Šukafon

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Ambox globe content.png

Tento článek nepokrývá téma dostatečně z celosvětového hlediska.

Návrhy: Kdy bude Šukafon jezdit do Ženevy a Baden-Badenu? Z Valašska do Londýna [2]

Google uncyc.jpg Šukafon na googleTohle je nejlepší článek na téma „Šukafon“ na celým internetu.
Památný vůz 810 666
Před rekonstrukcí...
Po rekonstrukci
[1] Šukafon vypomáhal i při výlukách v pražském metru.
V zájmu zvýšení kultury cestování jsou šukafony vybaveny otvorem na vyhazování lahví.

Šukafon, též orchestrión, 810, M 152.0, splašený kamna, hurvajz, kufr, čugála, akvárko, skleník, kostitřas, cukajdó, škatule, plevel, plazivec, zpocený plech, český šinkansen, railbus, fofrcuk, hupcuk, bafík, kolejbus, kovboják, polsky bus szynowy, maďarsky Bzmot je vlajková loď Českých drah (pod názvem RegioMouse, čili česky „Regionální myš“ a lidově Šukomyš). Toto neuvěřitelné množství přezdívek potvrzuje jeho velkou oblíbenost mezi cestující veřejností (tzv. substrátem). Je to nejmodernější motorový vůz, který může jezdit dokonce i po neelektrifikovaných tratích, s úspěchem se však prosazuje i na hlavních koridorech. Cestující veřejnost jej může znát zejména z luxusních spojů kategorie AsiaCity.

Vzniká rekonstrukcí zastaralých vlaků typu jednótka regionowa (hypernova). Rekonstrukci provádí akciová společnost Zpras znova v Šumperku. České dráhy si pořídily celkem 666 vozidel tohoto druhu.

Při rekonstrukci je dosazen nový řídící počítač Elektronika 666, hlučnější motor a podvozky (aby se předešlo nehodám, při nichž byli přejeti lidé pohybující se v blízkosti kolejiště, protože neslyšeli přijíždějící vlak), nové komfortní koženkové lavice splňující parametry III. vozové třídy (navzdory tomu, že tato luxusní třída byla v celé Evropě zrušena v roce 1953 u příležitosti smrti J. V. Stalina a Klémy Gottwalda). Dále je vyvýšen původně nízkopodlažní oddíl, aby měli všichni cestující lepší výhled do krajiny. Vakuové WC je nahrazeno ekologickým vývodem přímo do kolejiště, čímž bude postaráno o řádné hnojení traťového porostu.

Největší, v pravdě revoluční změnou oproti původní jednótce regionowe je však možnost odpojení přívěsného vozu (tzv. akvárka). Tím pádem se v případě malé přepravní poptávky může vydat na cestu pouze samostatný motorový vůz; naopak v případě zvýšeného zájmu je možné za jeden motorový vůz zavěsit až sedm vlečňáků (taková souprava pak může jezdit pouze z kopce, ale to není na závadu). Přívěsný vůz je také vybaven bílými světly, takže může vyjet na trať i samostatně. V praxi se toto řešení však příliš nepoužívá.

Jeho uvedení do pravidelného provozu bylo provázeno reklamní kampaní ČD se sloganem Pokud se ti to nelíbí, mladej, tak si jeď autem!

Mezi znalými šotouši panuje neshoda, zdali lze šukafon považovat také za vlak, anebo spíše za poddruh drezíny, pomocného vozíku či překážky na trati (srv. spory zdali Trabant je také auto). Výmluvně to ilustrují citáty:

  • Tak pojede nám dneska vlak nebo šukafon? (fotiči čekající u kolejí)
  • Všechny vlaky nám tu zrušili, tak aspoň ať ty šukafony nám nechají! (skuhrající babička na nádraží)

Šukafon je oblíbený mezi filmaři, zejména u historických filmů, jeho interiér v páteční špičce již mnohokrát posloužil jako věrné kulisy transportů smrti.

