Koník kancelářský

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Koník kancelářský
Konik kancelarsky samice.jpg
Kobylka kancelářská (samice)

Stupeň ohrožení
běžný druh
Vědecká klasifikace
Řád: lichokopytníci (Perissodactyla)
Čeleď: koňovití (Equidae)
Binomické jméno
Hippostapulus officialis
Naddruh, obrovský úřednický kůň

Koník kancelářský (Hippostapulus officialis) je miniaturní pokojové plemeno koně. Někdy je se možno potkati s lidovým označením Sešívačka, které je ovšem nepřesné, neboť tento tvor nemá krejčovské vzdělání a nemůže tedy v souladu s právními normami EU a České republiky vykonávat zmíněnou činnost.

Výskyt[edit]

Koník kancelářský byl vyšlechtěn speciálně pro chov v kancelářských podmínkách a ve volné přírodě se prakticky nevyskytuje. Kromě kanceláří se s ním můžeme setkat i v domácnostech, kde bývá oblíbeným stolním mazlíčkem. Obvykle žije v symbióze s houfem razítek a různě velkým stádem šanonů.

Obecně se dá říci, že kromě člověka nemá přirozené nepřátele. Většina ostatných obvyklých obyvatel má s koníkem harmonické vztahy, pouze kopírka má problém s příjmem jeho metabolitů, jsou-li součástí její obvyklé potravy. Metabolity koníka se naopak žíví tzv. rozšívačka.

Potrava[edit]

Koníka kancelářského je potřeba krmit speciální pravoúhlou odrůdou ovsa s vysokým obsahem železa. Tento oves je zhutněn a slepen pojivem lepidlovitého charakteru. Oproti zvyklostem se toto zviřátko krmí samo jen velice těžko. Nepřijalo-li delší dobu potravu, upadá do letargického stavu a zpomaluje svůj metabolismus podobně jako medvěd při zimním spánku. V období letargie se koník nepohybuje a nevydává žádné zvuky, pouze tzv. lapá prach, který mu slouží jako izolace, aby nedocházelo k úniku tělesného tepla. Pád do hibernace není pro tvora fatální, ale při delším trvání dochází k zatuhnutí jeho kloubů. V rámci prevence a péče o jeho zdravotní stav je tedy třeba jej krmit násilím. Něco jako šiškování u hus.

Zajímavé je, že potrava prochází zažívacím traktem prakticky nezměněna, nepočítáme-li deformaci futru. V souladu se zákonem o zachování energie je tedy na bíledni, že se koník živí pojivem jako takovým a pravoúhlý oves zde slouží pouze jako katalyzátor, či chcete-li - vláknina, která mu umožňuje správné vylučování.

Rozmnožování[edit]

Koník se přirozeně rozmnožuje pučením. Nejčastěji od kolegy. Jinak k jejich rozmnožování slouží speciální prostředí, neboť koníci kanclelářští se v zajetí nejsou schopni pářit kvůli stresu. Obvyklé je ovšem pozorování vylíhnutí nového jedince z hnědé krabice, kdy je ještě pokryt tenkou vrstvou natální tekutiny, které se říká vazelína a chrání dočasně jedince před povětrnostními vlivy.

Péče o koníka[edit]

Koník je velmi nenáročný na péči. Prakticky nevyžaduje hřebelcování, jeho srst je stále lesklá a vzhledná. Zapůjčujeme-li ovšem koníka do cizích služeb, sluší se jej přetřít vlhkým ubrouskem, aby vynikla jeho krása. Jedná se o tvora sice nenáročného, avšak citlivého. Není-li kupříkladu včas navrácen do majitelových rukou, velmi trpí. Mlčky, ale trpí. Proto vždy požadujeme brzké navrácení a kontrolujeme, zda-li mu nebylo ublíženo.

Koník je alergický na syntetický Dihydrogenmonoxid. Je-li na delší dobu vystaven vlhkému prostředí, či dokonce vodě jako takové, místa nekrytá srstí se v naprosté většině pokryjí vyrážkou. Tato vyrážka má převážně rudou barvu a lidově se ji říká liška. Vyrážka má následně vliv na vylučovací funkci tvora a způsobuje specifické zvukové projevy, kterým se říká vrz.

Výstavní chovný kousek hřebce kancelářského
Mládě koníka kancelářského při hře
Běžné maloobchodní balení futru pro koníka
Ukázka exkrementu