Geocaching

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Exploding-head.gif Tento článek obsahuje příliš mnoho informací.
Pokud se je budete snažit všechny vstřebat, může se stát, že vám exploduje hlava.
Logo této podivné hry
Nějací chudáci kteří propagují Geocaching.


Geocaching je hra. Skoro počítačová. Neplést si s Gauchingem! Její smysl je honění se za jakýmsi pokladem, zvaným cache či keška. Člověk honící se za touto keškou se obvykle vyskytuje v terénu a říká si kačer. V ruce nejčastěji drží přístroj GPS (Gde Proboha Su), mapu nebo svačinu. S těmito předměty se pokouší dojít tam, kam má jít. Tedy ke kešce. Když dojde, začne hledat. Když nic nenajde, povzdechne si a odejde.

Historie[edit | edit source]

Zmínka o geocachingu se nachází už v Bibli.

Mt 13:44 „Království nebeské je jako poklad ukrytý v poli, který někdo najde a skryje; z radosti nad tím jde, prodá všecko, co má, a koupí to pole.“

Biblisté si staletí lámou hlavy proč ten štastný nálezce z Ježíšova podobenství poklad rovnou neodnesl, ale schoval potichu zpátky na místo. Až moderní geocaching přinesl odpověď.

Příklad kešky

Keška[edit | edit source]

Je to obvykle stará popraskaná krabička od nanukového dortu. Ta je dále zabalená ve vlhkém, zapařeném a plísní pokrytém igelitu. Krabička obsahuje jakýsi (mnohdy plesnivý) sešit či blog pro zapsání nálezce. Dále v ní naleznete Kinderšrot, občas možná i něco užitečného.

Kinderšrot, alias kindrbordel, je vysoce hodnotný obsah kešek, který se vylíhl ze zlatých kindrvajec. Nejčastěji má podobu kusu autíčka bez koleček, panáčka bez nohou, nohou bez panáčka, koleček bez mašinky, návodu ke složení hlavolamu bez hlavolamu apod. V širším slova smyslu se za kinderšrot dá považovat i brak jiného původu, například tři roky starý cvaklý lístek na autobus, rezavá zátka od piva, kamínek ještě obyčejnější, než všechny obyčejné kamínky v okolí kešky, upatlaná kartička Ujfaluši, volná vstupenka na loutnový večer ke tříletému výročí vítězství v Naganu, v Nýrsku lze dokonce v keši najít i vajgla Sparty,už byl vlhký tak jsem ho nedojel, což je škoda. Kinderšrot je nejvyhledávanější směnnou komoditou v keškách a je vysoce vážen napříč celou kačerskou obcí.

Kačer[edit | edit source]

Kačera v terénu poznáme jednoduše. Snaží se být strašně nenápadný, takže je hned na první pohled poznat, o koho jde. Základní znak společný pro všechny kačery je, že něco hledá. Prohlíží si či ohmatává nezajímavá místa, která jsou často odporná, posraná od ptáků či slouží jako odpadkový koš. Když potkáme v lese někoho, kdo si prohlíží škaredý pařez, je to zaručeně kačer.

Většina v ruce drží GPS, kterou se před okoloprocházejícími snaží schovat. Buď jej strčí do kapsy nebo s ním jednoduše začne volat. Sice si lidé okolo ťukají na čelo, z čeho to volá (pokud má dotyčný přístroj Colorado či Oregon, tak kouká, co to je za pádlo). Ale kačer si myslí, že je nenápadný.

Jedním z druhů kačera je i kačer motorizovaný (autokačer). Pozná se podle toho, že sedí v autě. Při sezení za volantem místo na cestu kouká na displej GPSky přicucnuté na nejnevhodnějším místě na čelním skle. Pokud nekouká na displej, šmátrá za jízdy někde u podlahy a hledá spadlý kabel, který ještě před chvílí napájel GPS. Nesleduje tudíž provoz a je svému okolí nebezpečný. V blízkosti skrýše jede rychlostí maximálně 30 kilometrů v hodině a bez varování uhýbá z původního směru nebo se otáčí, to podle toho, co mu napoví šipka na GPSce. Často bývá k vidění, jak žene nebohé silniční vozidlo do terénu, který si nezadá s rallye Paříž - Dakar.

