Ruská ruleta

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Plakát propagující ruskou ruletu, vyrobený na zakázku Agentury pro turistiku a kulturní výměnu Ruské federace (RosTurKul). Text je ve staroslověnštině.

Ruská ruleta je aktivita na pomezí adrenalinového sportu a společenské hry, určená pro dva i více hráčů.

„Tahle hra je ještě vypečenější, než všechny před tim“. - Malý Medvěd od Kolína

Historie[edit | edit source]

Princip hry pochází původně z Mongolska. Kočovní pastevci ji hráli s prakem, ze kterého po sobě stříleli střídavě jeden na druhého. Hráč prak nabíjel nahodile z váčku, který obsahoval pět vajec divokých hus a jeden kámen zhruba totožné velikosti i rozměrů. Tato hra byla populární na celé Sibiři až do 17. století, kdy byla podstatně vylepšena v Rusku použitím palných zbraní namísto praku. Tím se jednak eliminoval sezónní nedostatek husích vajec i situace, kdy hráč, který je na tahu, do pytlíku tajně koukal.

Až do 19. století se hrálo se šesti i více pistolemi, z nichž pouze jedna byla nabitá, ale jednak byla hra kvůli potřebnému počtu pistolí nedostupná pro širší lidové vrstvy, jednak se při nabíjení často švindlovalo.

Plný potenciál hry uvolnil teprve vynález revolveru, u kterého si může každý snadno zkontrolovat počet nabitých komor. Od 60. let 19. století se hra v Rusku mohutně rozšířila a stala se neodmyslitelnou součástí všech významnějších lidových zábav a rodinných sešlostí.

Varianty hry[edit | edit source]

Blic nebo Molnyenosnaja igra / bleskovka[edit | edit source]

Nejrozšířenější varianta hry, ve které se před prvním tahem roztočí bubínek revolveru a hráči se střídají postupně. Každý ve svém tahu natáhne kohout, čímž dojde k pootočení válce na další komoru, přiloží k hlavě a stiskne spoušť.

Monte Carlo[edit | edit source]

Každý hráč na začátku svého tahu znovu roztočí bubínek revolveru. Výhodou této varianty je, že je v každém tahu stejná pravděpodobnost výhry, zatímco v blicu s každým tahem stoupá.

Ruské kolo[edit | edit source]

Varianta se vyvinula jako alternativa ke hře flaška, která se v Rusku nehraje, protože nikdo nedá lahev z ruky. Každý hráč po ukončení svého tahu položí revolver doprostřed stolu a roztočí ho. Na koho ukáže hlaveň, je další na tahu.

Pasijans[edit | edit source]

Varianta pro jednoho hráče, která je totožná s bleskovkou, ale hráči se přirozeně nestřídají. Je zvykem, že hráč mezi jednotlivými tahy vypije sklenici vodky.

Upatlanoj Gary / Dirty Harry[edit | edit source]

Já vím, co ti běží hlavou. Vystřelil jsem pětkrát, nebo šestkrát? Musíš se zeptat sám sebe: mám dneska kliku? Tak co, máš ji?

Problém ruské rulety v teorii her.[edit | edit source]

V teorii her je po ruské ruletě pojmenován tzv. „problém ruské rulety“. Tradičně je formulován takto: „Mějme hazardní hru s revolverem, u nějž počet nabitých komor N=1/6, a pro kterou platí, že pravděpodobnost smrti při vylosování nabité komory P=100% a ve které maximální výhra Wmax=0. Vysvětlete, proč by takovou hru měl někdo chtít hrát.“

Problém ruské rulety vyřešil přesvědčivě až v roce 1973 matematik Jegor Valentinovič Ďukov. Předložil sérii sylogismů, které z prvních principů ukazují, že hrát ruskou ruletu, dokonce i pro počet nabitých komor N=6/6 je pořád atraktivnější vyhlídka, než žít v Rusku. Za svou práci sklidil mezinárodní uznání a dvanáct let v táboře nucených prací.

Zajímavosti[edit | edit source]

  • Grigorij Jefimovič Rasputin je neoficiálním rekordmanem v počtu prohraných ruských rulet za sebou. Na večírku konaném 30. prosince 1916 prohrál Rasputin ruletu třikrát (břicho, záda, hlava). Přesto si následně šel klidně zaplavat do Něvy, což se mu bohužel v sychravém počasí stalo osudným.
  • V Sovětském svazu vymysleli už počátkem dvacátých let silně inovovanou verzi ruské rulety. Novinkou bylo jednak použití samonabíjecí pistole místo revolveru, jednak i to, že hráči z NKVD zbraň nepřikládali k vlastnímu spánku, ale k zátylku spoluhráče.
  • Popularita hry vedla k vynálezu omyvatelných malířských nátěrů a podlahovin pro interiéry v 90. letech 19. století.
  • Odhaduje se, že nebýt vynálezu ruské Rulety, bylo by dnes na světě dvanáct a půl miliardy Rusů. Z tohoto důvodu byla v roce 2001 v pořadu BBC "Last Millenium's Greatest Invention" vyhlášena vynálezem tisíciletí.
Úspěchy sovětského strojírenství
Babeta AirbagBezdrátová sprchaBrněnské meždunárodné letochodištěCentrální šroubCyklomethanDunihlavDegenerátorElektrifikaceElektronika 666FichtlJaderná elektrárnaJak 42Jednosměrné letištěKalašnikovKardiostimulátorLetiště Klementa GottwaldaLáhev na zalévání kolejíLehkokolejná dráhaLidé z oceleLoupač brambor typu 3xKV-2MakroprocesorMerkurMiG-29MoskvičMPR deštníkNízkopodlažní tramvajPekloPodprdélníkProudová helikoptéraRádio JerevanRuská ruletaŠukafonT-72Metro v TaganskuTetrisTopol MTramvaje v NevyslovitelnojeTu-154Raketoplán BuranSférické DVDŠetření vodyŠalinokoptéraUral 2Vertikální chrlič intelektuálůVodíková bombaŽabotlamŽigulíkЛинукс