Pasršeň elektrická

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pasršeň elektrická
Oosuzumebati5693.jpg
Pasršeň elektrická

Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Členovci (Arthropoda)
Podkmen: Šestinozí (Hexapoda)
Třída: Hmyz (Insecta)
Podtřída: křídlatí (Pterygota)
Řád: Blanokřídlí (Hymenoptera)
Podřád: sršňovití (Vespinae)
Binomické jméno
Paravespa electrica
Nebezpečný živočich

Pasršeň elektrická je sršeň, jež postrádá žihadlo. Namísto něj má v levé části hrudi elektrický orgán, které je napojen na nezvykle dobře vyvinuté drápky na předním páru končetin.

Etologie[editovat | editovat zdroj]

Nevyvinuté oči jsou důvodem špatného zraku pasršní.

Pasršně elektrické jsou společenským hmyzem, žijí ve společenstvích čítajích kolem dvaceti jedinců. Hnízda si staví ze speciálních výměšků na místech blízkých silnému zdroji elektrické napětí, můžeme je tedy nalézt v transformátorech, trafo stanicích a na sloupech vysokého napětí.

Pasršně jsou dravci. Kořist, na kterou nestačí jejich kusadla, zneškodňují výboji z drápků na předních končetinách; pasršeň totiž dokáže vyvinout napětí o síle až 50 voltů. Při útoku probodne svými drápky kůži oběti a vypustí do jejího těla elektrický výboj. Drápek prý pronikne i lebkou ještěrky nebo nehtem dítěte. Dospělého člověka bodnutí příliš nebolí, zato velice nepříjemně brní.

Sprovodit ze světa agresivního jedince lze pouze zkratováním drápků a v nouzi také nevodivou plácačkou na hmyz.

Dle nové směrnice EU musí být každá nově narozená pasršeň po 1. lednu 2015 označena energetickým štítkem.

Fyziologie[editovat | editovat zdroj]

Pasršeň ve skleničce, patrné jsou její elektrické drápky, které jsou tak ostré, že by to jeden opravdu nečekal.

Pasršně jsou velké od tří do pěti centimetrů. Drápky pasršní elektrických mají tvar úzkých protáhlých kuželů, tvořených zkovnatělým chitinem, uvnitř kterých se nachází prazvláštní drážky a drátkovité výstupky, které podle všeho zesilují biologickými pochody vytvořené elektrické napětí. Všechny uvedené součásti pasršních těl obsahují vysoké procento různých kovů, nedoporučujeme proto tyto živočichy připravovat v mikrovlnné troubě.

Rozdíl od ostatních sršní[editovat | editovat zdroj]

Pasršeň se liší od ostatních druhů sršní zejména tím, že létá značně pomalu a špatně vidí. zato je ale schopná ulovit i žábu či menšího psa. Údajně dokáže i plavat pod vodou, toto však nebylo v laboratorních podmínkách prokázáno.