Kačerovo vozidlo nese následky svého používání. Zvenčí i zevnitř byl proveden tzv. bahenní tuning, málokdy má všechny čtyři zástěrky, poklice či ozdobné lišty (padly za oběť hledání skrýší v terénu). Na zadní části vozidla je často nalepen symbol kočujícího brouka, společnosti Groundspeak, ještěrky či písmene G. Pod nánosem bahenního tuningu však nemusí být vidět.

Dalším typem kačera je geocyklista. Pro něho jsou autokačeři naprostý odpad. Nedokáže si představit, že by někam došel jinak než na kole. V terénu je poznat snadno. Zásadně nejezdí po cyklostezkách nebo u kraje vozovky. To je zapříčiněno tím, že jezdí přímo za šipkou. Bývá velmi odřený. Jeho rajónem jsou nejčastěji suťové svahy. Hodnota jeho původně vytuněného geokola se snižuje přímo úměrně k obtížnosti hledaných pokladů. Tím naopak na relativní hodnotě nabývá jeho odřená GPS. Domů přijíždí celý od bahna. Jeho kolo je obvykle označeno jako TB (travelovací brouk).

Skrýše[edit | edit source]

Některé byly už zmíněny v předchozím odstavci, ale my si je zopakujeme. Nejtypičtější skrýší je pařez. Druhá nejtypičtější skrýš je hromada kamenů, podle velikosti nazývaná geohrobeček, geohrob či geohrobka. Avšak časem narazili schovávající kačeři na problém, že ve velkých městech se nevyskytuje dostatečný počet pařezů a šutrů. A proto začali vymýšlet nové schovky, jako například sloupek značky, zábradlí či díra ve zdi. Tím se v jediném velkém městě v Čechách docílilo toho, že je keška na každém rohu. Stejně je tomu i v jediném velkém městě na Moravě, ve druhém a posledním velkém městě České republiky, jménem Brno. No ono to vlastně ani tak není město, ale spíše spousta vesnic spojených v jeden celek, a proto si říká město.

Brute force[edit | edit source]

Brute force je metoda odlovu keše jiným způsobem, než autor zpravidla zamýšlel, se širokou škálou intenzity vlastního BF.

Nejhodnotnější je samozřejmě absolutní BF (nalezení cache v terénu bez předchozí přípravy, tedy i náhodou - tzv. brut, lze i u tradičky - častým případem při BF je nalezení zcela jiné keše), ale hodnotné je samozřejmě i cokoliv dalšího, kdy je metodika BF použita, tj. metoda polohrubá neboli demisec - (vytipování možných variant souřadnic finálky nebo kvadrantů u mysterek či multin tzv. od stolu, vynechání stages v terénu, nález na základě logo či fotospoileru, znalost pouze jedné souřadnice s následným pátraním po přímce (tzv. metoda kapitána Granta) atd.

Filosofie BF vychází z motta WBFS: "The world, not google, is our playground". BF tříbí mysl (hodnocení reálných variant finále, hledání slabých míst vzorců), udržuje duševní pohodu (chrání mozek před stresem z počítání souřadnic v terénu z 20 vstupních, leckdy nejednoznačných hodnot pomocí logaritmů, integrálů apod.) a podporuje dobrou fyzickou kondici (ne vždy to holt BF vyjde a ne každá od stolu vypočtená finálka je finálkou skutečnou) Nelze opominout i roli estetickou - často se v rámci BF navštíví i jiná, hezčí, často i autorem záměrně opomenutá místa - kde lze založit novou pěknou keš pro potěchu dalších lovců

BF metodou není odlov bonusovky s kamarádem, který má odlovené všechny keše v sérii a já ani jednu, BF rovněž není získání souřadnic finálky od jiného geocachera. Tyto praktiky nijak nerozvíjí geocachingové, potažmo BF schopnosti

Nutno ovšem podotknout, že metoda BF je metodou kontroverzní, některými lovci a především ownery zcela odmítaná a odsouzeníhodná - i toto je ovšem legitimní pohled na věc. Nicméně poctivý BF odlov je mimořádný zážitek, o čemž pololegální vyznavači BF vědí své..."

