Jiří Dienstbier
Jiří Dienstbier, řečený též Jirka Flaška, byl český pisálek, politik a mírový aktivista a chodící reklama na nápoj Bier.
První ověřená zpráva o jeho životě pochází z roku 1958, kdy vstoupil do KSČ. Vystudoval Čunkovu univerzitu. Jeho charakteristický, téměř nesrozumitelný hlas jste v šedesátých letech mohli slýchat v prolhané bedýnce (rozhlas po drátě). Když byl z KSČ po roce 1968 zásluhou Vasila Biľaka vyloučen, předsevzal si, že se do politiky jednou vrátí. To se mu podařilo v roce 1990, kdy se stal ministrem zahraničí. Jeho největší a zároveň jedinou předností k výkonu funkce byla dobrá známost s Vaškem Havlem. Když mu koordinační centrum Občanského fóra poslalo dotaz, které ministerstvo by si vzal, bez váhání odfaxoval, že chce ministerstvo zahradnictví. Vzhledem k jeho nevalnému rukopisu se následně stal šéfem československé diplomacie. Pak po dva roky předstíral, že je pravicový politik.
Když Václav Klaus založil ODS, Dienstbier založil konkurenční Občanské hnutí. Jelikož se s ním nedostal do parlamentu, přestoupil do tehdy parlamentní Liberální strany národně sociální, která mu však také nezajistila kýžené poslanecké křeslo.
Využil proto svých konexí z doby působení na ministerstvu zahraničí a stal se vyjednavačem OSN v mírových jednáních v bývalé Jugoslávii. Zde nikdy žádný mír nevyjednal, zato vytrvale hlásá názor, že Srbsko by mělo vládnout všude tam, kde se mu zachce. Rovněž brojí proti nezávislosti Kosova, neboť by to byl precedent, že by pak mohlo nezávislost žádat třeba Južné Slovensko vůči Felvidéku či Moravstán vůči Česku. Tím se zařadil po bok největších nepřátel moravského národa.
Při minulé volbě Prezidenta ČR se mluvilo i o jeho kandidatuře, navzdory tomu, že jeho kandidaturu navrhl sám Jiří Paroubek a podpořila ho i KSČM, nakonec nakandidoval. Jiří Dienstbier se rovněž angažuje proti příliš nákladné stavbě radaru, místo toho by podle něj bylou účinější vynakládat tyto peníze na diplomacii (rozuměj hlavně na platy diplomatů), čímž by se nebezpečí islámu eliminovalo úspěšněji.
V senátních volbách v roce 2008 zabodoval za obvod Kladno (dříve Záporno), čímž odčinil svou porážku ve volbách v roce 2000 za obvod Mladá Boleslav. Volební vítězství získal sociálně demokratickou lstí – voličům slíbil zrušení poplatku 30 Kč za držení prasopsa.
Smrt Jiřího Dienstbiera v lednu 2011 znamenala pro pozůstalé politiky ČSSD především obavu, že ztratili většinu v Senátu. Pro nesocany znamená jistotu, že na jeho místo přijde do ČSSD deset kmotrů.
Stejnojmenný syn je oporou české reprezentace.
Ani se nedívej[editovat | editovat zdroj]