Centrální šroub

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Pahýl Tento článek je příliš krátký na to, abyste se z něho něco dozvěděli. Pokud se chcete podívat na podobné zvratky, navštivte slovenskou Wikipedii.
Centrální šroub je vždy spojen s centrální matkou.

Centrální šroub je konstrukční prvek, jenž je umístěn ve většině případů v těžišti konstrukce a spojuje její jednotlivé části. Jeho poškození nebo vyjmutí způsobí okamžitou destrukci.

Vlastnosti[edit]

Centrální šroub je ústředním bodem mnoha výrobků a konstrukcí, slouží ke spojení všech dílů do jednoho celku a udržuje je na svých místech, jakékoliv jeho poškození vede k okamžité destrukci. Jeho konstrukci musí být věnována velká pozornost a proto je jeho výroba velmi nákladná. V dnešní době především u čínských výrobků je proto z důvodu šetření zvolen jiný postup výroby: Je to využití tzv. kurvítka, jež je výrobně mnohem levnější.

Využití[edit]

U žigulíků je centrální šroub spojen s kardanovým i převodovým hřídelem pomocí axiálního třmenu.

Své využití nachází centrální šroub především v automobilovém průmyslu, kde spojuje veškeré části automobilu dohromady. Bez něj by nebyla možná konstrukce žádného moderního vozidla. Další využití je v loďařství. Protože se jedná o důležitý prvek lodě, bývá uložen většinou přesně uprostřed, a dokud je nepoškozen a nedostane se k němu voda, loď se nemůže potopit. Již méně často se s ním můžeme setkat při konstrukci domů, ale i zde jej můžeme občas nalézt.

V letectví se nepoužívá vůbec, protože je příliš těžký. Zde se využívá křídlová matice, jež má zcela odlišnou konstrukci, ale plní podobnou funkci, spojuje křídla letadla s trupem. V případě jejího poškození křídla odpadnou a letadlo se zřítí, tato závada je příčinou většiny leteckých neštěstí.

Selhání centrálního šroubu[edit]

Kam až vede selhání centrálního šroubu

Asi nejznámějším selháním centrálního šroubu je potopení nepotopitelné lodi Titanic. Tato katastrofa byla způsobena zásadním omylem v konstrukci chlazení tohoto šroubu. Jelikož se jednalo o obrovskou loď, a centrální šroub musel tedy snášet enormní namáhání, bylo třeba jej intenzivně chladit. Tento systém byl velice nákladný a proto z důvodu úspor bylo chlazení využíváno i v kuchyni pro mrazáky, což se ovšem stalo lodi osudným.

Při nárazu se odehrála shoda náhod, jež vedla až ke zkáze. Zrovna v tu dobu se totiž v kuchyni vařila drůbeží polévka. Ta se rozlila a dostala se až do chladícího systému, který zkolaboval. Tato souhra náhod a zásadního konstrukčního omylu vedla k přehřátí centrálního šroubu a následně tedy i k rozlomení lodi.

Úspěchy sovětského strojírenství
Babeta AirbagBezdrátová sprchaBrněnské meždunárodné letochodištěCentrální šroubCyklomethanDunihlavDegenerátorElektrifikaceElektronika 666FichtlJaderná elektrárnaJak 42Jednosměrné letištěKalašnikovKardiostimulátorLetiště Klementa GottwaldaLáhev na zalévání kolejíLehkokolejná dráhaLidé z oceleLoupač brambor typu 3xKV-2MakroprocesorMerkurMiG-29MoskvičMPR deštníkNízkopodlažní tramvajPekloPodprdélníkRádio JerevanŠukafonT-72Metro v TaganskuTopol MTramvaje v NevyslovitelnojeTu-154Raketoplán BuranSférické DVDŠetření vodyŠalinokoptéraUral 2Vertikální chrlič intelektuálůVodíková bombaŽabotlamŽigulíkЛинукс