Geocaching extreme brute force

Extreme brute force[edit | edit source]

Geocaching extreme brute force (EBF) je oblíbený především v Afgánistánu, Moravstánu a v dalších stánech. Při něm je potřeba nejprve dělostřeleckou přípravou vyčistit místo podezřelé z výskytu kešky. Poté hledáme kešku pomocí detektoru kovů, trosky přehrabujeme pomocí bagru nebo buldozeru. Zbytky budov a dalších objektů vyhodíme do povětří dynamitem. Najdeme-li na místě nějaké lidi, vezmeme je jako rukojmí a pod hrozbou ustřelení hlavy je donutíme vyzradit, kde je keška ukrytá. Pak jim ustřelíme hlavu, aby si nemysleli, že jsme kecali. Kešku ukradneme a na místě položíme minové pole jako nástrahu pro další kačery.

FTF[edit | edit source]

Někteří kačeři postupem času degenerují a mají pocit, že ze všeho nejlepší je najít kešku jako první a potom se s tím s oblibou vychloubají nad ostatními méně pohotovými kačery. Za touto zábavou vyrážejí nejlépe v tlupách, kde mají rozděleny funkce jako např. vedoucí, myslitel, řidič, odhaněč konkurenčních týmů apod. Tato činost se nazývá „First To Find“ (FTF) a počtem takto nalezených kešek se mohou vytahovat zvláštním označením, nejlépe ve svém profilu. Jediní dva reprezentanti FTF lovců v České republice vystupují pod krycími jmény Benjo5 a Sinuhet a jsou pronásledováni řadou svých kolegů, kteří se soustředí pouze na to, aby byli u keše dříve než tito dva. Když se jim to podaří, berou zisk FTF jen jako příjemný vedlejší důsledek tohoto úspěchu.

Sociální život[edit | edit source]

Jelikož lov kešek je samotářská záležitost, kačeři pořádají čas od času tzv. eventy, čili setkání. Jejich účel je zřejmý již z názvů (Geopivo, Geoburčák, GeoBeerEvent, Příbramský geožejdlík...). Kačer přišedší na event se prvně pozdraví s přáteli, vzájemně se pochlubí, kdo ho má většího kdo má lepší GPSku, a jde chlastat. Po 24 hodinách se probudí, v hlavě mu trpaslíček kutá štolu, a nejasně si vzpomíná, že sem původně přijel lovit kešky. Zapne GPSku, ale uvědomí si, že při nahrávání kešek z okolí se omylem překlepl v zeměpisné délce a v GPSce má kompletní seznam kešek v poušti Kyzylkum. Pronese nějaké moudro o marnosti života a jde balit některou z přítomných kačerek. Po zjištění, že všechny jsou (v/za)dané a po pár fackách od dotčených mužů jde raději znovu chlastat. Po návratu všem vypráví, jaký to byl skvělý event a v duchu se raduje, že si za něj může napsat další bodík do odlovených keší.

Erotický život[edit | edit source]

Jde o podobnou sociální skupinu jako jsou ajťáci, pařani či šprti. Mají sex kdy se jim chce, ale obyčejně se jim poslední rok - dva nechtělo. Jistou náhražkou je tzv. FTFADN lov kešek, v anglickém jazyce First To Find After Dark & Naked. Jde o iniciační rituál kde nicnetušící kačerka začátečnice je ukecána jít v noci do lesa po nějakou plesnivou pixli a při tom se nechá odfotiti nahá. Je povoleno některé části těla zakrýt keškou nebo GPSkem. Fotolog se pak zveřejní a na nejbližším eventu je po kačerce značná poptávka. Nebo taky ne.

Virtuální život[edit | edit source]

Pokud kačer nehledá kešky, ani nechlastá na geoeventu, tak sedí u počítače a hádá se s ostatními kačery na diskusním fóru. Smyslem diskuse na fóru je dokázat, že všichni ostatní jsou blázni a on je letadlo, zatímco ostatní se snaží dokázat totéž.

