SysRq

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

SysRq je veledůležitá klávesa na klobásnici vašeho prsonálního počítače.

Skupina okultních kláves. Klávesa SysRq je třetí zprava.

Kde ji najít[edit | edit source]

Na klávesnici. Konkrétně v sektoru A4 dle Lengfévelova diagramu, což je zhruba nahoře takňák vpravo. Spravidla tvoří gang s klávesou Scroll lock a kombem Pauza a Brokoko. V okolí se nácházi i klávesa Insert a Homo.

Co to dělá?[edit | edit source]

Okometricky nic, pouze jedinci s perfektním sluchem zaznamenají drobné zavrzání a tiché cvaknutí. Jinak ovšem požaduje něco po počítači.

Použití[edit | edit source]

Ponejprv se zmačkne klávesa SysRq a pak se napíše, co chcete. Třebas SysRq + & požaduje po počítači dodávku čerstvého preclíku. Podobně SysRq + @ vysílá do procesoru kompjůtru trpaslíka s požadavkem na dodávku zavináče k pivu. Implementace příkazu SysRq a U, tedy přeloženo do obecné češtiny "požaduji pivo", bohužel není obvykle implementováno. Výjimkou je klapkobřinkostroj P 284 Mistral společnosti Petrof. Zde je možné vyvolat příkaz pro donášku piva s tím, že jej příjemce signálu rád donese už jen proto, abyste alespoň chvilku nemohli mačkat další klávesy.

Mažik klávesa[edit | edit source]

V prostředí bohulibého operačního systému Woknous není při poslání příkazu nic vidět. Počítač pracuje skrytě. Ovšem zabýváte-li se okultními vědami, po nocích obětujete černé kočky, pícháte špendlíky do voodoo panenek, pomazáváte-li se krví černého kohouta, před postelí máte pentagram, váš nejlepší kámoš je Satan a spřádáte plány na ovládnutí světa za kompem s Linuxem, dobře víte, že je touto klávesou možno vyvolat Spícího Ctulhu a v některých případech a při konjunkci planet i systémový debugger.

Zajímavosti[edit | edit source]

  • Klávesa SysRq je bezkonkurenčně nejméně znečištěna bakteriemi. Ty malé potvory se živí špínou, které tam vaše prsty přinesou a zde vychcípaly hladem.
  • Z podobného důvodu je klávesa SysRq též jediná, která má čitelný potisk i po desetiletí používání klávesnice.
  • V hojném množství je zaměňována za klávesu PrtScr, což je ovšem zcela zjevně špatně, neboť se jedná o zcela odlišné klávesy.