Organizace spojených národů

Z Necyklopedie
(přesměrováno z OSN)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlajka OSN
Mapa (OSN vyznačeno zeleně)
Zasedací místnost OSN

Organizace spojených národů (Esperanto: Unuiĝintaj Nacioj - UN) je spolek, do kterého mohou dobrovolně vstupovat národy za účelem spojení. OSN je laureátem Nobelovy ceny míru. Chartu OSN napsali Václav Havel, Ladislav Hejdánek, Zdeněk Mlynář, Pavel Kohout, Petr Uhl, Milan Kundera, Ludvík Vaculík, Jiří Hájek, Jiří Dienstbier, Václav Klaus a Petr Hájek. Ředitelem i generálním tajemníkem v jedné osobě je pan Kimun, který ve funkci vystřídal pana Kofiho Onnana.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Iniciátorem a hnacím motorem vzniku OSN byl Edvard Beneš. Domácí politiku totálně nezvládal, ale coby chorobně ambiciozní politik se rozhodl proslavit alespoň na mezinárodním poli. Ruku v ruce s přítelem Stalinem stvořili OSN.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

OSN slouží jako tlachací fórum. Něco jako Facebook, ale přibližně 1 000 000 krát pomalejší a nevýkonnější. Největší legrace bývá na pravidelném „Valném shromáždění OSN“. Dobře si mohou pokecat (skrze své zástupce) např. USA a Eritrea, oba mají totiž stejný 1 hlas. Dalším cílem je zachování mezinárodního míru a bezpečnosti, což se této organizaci skvěle daří, hlavně proto, že na její proklamace a vyjádření nikdo nikdy nic nedá. Pro zachování míru OSN válčí téměř na všech kontinentech. Její obrovské bojové síly mají jako poznávací znamení modrou přilbu s nápisem UN, jejíž signální barva slouží odstřelovačům k dobrému zaměření.

Valná hromada[editovat | editovat zdroj]

Valná hromada, odborným termínem "generalní shromáždění" (General Assembly), je jeden z nejvyšších orgánů OSN složený z prezidentů případně premiérů členských zemí, kteří se jednou za rok shromáždí k "debatě", které sestává z až (na výjimky) předpřipravených monologů. První slovo má vždy předseda, poté Brazilec, Američan, a následující pořadí už je dáno zákulisními.. negociacemi.

Rada bezpečnosti OSN[editovat | editovat zdroj]

Nejmocnější orgán OSN. Má celkem patnáct členů, z toho pět stálých a deset nestálých. Ti stálí (USA, Čína, Rusko, Francie a Velká británie) mají právo veta. Jinými slovy, těchto pět států si může dělat, co se jim zachce a nikdo nemůže pípnout proti. Dokonce se uvažuje o zvýšení hodnoty blbosti tím, že by se přidaly do stálých členů Německo, Indie, Japonsko a Brazílie, což se samozřejmě nelíbí nikomu kromě uvedených států.

Agenda[editovat | editovat zdroj]

  • OSN projednává různé světové problémy, jako například terorismus v Iráku, pěstování opia v Afgánistánu, íránský či severokorejský jaderný program, zemětřesení v Indonésii, hlad v Africe... Závěrem je vždy rezoluce odsuzující Stát Israel. (Případná rezoluce odsuzující USA nebo Rusko je vždy vetována Ruskem nebo Spojenými státy)
  • Jedním z nejdůležitějších projednávaným bodů za rok 2009 je návrh Lybie na rozpuštění Švýcarska [1]. Vztahy obou zemí jsou špatné od té doby, co švýcarská dopravní policie zatkla Kaddáfího syna Hannibala, protože se proháněl po alpských silnicích na slonovi. Tento návrh má vysokou šanci na schválení, neboť Švýcarsko (podobně jako kdysi Československo vůči Hitlerově Německu) dosud neprojevilo žádnou vůli vyhlásit Libyi válku a zničit ji silou, což je nepochopitelně patetické.



Atlantic ocean.jpg
Mezinárodní organizace
EU  •  IFPI  •  NATO  •  OPEC  •  OSN  •  V4