Kolo

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Jízda na kole nemusí být vždy bez problémů.
Špatně zamknuté kolo
U brněnské přehrady je nutno kolo dobře zabezpečit, potulují se tam Bašmaci

Kolo je geometrický tvar, který nazýváme kružnice a kreslíme jej kružítkem. Počítáme jej pomocí čísla . Kolo je největší vynález v dějinách lidstva. Vynalezli jej lovci mamutů. Nebylo to proto, že mamut byl těžký, toho zbaštili na místě a nikam jej nevláčeli.

Bylo to (jako vždycky) kvůli ženským. Když se lovec mamutů chtěl oženit, musel ženu praštit kyjem a odtáhnout ji domů. Stačí se podívat na věstonickou Venuši a hned vidíte, jak byly holky tehdy (na rozdíl od dnešního stavu), vypasené. Jeden mamutobijec si usmyslil, že bude mít několik žen. Musel proto vynalézt káru.

Mlýnské kolo

Mlýnské kolo stojí 4 rýnské. když se poláme, nadělá mnoho škody a zároveň udělá bác. Slouží k mletí obilí. Z mouky vaříme Boží dar, knedlíky.

Románské kolo
Kola se dobře hodí do kolometu

Ruské kolo

Největší kolo je ruské kolo, známé z vídeňského Prátru. Předchůdce ruského kola bylo kolo Románské, vzniklo již za doby Starého Říma, do dnešní doby se dochovalo ještě mezi Romy, variantu kola mají do dneška ve znaku. Ruské kolo je nikde nekončící tvar, který se má točit dokola. Význam: unudit lidi k smrti, protože se točí velice pomalu. Většinou se kolo zastaví, když jste nahoře, a ještě k tomu se houpe.

Jízdní kolo

Dámské jízdní kolo

Jízdní kolo je dopravní prostředek pro chudší vrstvy obyvatelstva. Někteří lidé (zřejmí magoři) na něm dobrovolně ničí své tělo, aniž by potřebovali se někam dopravit. Dokonce šlapou do kopců, nadávají při tom jak je bolí nohy, za pár dnů však znovu na kolo nasedají. Toto chování se dá jen velmi těžko pochopit a svědčí o úplné duševní otupělosti. V souladu s nejnovějšími vědeckými výzkumy bylo rozhodnuto, že uživatelé kola jsou zcela nový živočišný poddruh, nesoucí označení cyklista.

Podle nového nařízení vlády se bude za kolo starší 5 let se bude platit ekodaň, a kolo starší 10 let již neprojde novou povinnou STK pro jízdní kola.

Etymologie

Název kolo vznikl zkrácením původního přesnějšího označení kolo a kolo, které se nám dochovalo například ve slovním spojení "Když se to vezme kolem a kolem, .."

Cyklistické závody

Farmaceutické firmy založily sportovní disciplínu cyklistika, aby na závodnících testovaly své povzbuzující preparáty. Aby dosáhly většího obratu, založily i několik celosvětových závodů, kdy se cyklisté snaží i přes úpornou námahu vyhnout infarktu. Koho klepne, odpadá a nezíská žádnou hodnotnou trofej. Hlavní obchodní odbytiště tvoří ale fanoušci, kteří sedí doma u televize a stresují se, jestli jejich favorit i tentokrát dorazí poslední.

Peloton nadšených německých Radsportlerů při závěrečném sprintu

Jedním z oblíbených závodů byl Závod Míru, který se jel z Východního Německa přes Českou republiku do Polska. Ten spočíval v poznávání řidičských dovedností té které země a zejména inhalaci krajových specialit - jel se totiž i přes takové zdravím prodchnuté regiony, jako je Mělnicko se svou uhelnou elektrárnou a Ostravsko, kde si slabší jedinci přišli doopravdy na své.

