Alt

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Známé funkce[edit]

Klávesu Alt zná asi každý uživatel Windows jako užitečného pomocníka pro spuštění některých akcí. Známé jsou například zkratky:

Alt + Tab, otevírající jiné okno,

Alt + F4, která otevřené okno pro změnu zavře, nebo

Ctrl + Alt + Del, která po několikanásobném stisknutí počítač restartuje. Při troše štěstí.

Méně známé funkce[edit]

Alt údajně znamená alternative, tedy alternativa. Tím se myslí, že jeho pomocí můžete napsat spoustu různých znaků, písmenek, čísílek a všemožných jiných věciček, které na klávesnici napsané nenajdete. Jenže...musíte vědět, co všechno spolu s Altem zmáčknout. Jo a aby toho nebylo málo, je třeba rozlišovat pravý alt (někdy kdovíproč označován jako Alt Gr) a jeho zlé dvojče levý alt. Ten umí to a ten zas tohle.

Například stisknutím Alt Gr + W vytvoříte takovýhle nádherný znak: |. Další alternativní symboly nejsou příliš známé a předávají se z generace počítačových maniaků na generaci další, ještě více maniakální. Proslýchá se například, že stisknutím Altu a jisté kombinace znaků na alfanumerické klávesnici jedinou zkratkou napíšete 666 krát číslo 666 či skutečné jméno boží.

Téměř neznámé funkce[edit]

Pomocí klávesy F13 můžete nastavit další funkce Altu. Když spolu s klávesou F13 stisknete určitou číselnou kombinaci, lze pro Alt nastavit funkce:

  • ALTernative universe - přemístí místnost, kde se uživatel nachází, do paralelního (alternativního) vesmíru.
  • ALT (z německého slova starý=alt) - provede u náhodně zvolené věci v dosahu časový posun o deset let. Nedoporučuje se spouštět víckrát za sebou.
  • ALTamira (dle známé jeskyně ve Španělsku) - teleportuje uživatele do nejbližší jeskyně.
  • ALTaj (dle známého pohoří v Asii) - teleportuje uživatele do nejbližších hor.
  • ALTer ego - aktivuje v uživateli skryté stránky osobnosti, neboli spustí pana Hyda.
  • ALTruismus (=postoj a jednání, které sledují prospěch druhého člověka ) - vyčerpá váš bankovní účet, odešle vaše hesla na všechny emaily ve schránce, spustí všechny elektrické spotřebiče v domě a ujede s vaším autem.