Pokyho trojboj

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

„Trojboj je krásný sport pozvedající ducha i tělo do rovin zcela nepopsatelných!“

- Poky

„Von se najednou normálně pochcal, posral a poblil!!“

- J.B. Kothera

„Tyvole ten má dost...“

- Neznámý přihlížející
Jeden z hráčů Pokyho trojboje.

Kult zakladatele[editovat | editovat zdroj]

Pok je český lidový hrdina, historická postava a především veleúspěšný sportovec. Datum jeho narození není přesně známo, ale dle počtu letokruhů se dá odhadovat, že byl počat zhruba před dvaceti lety na odpočívadle dálnice D1. Jeho život je doslova mozaika velkých úspěchů na české i mezinárodní scéně. Mezi jeho nejvýraznější úspěchy pak patří založení sportu zvaného Pokův, nebo Pokyho Trojboj. Za tento čin obdržel roku 2010 Nobelovu cenu za mír. V tomto roce také ukončil aktivní kariéru a začal se věnovat trénování českého národního Pokatlonového týmu a filantropii.

Pokův Trojoboj[editovat | editovat zdroj]

Někdy také označován jako Pokyho Trojboj, Pokův Triatlon, Pokyho Triatlon nebo Pokatlon. Je původně český sport, který se záhy rozšířil do celého světa. Pokyho Trojboj se hraje na hřišti připomínající hospodu. To může mít různý tvar i velikost (i když podle IPF je nejmenší dovolená plocha hřiště 20 metrů čtverečních), ale vždy obsahuje dané hrací zóny. První hrací zónou je mixzóna (pozor neplést s mixzónou pro novináře na stadionech), v té celý trojboj začíná. Druhou zónou je pokzóna (někdy nazývaná playzone nebo triple-go-zone). Mezi oběma zónami je vyznačená trať o délce 5-20 metrů v závislosti na velikosti hřiště a hrané variantě. zvláštností pokzóny je, že diváci sedí přímo uvnitř hřiště u hospodských stolů. Celou hru řídí rozhodčí v Pokatlonu nazývaný barman.

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

Tato pravidla platí pro klasický Pokyho Trojboj, mezinárodně uznaný jako "Pokathlon First Man Poky" Tyto pravidla byla vytvořena při prvním Trojboji a jsou uznávána jako klasická. V této variantě se účastníci postaví do mixzóny, která se v klasické variantě nachází u baru a na znamení začnou v co nejrychlejším čase požívat alkoholické nápoje. V klasické variantě je to pouze absinth a pivo značky Klášter nebo Ježek. Jakmile v mixzóně takzvaně "domixují" vrhnou se účastníci na trať a pokusí se jí překonat. Na konci trati je čeká Pokzóna v klasické varintě reprezentována pánskými záchodky (a to i v žesnkém Pokatlonu, kalsická varianta dbá na tradice). V té mají za úkol co nejrychleji předvést "Poka" tedy svléci se z Pokatlonové uniformy a začít vylučovat všemi dostupnými tělesnými otvory. Pokatlon vyhrává první finišující.

Varianty[editovat | editovat zdroj]

  • NeoPokatlon nebo-li "Last men Poky" je varianta, kde vítězí ten jenž předvede Poka jako poslední, nezávisle na tom v jaké zóně se nachází. Povoleny jsou všechny druhy alkoholu.
  • Orientační Pokyho Trojboj je varianta která obsahuje velmi velkou pokzónu zbavenou překážek. Kde vítězí účastník, který označkuje co největší území.
  • Wrestle Pokatlon je varianta, kde se v pokzóně nachází pouze jedna kabinka a účastníci o ni soupeří, ten kdo ji obsadí a takříkajíc "pověsí vlajku" vyhrává.
  • HardCore Pokatlon Popíjí se se pouze benzín a denaturovaný líh. Tato varianta není mezinárodně uznaná pro svoje zdravotní rizika. Proti tomu ostře vystoupil zakladatel trojoboje a prohlásil že: "Účelem trojoboje je překonávat překážky a nalézt sebe sama" čímž dal najevo že HC Pokatlon není proti duchu původního sportu.

Soutěže[editovat | editovat zdroj]

Téměř v každé zemi IPF (International Pokathlon Federation) koná národní šampionát. Jednou za čtyři roky je poté držen Světový Pokathlonový šampionát. Poslední byl uspořádán letos v Thajsku a mistrem světa se stal David Hasselhoff. Dále je samozřejmě pořádána řada menších turnajů a národních lig. Tou nejvýznamnější je bezpochyby Česká absinth liga, které se také účastní nejúspěšnější pokathlonový tým Alcohol club Blanice, jehož je Pok zakladatelem. Po jeho odchodu k národnímu mužstvu je kapitánem týmu husitský kněz Jiří Barnabáš Kothera.

Historické momenty[editovat | editovat zdroj]

Při prvním zahrání této světově uznávané olympijské disciplíny byla provedena unikátní finta. Soutěžící tehdy zvádl zkrátit finiš unikátním způsobem, kdy se sice v souladu se soutěžními pravidly vysvlékl z uniformy, nicméně od spoluhráče zapůjčený horní díl uniformy, uvázaný kolem pasu, ponechal v původní poloze a přistoupil beze ztráty drahocenných vteřin rovnou k takzvanému "POKládání kabelu" do mísy lokálního WC. Tato finta byla později pojmenována na počest jejího vynálezce "Pokyho trik s mikinou". Doposud se jí nepodařilo nikomu zopakovat.

Sport
Mistr světa ve vodní levitaci Disciplíny AlkoholismusAtletikaBahenní souboj s tygremBanžo žumpingBowlingBěhBaseballBasketbalBiatlonBojový styl RockyBrusleníBungee jumpingCurlingCyklistikaČavolDOSBoxExtrémní sportyFormule 1GauchingGeocachingGolfHázenáHod granátem na plechovkuHod kilemHod hovnemHokejJezdectvíKašnobalKolováKopanáKulturistikaLukostřelbaObžerstvíParkourPokyho trojbojRagbyRallyŘitní alpinismusSchodySkoky do hloubky na časSkoky do vodySnowboardingSvátostný sedmibojSvlečhokejŠachyŠermTenisTour de FranceVeslováníVodáctvíVodní turistikaVolejbal
Sportovci Milan BarošMona BarthelováPavel BémBoryšTomáš DošekRadek DudaWayne GretzkyDominik HašekZlatan IbrahimovićNeymarInriJaromír JágrMarek KuličLionel MessiKarel PoborskýTomáš RosickýChris FroomeRoger FedererNovak DjokovičDjoković NovákVlastimil Vlášek
Bafuňáři Jaroslav HřebíkVlastimil KošťálFilip PešánStanislav Šulc
Týmy AC Sparta PrahaSlavia 071 FC SlopáckoTJ Baník Vysoká PecTJ OsvětimanyČeská fotbalová reprezentaceČeskej fotbalovej týmKlausubova jedenáctka (2014) • Zemanova jedenáctka (2018) • Kapří ligaArsenalČelzýReal MadridHC Sparteşcu RomâniaHC Brno BystrcHC Jestřábi ProstějovFC BarcelonaTottenham Spurs
Olympiády LOH 2008 PekingZimní olympiáda v PrazeLetní olympijské hry 2020