Medvěd

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Medvěd je tvor obdařený smyslem pro humor a je pro každou prdel.

„Malý medvěd není mrtev, pouze spí.“

- Old Shatterhand

Medvědi nevědí, že turisti nemaj zbraně. Až jednou procitnou, počíhají si někde na ně“

- Ivan Mládek

„Bylo jen slyšet, že zástupce vlády, když už byl po krk ve vodě, vykřikl: Gott strafe England! Teď tam asi pošlou vojsko, aby udělalo s Eskymáky pořádek. To se ví, že bude s nimi těžká vojna. Nejvíc budou našemu vojsku škodit ochočení ledoví medvědi.“

- Josef Švejk

Gastronomie[editovat | editovat zdroj]

  • Medvěd se dá upravovat na mnoho způsobů. V našich zemích je nejoblíbenější úprava na cibulce, o níž byl natočen známý film "Šest medvědů s cibulkou".
  • Když lovec zastřelí medvěda, podívá se mu nejprve na zuby, jak je starý. Jestliže je to už staroch, tak ho jenom stáhne, maso rozseká a vaří pro psy. Je totiž tak tvrdé, že když se vaří nepřetržitě i dva dny, domnívá se člověk ještě pořád, že kouše podešev. Ale když je medvěd mladý, tak ho stáhnou a maso pověsí na třínožku. Ze předu se vyřežou kusy z prsou, dále pak kýty, ostatní maso se rozseká a vaří psům. Kýty, které jsou ovšem pořádné, se pak řežou na řízky, tlusté asi půl druhého palce. Řízky se pověsí a dají se sušit. Visí 5-6 týdnů. Maso vyschne tak, že všech řízků z obou kýt je pak sotva na stopu tlusto, když visí vedle sebe. Až je maso suché, teprve se sundá. Vezme se slanina z japonských vepřů, na dlouho řezaná, takové tenké dlouhé pentle to jsou, řízky se pentlemi obtočí a hřebíčky se přibijí do masa. Teprve když je slanina obtočena kolem řízků, stáhne se všechno drátem a hřebíčky se vyndají. Teď se řízky s touto slaninou udí osm dní v kouři z doutnajícího dřeva sibiřských bříz. Jakmile se maso vyudí, kýty se rozřežou na kousky a ty se naloží do sudu. Zalijí se vodou, trošku osolí, do vody se dá ocet, suchá jabka, suché švestky, všelijaké koření, podle toho, jak to kdo chce mít dobré. Nahoře se pak sud přikryje deskou, převalí a několikrát překulí, načež se postaví. Tak se nechá maso v sudě šest týdnů. Čím déle je maso v tomto láku, tím více nabývá zase na objemu. Jednoho krásného dne, to už obvykle v jeskyni na Nové Sibiři, mne napadne udělat si dobrý den. Tu vezmu maso ze soudku a uložím do vlažné vody, aby se lák vyluhoval. … vezme se sádlo, cibulka a dusí se. Na kastrůlek se dá kousek másla, které tu míváme v sudech po 50-100 librách. Přidá se kmín, kousky masa se opekou, hodí se do hrnce zpátky a vaří. Tu dostává maso krásnou hnědou barvu. Teď si uděláme omáčku ze smetany, všelijakého koření, rajských jablíček a worchesterské esence. Teď je konečně oběd hotov a po tolika týdnech laskomin mohu zasednout k hodování. Takový oběd stojí hezkých pár dolarů, ó jé, ale je to pochutnání, že zde v Evropě na to ani nesmím myslet. Snědl jsem často ohromný hrnec na posezení bez zastávky. Snědl bych někdy za měsíc tři medvědy. Jan Welzl – Třicet let na zlatém severu.
  • Paznehty nedvědí takto máš dělati. Opal je čistě, vystruž v čisté vláze a usekej pazoury a zastav je v vodě, ať vrou až na místo, takto na ně jíchu udělej, dobrým vínem rozetřa mandle, rozpusť tu taženou hořčici s vínem neb s octem a přislaď tomu cukrem neb medem, dej také hřebíčkův a zázvoru, chceš-li je míti studené neb teplé. Miloš Sládek – Malý svět jest člověk.

Vojenské využití[editovat | editovat zdroj]

V USA medvědy vystřelují s letadel rychlostí až 1400 km/hod.[1]

Druhy[editovat | editovat zdroj]

„Kdybys nebyl hlupákem, nestal by ses medvědem“

- Dědeček hříbeček