Z těchto promo akcí pořádanými výrobci léčiv je největší takzvaný Tour de france, který se překvapivě jede ve Francii. V rámci marketingové kampaně se na této akci podílela i odborová organizace Wehrmacht, která projela zemí tisíce sýrů jako nůž máslem.

Odlehčení kola

Na lehkém kole se snadněji šlape do kopce. Cyklisté jsou ochotni za ušetření pár desítek gramů zaplatit tísíce korun. Proto se konstruktéři kol předhání ve vývoji ultra lehkých a přitom pevných materiálů. Nový směr v odlehčování by mohl vést k plnění rámů kol plynem lehčím než vzduch, například heliem. Rám kola by ovšem musel být 100% těsný. Utěsněním všech otvorů kovem by mohla hmotnost narůst o tolik, že by to ani helium nebylo schopno vykompenzovat. Další možností by mohlo být uvázání rámu kola na šňůru k velkému balónu helia. Tento balón by ovšem kladl velký odpor vzduchu a v zalesněných oblastech by hrozila dokonce jeho perforace. Pár gramů by mohli cyklisté ušetřit vdechováním helia. Po této představě je jasné, že helium je v cyklistice jen další slepou uličkou.

Řekli o kole

  • Jan Ámos Komenský – Sedm kol, v nichž se točí a motá život náš: „Podívejmež se tedy i my, jak jest přenepokojný a plný kolotání život náš. Nebo v kole jsme, pokud pod oblohou jsme; či co dím v kole? V kolách, divně spletených kolách jsme; an námi jedno sem, druhé tam, třetí onam zmítá. Nebo nikdež v centrum nestojíme, odevšad sme vystoupili, okolkové nás zachvacují a námi házejí sem tam.


Znacka kruhovy objezd.jpg
   v  d  e
Kulaté články
Konec kruh objezdu.svg
Bludný kruhCyklomethanCyklostezkaDefinice kruhemChodí pešek okoloKoloKolometKolováKoloběhKolečkoKouleKruhKruhový JičínKruhový objezdKruhy v obilíKružítkoKulaťákKuličKulocentrismusKulovéKvadratura kruhuSférické DVDToaletova kružniceVelikonoční kruh v obilíVelký kulový
Sport
Mistr světa ve vodní levitaci Disciplíny AlkoholismusAtletikaBahenní souboj s tygremBanžo žumpingBěhBaseballBasketbalBiatlonBojový styl RockyBrusleníBungee jumpingCurlingCyklistikaČavolDOSBoxExtrémní sportyFormule 1GauchingGeocachingGolfHázenáHod granátem na plechovkuHod kilemHod hovnemHokejJezdectvíKašnobalKolováKopanáKulturistikaLukostřelbaObžerstvíParkourPokyho trojbojRagbyRallyŘitní alpinismusSchodySkoky do hloubky na časSkoky do vodySnowboardingSvátostný sedmibojSvlečhokejŠachyŠermTenisTour de FranceVeslováníVodáctvíVodní turistikaVolejbal
Sportovci Milan BarošMona BarthelováPavel BémBoryšTomáš DošekRadek DudaWayne GretzkyDominik HašekZlatan IbrahimovićNeymarInriJaromír JágrMarek KuličLionel MessiKarel PoborskýTomáš RosickýChris FroomeRoger FedererNovak DjokovičDjoković NovákVlastimil Vlášek
Bafuňáři Jaroslav HřebíkVlastimil KošťálStanislav Šulc
Týmy AC Sparta PrahaSlavia 071 FC SlopáckoTJ Baník Vysoká PecTJ OsvětimanyČeská fotbalová reprezentaceČeskej fotbalovej týmKlausubova jedenáctka (2014) • Zemanova jedenáctka (2018) • Kapří ligaArsenalČelzýReal MadridHC Sparteşcu RomâniaHC Brno BystrcHC Jestřábi ProstějovFC Barcelona
Olympiády LOH 2008 PekingZimní olympiáda v PrazeLetní olympijské hry 2020