„Nepojízdnej šukafon - nejlepší šukafon.
Sešrotovanej šukafon - ještě lepší šukafon.“

- Šotouš

Původ názvů[edit]

  • Orchestrion:
Šukafon v provedení regionowa to v dnešní době většinou sám neutáhne

V počátcích provozu docházelo k četným závadám, které byly snadno řešitelné kopnutím do skříně elektrického rozváděče. Podobným způsobem se spouštěl orchestrion v právě uváděném seriálu Chalupáři, a tak se toto označení vžilo i pro vozy M 152.0.

  • Plevel:

Plevel se vozům řady 810 říká proto, že jich je velké množství a jsou prakticky všude.

  • Higari:

Přezdívka pro vzhledově podobný vůz řady 811, který však má silnější motor a může jezdit i bez průvodčího. Jízdenky tam může prodávat i strojvedoucí. Má hlásič i displej zastávek a tlačítko zastávky na znamení, takže se používá například na pražské lince SS65. (Viz Pražský Semmering) (viz Esko Praha)

  • Ropovod:

Přezdívka pro soupravu 810-010-010-810-010-010-010-010-810 (či 811-011-011-811-011-011-011-011-811 či různé kombinace mezi tím). Z prvního vagonu takové soupravy totiž stoupá dým připomínající hořící ropovod. Orchestrion totiž narozdíl od CityFrogu používá motor pouze po osazení strojvedoucím - jinak se chová jako vlečňák. Nastartované motoráky 810 bez strojvedoucího se dávají i doprostřed, protože jeden 810 může dodávat elektřinu maximálně do dvou vlečňáků 010 - a byla by škoda, kdyby ve vlečňáku 010 v létě nefungovalo topení, nebo v zimě chlazení.

Jeďte Šukafonem taky na[edit]

Pražský SemmeringAsiaCityŽabotlamČDSmíchovMikulkaKabelka z Mikulčí kůžeŘepyBuštěhradská dráha

Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Šukafon na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png

Za externí výhybkou (vihipkou)[edit]

Úspěchy sovětského strojírenství
Babeta AirbagBezdrátová sprchaBrněnské meždunárodné letochodištěCentrální šroubCyklomethanDunihlavDegenerátorElektrifikaceElektronika 666FichtlJaderná elektrárnaJak 42Jednosměrné letištěKalašnikovKardiostimulátorLetiště Klementa GottwaldaLáhev na zalévání kolejíLehkokolejná dráhaLidé z oceleLoupač brambor typu 3xKV-2MakroprocesorMerkurMiG-29MoskvičMPR deštníkNízkopodlažní tramvajPekloPodprdélníkProudová helikoptéraRádio JerevanŠukafonT-72Metro v TaganskuTopol MTramvaje v NevyslovitelnojeTu-154Raketoplán BuranSférické DVDŠetření vodyŠalinokoptéraUral 2Vertikální chrlič intelektuálůVodíková bombaŽabotlamŽigulíkЛинукс
Šotoušov hl.n.
Čekej, debile Dopravci a údržba

ArrivaČerná díraLEO ExpressRegioJetSŽDCUNŽC

Pozor, sloup Infrastruktura

Bajkalsko-amurská magistrálaBrněnské hlavní nádražíDopravní podnik města BrnaDvoupatrové nádražíLampárnaLehkokolejná dráhaNádraží Františka Josefa I.Nové brněnské nádražíPražský SemmeringNádraží Praha-HolyněNádraží SmíchovPohlavní nádražíTěžkokolejná dráhaRak-Uh koridoryVršovické nádraží

Už se plazíme! "Přidělené" řady

380451452471656680742809810811830831843844Restaurační vůz854BobinaPanoramatický vůzPolský střepTSB BlitzzugÚzkorozchodné vozy Českých drahVůz ADBta

Vítejte do světlých zítřků! Technologie

AndulaBezdrátový přenos energieNaklápění jednotkyDvoupatrové nádražíKritická rychlostKřížové zhlavíLáhev na zalévání kolejí
NajbrtProtihlukové stěnyVáclav Knop

Tak dlouho čekali, až zkameněli.. Kuriozity

AsiaCityIveta BartošováCity ElefantCestující do Tel Avivu bez šátku na kufruHomeless RallyeJízdní řádKategorie vlakůKultura cestování
Standa LokotkaTeologický výklad jízdního řáduTerminál 3: Vzpoura strojů