Stalin (nekrolog)

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Josip Stalin.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Berthold brecht.jpg

Všem členům strany, všem dělníkům, všemu pracujícímu lidu Československa[edit]

Drazí soudruzi a přátelé!

Jak oznámil v hlubokém smutku Ústřední výbor KS Sovětského svazu, Rada ministrů SSSR a Presidium Nejvyššího sovětu SSSR, zemřel 5. března 1953 v 9 hodin 50 minut večer po těžké chorobě předseda Rady ministrů SSSR a tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu Josef Vissarionovič Stalin.

Tato nesmírná, nejbolestnější ztráta, která postihla sovětskou zemi, je nesmírnou, nejbolestnější ztrátou i pro naši komunistickou stranu, pro všechen československý lid a celé pokrokové lidstvo.

Dotlouklo srdce spolupracovníka a geniálního pokračovatele díla Leninova, moudrého vůdce a učitele komunistické strany a národů Sovětského svazu, budovatele mocného sovětského státu, uskutečnitele socialismu v Sovětském svazu, vítěze nad fašizmem v druhé světové válce, tvůrce programu budování komunismu v Sovětském svazu. Dotlouklo srdce prvního praporečníka světového boje za mír, učitele a vůdce pracujícího lidu všech zemí. Dotlouklo srdce osvoboditele naší vlasti a nejlepšího přítele našeho lidu.

Jméno soudruha Stalina je nevyhladitelně zapsáno do dějin československého lidu. Soudruh Stalin jako mluvčí bolševiků vyzvedl ještě před první světovou válkou právo našeho lidu na samostatný národní a státní život.

Soudruh Stalin spolu s Leninem byl inspirátorem a vůdcem Velké říjnové socialistické revoluce, která podnítila vznik samostatného československého státu. Soudruh Stalin pomohl našemu lidu vykovat nejpotřebnější zbraň v boji za svobodu národa a za vítězství socialismu v naší vlasti – Komunistickou stranu Československa.

Soudruh Stalin zůstal věren naší zemi v dobách mnichovské zrady, osvobodil naše národy z jařma fašismu, zachránil je před vyhlazením a vybojoval jim svobodu a samostatnost. Soudruh Stalin umožnil nám zbavit se kapitalistů a velkostatkářů a neustále nám pomáhal úspěšně budovat socialismus.

Hlubokým smutkem je proto dnes naplněno naše srdce, veliké je hoře našeho lidu. Soudruh Stalin nás však učil neklesati ani v nejtěžších chvílích na duchu a neztrácet se zřetele své veliké úkoly a cíle.

Drazí soudruzi a přátelé! Semkněme se v těchto chmurných dnech kolem Ústředního výboru naší strany a věrného Stalinova žáka, soudruha Gottwalda. Naše komunistická strana v čele se soudruhem Gottwaldem vedla náš lid vítězně v boji proti kapitalismu a fašistické okupaci. Naše komunistická strana vede nás vítězně v budování socialismu v naší vlasti. Vedla a vede nás vítězně, protože kráčí cestou Lenina a Stalina.

Touto cestou půjdeme i nadále a ještě pevněji a důsledněji. Ještě pevněji se přimkneme ke své opoře a vzoru, velikému Sovětskému svazu a jeho komunistické straně. Ještě důsledněji budeme posilovat a prohlubovat bratrství národů Československa a Sovětského svazu. Ještě usilovněji budeme budovat socialismus v naší vlasti, abychom uskutečnili šťastný život našeho lidu a posílili světovou frontu míru, vedenou Sovětským svazem.

Drazí soudruzi a přátelé! Ve chvílích hlubokého zármutku posíláme lidu Sovětského svazu a jeho komunistické straně projevy své nejhlubší účasti. Posíláme jim zároveň slib, že spolu s nimi budeme vždy věrni nesmrtelnému odkazu Lenina a Stalina.

Věčná paměť a sláva našemu zesnulému drahému vůdci, učiteli, otci, J. V. Stalinovi! Ať žije mohutné, nade vším vítězící učení Marxe, Engelse, Lenina a Stalina! Ať žije veliký a hrdinný sovětský lid a jeho slavná komunistická strana! Ať žije nerozborné přátelství a bratrství národů Československa a Sovětského svazu! Ať žije a věrně kráčí cestou Lenina a Stalina Komunistická strana Československa!

ÚSTŘEDNÍ VÝBOR KOMUNISTICKÉ STRANY ČESKOSLOVENSKA

Politici

Andrej BabišPavel BělobrádekEdvard BenešPavel BémJan Berwid-BuquoyLeoš HegerVasil BiľakJana BobošíkováJiří ČunekJiří DienstbierJiří Dienstbier mladšíJiří DrahošAlexander DubčekJan FischerKlement GottwaldStanda GrossMichal HašekVáclav HavelGustáv HusákMilan ChovanecKateřina JacquesMilouš JakešZdeněk JičínskýMarie KabrhelováMiroslav KalousekJan KavanVáclav KlausVáclav Klaus mladšíKristýna KočíEvžen KoksMartin KonvičkaKrakonošKatedřina KrasnováAdriana KrnáčováStanislav KřečekDana KuchtováIvan LangerHelena LangšádlováFrantišek LaudátPetr MachPetr NečasTonny NewotneyMiroslav NovákTomio OkamuraRoman OnderkaVlasta ParkanováJiří ParoubekMiloslav RoznerKarolína PíkováDavid RathCarda RetardaKarel SchwarzenbergBohuslav SobotkaMartin StropnickýVladimír ŠpidlaZdeněk ŠkromachRadovan ŠteinerJaromír ŠtětinaJan ŠvejnarVlastimil TlustýTomáš VandasLubomír VolnýLubomír ZaorálekAntonín ZápotockýMiloš ZemanZedník AlešJiří Zlatuška

zahraniční: Jásir ArafatGeorge W. BushArturo CallienteBill ClintonAl GorePo Si-laj Ho Do-lo-chuWinston ChurchillVojislav KalašnjikovMarian KotlebaLeninDmitrij MedveděvAngela MerkelováBenito MussoliniBarack ObamaViktor OrbánBorut PahorSarah PalinováPetro PorošenkoPutinGerhard SchröderJán SlotaSeumas McSporranStalinJosip StalinDonald TrumpChristian WulffAdolf Hitler

Politici-animace.gif