Ministerstvo zahraničí
Ministerstvo zahraničních afér České republiky má velikou budovu, protože Česko má veliké zahraničí; oproti tomu Rusko má malé zahraničí, takže i jeho ministerstvo zahraničí je malé. Ministerstvo sídlí v Praze na Hradčanech v tzv. Černínském paláci, na místě, kde se podle pověsti do pekla propadla kněžna Drahomíra, matka Svatého Václava. Další pověst vypráví, že hrabě Černín, který nechal palác vystavět, se zadlužil tak, že přivedl do bankrotu celý rod. Přitom nezaplatil ani staviteli, který palác budoval. Ten se dostal do obtíží, zemřel hlady a od té doby straší po chodbách tohoto paláce. Tyto strašidelné historie (a všechny další, nám již neznámé) se projevují na každodenním chodu ministerstva a určují hlavní linii české zahraniční politiky.
Činnost ministerstva[editovat | editovat zdroj]
Hlavním úkolem Ministerstva zahraničí je prosazovat zájmy cizích států v České republice.
Ministerstvu vládnou ministři zahraničí, o tom co budou ministři dělat, však rozhodují sekční šéfové. Přesto bylo v československé a české historii několik významných ministrů zahraničí, kteří vymysleli věci, na které by řadový úředník nepřišel.
Zde je seznam nejvýznamnějších ministrů zahraničí, kteří úřadovali v Černínském paláci:
- Edvard Beneš
- Lhal ve Versailles o tom, kde všude v Maďarsku žijí Slováci a věřil, že Francie je spolehlivým spojencem ochotným kvůli Československu i bojovat. Když se stal prezidentem, zapomněl, že už není ministrem zahraničí a byla z toho mnichovská dohoda.
- František Chvalkovský
- Nejpříkladnější ministr zahraničí, jehož příkladem se řídí pracovníci Ministerstva zahraničních afér České republiky dodnes, zejména pokud jde o vztah k Evropské unii. Na jeho urnu přísahá každý nově jmenovaný český velvyslanec.
- Jan Masaryk
- Slavný syn slavného otce. Stal se obětí zatím poslední pražské defenestrace.
- Jiří Dienstbier
- Své diplomatické schopnosti bohužel objevil teprve po té, co z ministerstva odešel, a tak se stal profesionálním mírovým vyjednavačem (nikdy žádný mír nevyjednal).
- Jan Kavan, zvaný Kato
- Hlavním posláním ministerstva zahraničí za vlády ČSSD byl boj proti zpochybňování výsledků peloponéské války (jeho česko-řecko-bhútánská iniciativa) a výsledků II. světové války (protest proti obnově vybombardované Frauenkirche v Drážďanech).
- Karel Schwarzenberg
- ač člen Mumie svobody, nominován Zelenými. Okolnosti ho donutily řešit marginální problémy (sám by řekl prkotiny), jako např. umístění jakéhosi většího posedu v lese za Příbramí (navzdory tomu, že myslivost nepatři do kompetence ministerstva) nebo opakované blokády jedné okresní silnice kdesi v Rakousku.
- Lubomír Zaorálek
- Výtečný rétor z ČSSD, který během působení na ministerstvu řekl mnohé, vykonal kulové, ale lezl do zadku těm správným a teď jsou z nich přátelé.
- Martin Stropnický, zvaný Mato
- Několik měsíců během roku 2018 se vydával za ministra zahraničních věcí (za hnutí ANO 2011) než mu na to jeho šéf přišel. Hrál to ale dobře.
Diplomatické schizma[editovat | editovat zdroj]
Dnes není zřejmé, kdo má na starosti zahraniční věci ČR. Buď je to právě ministerstvo zahraničí nebo Pražský hrad.