalejší, rozuměj spokojenější s dosavadním životním prostředím, tím méně), cizím se do takových končin nechce a hned je tu problém, kdo tedy. Lehce se rozhodne a řekne, hůře se realizuje.

Uvědomme si, jak úzce spolu souvisí elektrifikace a pacifikace. Pacifikace je skrytý název pro amputaci rukou (viz slovník cizích slov: paci = ruka, fik = oddělení). Jeden příklad za všechny - cirkulárka, při vložení rukou provede bleskovou pacifikaci. Dokud lidé neznali elektřinu, k úrazům cirkulárkou nedocházelo, po zavedení elektřiny se v mnohých oblastech vyskytuje již spousta bezrukých.

Ziskuchtivé elektrárenské společnosti zavedou elektřinu, nic však lidem neřeknou o jejích vlastnostech a nepoučeným lidem potom nezbude než experimentovat. Jako první zpravidla učiní zkušenost, že elektřina uštědřuje různé rány, například hravě srazí člověka ze žebříku. Stejně tak že vodič pod napětím vypadá stejně jako vodič, který není pod napětím, ale jen do doby, než na něj sáhnete. Že chuchvalec drátů pod napětím není nejlepším řešením rozvodu elektřiny, že nelze vést elektřinu pod vodou neizolovanými dráty a podobně. Tyto zkušenosti však bývají draze vykoupeny, ale mají trvalou platnost a nikdo o nich nepochybuje. Najde se však vždy několik průkopníků, kteří si říci nedají a v experimentech s neztenčenou pílí pokračují. Ti však plní nemocnice a hřbitovy.

Výhody elektrifikace[edit | edit source]

Výhod elektrifikace je v zaostalých oblastech skutečně poskrovnu. Těžko si bude primitivní domorodec elektrifikovat motyku. Spíše vymění petrolej, který dosud používal ke svícení za něco užitečného, třeba za kořalku. Při svícení elektřinou se prodlužuje pracovní doba domorodým ženám, aspoň nemaří čas planým tlacháním.

Lidé si již dnes nedovedou bez elektřiny život představit. Je však velice sporné, byl-li její objev a následná elektrifikace takovým přínosem, jak se všeobecně soudí. Kdo ví?


Úspěchy sovětského strojírenství
Babeta AirbagBezdrátová sprchaBrněnské meždunárodné letochodištěCentrální šroubCyklomethanDunihlavDegenerátorElektrifikaceElektronika 666FichtlJaderná elektrárnaJak 42Jednosměrné letištěKalašnikovKardiostimulátorLetiště Klementa GottwaldaLáhev na zalévání kolejíLehkokolejná dráhaLidé z oceleLoupač brambor typu 3xKV-2MakroprocesorMerkurMiG-29MoskvičMPR deštníkNízkopodlažní tramvajPekloPodprdélníkProudová helikoptéraRádio JerevanRuská ruletaŠukafonT-72Metro v TaganskuTetrisTopol MTramvaje v NevyslovitelnojeTu-154Raketoplán BuranSférické DVDŠetření vodyŠalinokoptéraUral 2Vertikální chrlič intelektuálůVodíková bombaŽabotlamŽigulíkЛинукс