Obětním beránkem číslo jedna jsou tzv. kombajnéři, čili kačeři lovící hromadně velké množství kešek, přesněji řečeno kačeři mající ulovených více kešek, nežli kritizující. Kombajnéři se v zájmu rychlosti často přepravují za keškami autem, za což jsou veřejně pranýřováni, že ničí přírodu a způsobují globální oteplování. Kombajnér, který se autem nepřepravuje, je pranýřován stejně, jelikož kombajnérství je absolutní zlo, a to je axiom. A za každých 1000 odlovených kešek Bůh zabije koťátko. A 1000 navíc není ani prvočíslo.

Nejsou-li kombajnéři nablízku, ukájí se kačer na začátečnících. Definice začátečníka je složitější. Každý, kdo má odloveno méně než 113 keší (hurá, konečně prvočíslo!), je začátečníkem. Kdo má více, považuje se automaticky za zkušeného. Přesto jsou pro něj všichni, kdo mají méně kešek než on (i když více než 113) stále začátečníci. Důležitou zásadou na fóru je neodpovídat na hloupé dotazy začátečníků. Začátečníka jsme si již definovali, o hlouposti rozhoduje dotyčný zkušený kačer a většinou se rozhoduje pro. Tudíž bere vážně pouze dotazy kačerů s více keškami. Dlouhodobým důsledkem je, že na fóru se ptají zkušení kačeři na radu a začátečníci jim odpovídají a všichni jsou spokojeni.

Kačeři v médiích[edit | edit source]

Kačeři jsou vesměs vnímani jako drogoví dealeři co v obcích pašujou drogy ve filmovkách, dále jako teroristé ukládajíci trubkové bomby od Celaskonu pod mosty a v neposlední řadě mafiáni co po lesích v ammoboxech kupčí s municí a zbraněma. Aby se vyhli daním tak kšefty platí v geocoinech a dřevěných mincích se symbolickým vyobrazením členů gangu.

Je to k neuvěření ale existuje i celovečerní film Splinterheads [1] o geocachingu. Vidláckej ňouma se zamiluje do sličné kolotočárky - kačerky. Nejlepší scéna filmu je když se geobohyně svlékne a skočí z útesu za pěthvězdičkovou keškou, kterou vytáhne spod hladiny. Jeden rozkrok kačera neostane suchej.

Kačer závislý na geocachingu se pozná, když:[edit | edit source]

 • si vybírá práci podle množství keší v okolí.
 • podepisuje účet v potravinách svou GC přezdívkou.
 • plánuje prázdniny podle množství keší v okolí.
 • sbírá krabičky různých tvarů a velikostí, protože „Jednou z toho bude skvělá krabka na kešku!".
 • nedokáže se při řízení soustředit na cestu, protože se pořád dívá po dobrých místech na kešku.
 • mu začnou chutnat pavučiny a jehličí.
 • jeho žena už dlouho neřeší, kam běží o půlnoci uprostřed týdne, když je venku mráz... přece pro FTF!
 • v kraťasech a šortkách se brodí dvoumetrovými kopřivami, místo aby se vrátil a zkusil najít lepší cestu.
 • když mu cesta, kterou normální člověk zvládne za 2 hodiny, trvá hodin 13... Ale má 20 nových keší!
 • plánuje svou svatební cestu na geocaching.com.
 • se krvácející vrátí domů, je celý od bláta a klíšťat a je šťastný, že dal litr za benzín a strávil 10 hodin hledáním špinávé Tupperware.
 • musí kolegům vysvětlovat, proč se vrátil z pauzy na oběd celý propocený, zablácený a se skvrnami od trávy na kalhotách.
 • mu přátelé k narozeninám vytvoří soukromou kešku, protože je nenapadne nic jiného, čím by mu mohli udělat radost.
 • prochází se supermarketem a říká si : „ z tohohle by byla dobrá krabička na kešky..."
 • během sledování Tour de France vidí tolik perfektních skrýši na kešky!
 • na odpočívadle zastaví, když jde lovit kešku, ale nikdy když potřebuje na záchod.
 • mu přátelé vyprávějí, kde byli na dovolené a mu se okamžitě vybaví všechny kešky, které v těch místech jsou.
 • se mu podaří přimět policajta, který ho zadržuje, aby mu pomohl s odlovem keše.
 • stále nedokáže pochopit, proč ostatní lidé nemají účet na geocaching.com.
 • nosí pinzetu na mikro či nanokeše, plně nabitou GPS a v každém člověku, který se nachází kolem keše vidí kačera.
 • jeho strach z pavouků, temných a vlhkých děr zmizí ve chvíli, kdy by se tam mohla schovávat keška.
 • když celníkovi uvede jako důvod návštěvy země - geocaching.
 • se plazí houštinami uprostřed bažin, ve vlasech má ostružiní, nohy a ruce spálené kopřivami, tam kde se nedostaly kopřivy ho vysává hejno komárů a on stále myslí jen na kešku, kterou hledá.
 • když souhlasně přikyvuje na tyto příspěvky a stále si myslí že nemá problém.

Geokameňáky[edit | edit source]

 • IN: nic OUT: tužka a ořezávatko
 • IN: 1Kč OUT: 1 euro
 • IN: Hračka OUT: Magnet PS: je třeba spravit uchyceni krabičky - nedrží.
 • IN: nic OUT: krmítko pro ptáky

Ze života geocacherů[edit | edit source]

Loučí se dva fanatičtí kombajnéři a jeden navrhuje: „Půjdeme kombajnovat i příští sobotu?”
Druhý na to: „No, měl jsem mít v sobotu svatbu, ale můžu to odložit!”
 

Sedí takhle kačer s kačerkou na lavičce, snáší se vlahý letní večer, ručka jde k ručce, líčko k líčku...a kačerka se ptá:
- Myslíš na to samé co já, miláčku?
- Ano, drahoušku.
- Taky ti před chvilkou pípla notifikace, že?
 

Baví se tři kamarádky v hospodě jedna říká: na chlapy se musí tvrdě ten můj mi s ničím nepomáhal, tak jsem mu jednou řekla, je konec s chozením na pivo a žádný fotbal! první týden jsem neviděla žadnou změnu, pak začal chodit na nákupy a nakonec i uklízet...
Druhá: Ja jsem tomu svojemu svojemu řekla žádný sex, žádná televize, žádný bowling! první týden jsem nepozorovala žádnou změnu pak začal mýt nádobí, uklízet a hlídá děti...
Třetí říká: Já jsem tomu svojemu rozšlápla GPSku, roztrhala souřadnice vyluštěných mysterek, spalila sbírku CWG a smazala účet na Geocaching.com... První týden jsem neviděla nic, pak jsem začla vidět na jedno oko...
 

Baví se dva FTFkáři v noci v lese: "Ty nemáš nepříjemnosti s manželkou, když se vrátíš domů pozdě v noci?"
"Ne. Já se s ní vždycky vsadím, že přijdu brzo, a ona má pak radost, že vyhrála."
 

Baví se nezadaný kačer s podpantoflákem: "Ty si musíš pořídit milenku: Manželka si bude myslet, že jsi s milenkou, milenka, že jsi s manželkou a ty můžeš jít se mnou v klidu na kešky !"
 

Mírně podnapilý kačer se na eventu připotácí k dívce sedící u stolu. "Hele, nešla bys kešovat...?"
Dívka se začervená a rozpačitě špitne: "...Nno...Ano.."
Podnapilý mladík na to: "Tak běž, nemám si kam sednout."
 

Baví se tři kačeři, jak se na jejich koníček dívají manželky.
První: „Já vždycky v pátek večer vezmu ženu na večeři do luxusní restaurace a ona je z toho pokaždé tak nadšená, že mě nechá celý víkend kešovat.“ Druhý: „Já si zase vezmu na celý víkend děti, ať má žena čas pro sebe a ona je z toho pokaždé tak nadšená, že mě nechá celý další víkend kešovat.“ Třetí: „Já na nějaké děti nebo večeře kašlu. Ale v sobotu se vzbudím v šest ráno a sladkým hlasem zašeptám ženě: Miláčku, dáme sex nebo kešky? A ona se pokaždé jen otočí na druhý bok a zavrčí: Nezapomeň si vzít propisku!“
 

Takhle se kačer rodinného typu ráno doma probudí, v hlavě bušej permoníci, v hube jak v torbě na zmije - typickej poeventovej stav. Votevře voko a na nočním stolku dva aspiríny a sklenice vody. Posadí se a vidí na židli vyžehleny maskáče, tričko s logem geocachingu, GPSka s nabitejma baterkama, vedle stojej vyblejskaný boty do terénu.
Nahoře leží cedulka: "Miláčku, snídani máš na stole, jela jsem Ti pro FTF. Miluji Tě!"
Tak se oblíkne, jde do kuchyně a na stole slanina s vejci, čerstvě upečený rohlíky a připravenej seznam keší na odpolední výlet.
Jeho syn snídá, tak se ho ptá: "Co se tady, proboha, stalo?"
"Prišel's domů ve tři ráno, ožralej na plech a vůbec jsi nevědel co deláš. Vyvrátils dveře, rozšlápnul židli, nablil v předsíni a udělal sis monokl o roh stolu, pod kterým jsi hledal mikrošku."
"No ale to nedává žádnej smysl, proč mám připravenou snídani a to všechno?"
"Jo tohle? To když tě máma odvlekla do koupleny a snažila se tě svlíknout, tak's ji řek: Ruce pryč, dámo, já jsem šťastně ženatej."
 

V sobotu brzy ráno vstane Geocacher z postele, oblíkne se, připraví si svačinu, vezme si svojí GPS a jde do garáže nastartovat auto. Když ale vyjede z baráku tak zjistí, že venku mohutně prší. Proto se vrátí zpět do domu a jde si pustit televizní kanál o pačasí. Dozví se, že jde o přívalové deště a že bude pršet celý den. Proto zajede autem zpět do garáže, svlékne se a potichoučku vklouzne zpět do postele. Myslíce teď na úplně jiné věci než lovení cache potichu šeptá své manželce:
"Venku je hrozné počasí."
A manželka rozespale odpoví:"A věřil bys tomu, že v tomhle počasí šel můj hloupej manžel lovit poklady?"

Podobné zábavy[edit | edit source]

Sport
Mistr světa ve vodní levitaci Disciplíny AlkoholismusAtletikaBahenní souboj s tygremBanžo žumpingBowlingBěhBaseballBasketbalBiatlonBojový styl RockyBrusleníBungee jumpingCurlingCyklistikaČavolDOSBoxExtrémní sportyFormule 1GauchingGeocachingGolfHázenáHod granátem na plechovkuHod kilemHod hovnemHokejJezdectvíKašnobalKolováKopanáKulturistikaLukostřelbaObžerstvíParkourPokyho trojbojRagbyRallyŘitní alpinismusSchodySkoky do hloubky na časSkoky do vodySnowboardingSvátostný sedmibojSvlečhokejŠachyŠermTenisTour de FranceVeslováníVodáctvíVodní turistikaVolejbal
Sportovci Milan BarošMona BarthelováPavel BémBoryšTomáš DošekRadek DudaWayne GretzkyDominik HašekZlatan IbrahimovićNeymarInriJaromír JágrMarek KuličLionel MessiKarel PoborskýTomáš RosickýChris FroomeRoger FedererNovak DjokovičDjoković NovákVlastimil Vlášek
Bafuňáři Jaroslav HřebíkVlastimil KošťálFilip PešánStanislav Šulc
Týmy AC Sparta PrahaSlavia 071 FC SlopáckoTJ Baník Vysoká PecTJ OsvětimanyČeská fotbalová reprezentaceČeskej fotbalovej týmKlausubova jedenáctka (2014) • Zemanova jedenáctka (2018) • Kapří ligaArsenalČelzýReal MadridHC Sparteşcu RomâniaHC Brno BystrcHC Jestřábi ProstějovFC BarcelonaTottenham Spurs
Olympiády LOH 2008 PekingZimní olympiáda v PrazeLetní olympijské hry 2020