Augusto Pinochet

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Apinochet.jpg
Augusto José Ramón Pinochet Ugarte
Biografické informace
Pohlaví muž
Diagnóza voják, záliba v uniformách
Barva očí černé jako všichni Latinoameričané
Vlasy vojenský střih
Narozen dávno
Úmrtí 10. prosince 2006, ale v našich srdcích žije dál a následujeme jeho odkaz v boji s pandemií nemoci comunis-17
Rodina otec: Augusto Pinochet
matka: stará Pinochetová
choť: tetka Pinochetka
Děti Augusto Pinochet a další
Národnost Chile
Náboženství antimarxista, římský katolík
Sexuální orientace USA
Tituly generál, prezident
Přezdívka Strýček Augusto, Mi general (Můj generál), Pinocho, El tata (Dědeček), Daniel Lopez
Povolání provozovatel okružních výletů helikoptérou, epidemiolog
Dobré skutky
TheJeeMan.jpg
Zbavil Chile komunistů a učinil Chile nejbohatší jihoamerickou zemí.
Spáchané hříchy
Happysatan.jpg
Zpronevěra milionů dolarů.
Pinochet hodně čet, Ho Či Minh trochu míň

„Kdybychom měli v osmačytřicátým Pinocheta, nemuseli jsme mít Gottwalda.“

- neznámý pravičák

„Strýček Pinochet má být svatořečen.“

- Jan Pavel II.

„Tady Kondor, přistání bylo trochu tvrdé.“

- pilot vrtulníku

„Pinochet bránil tradiční hodnoty a svou vlast, tudíž byl fašista.“

- Evropská unie

„Pandemie vysoce nakažlivé a smrtelné nemoci Comunis-17 byla v Chile vymýcena.“

- Augusto Pinochet


Augusto Pinochet byl chilský turistický průvodce, majitel cestovní kanceláře, generál, epidemiolog a prezident.

Narodil se ve Valparaísu v Chile a již od mládí se zajímal o cestovní ruch, studoval geografii a jako jeden z prvních si při svém pobytu na severu země uvědomil turistický potenciál pouště Atacama a nedostupných andských vrcholů. V 50. letech 20. století vyučoval geografii v ekvádorském Quitu a tato zahraniční cesta v něm dále upevnila myšlenku, že v Chile je nutné rozvíjet cestovní ruch a otevírat tak nové obzory všem obyvatelům země.

Pinochet poté, co založil rodinu, začal jako průvodce po rodném Valparaísu, nicméně díky dobrým znalostem pořádal i expedice do pouštních oblastí i vysokohorské túry. Pro svoje organizační schopnosti a znalost terénu byl přijat do armády, kde se kariérně vypracoval.

Pinochet po návratu z hor

Avšak ekonomická situace se v Chile v 70. letech začala rapidně zhoršovat po socialistických experimentech prezidenta Salvadora Allendeho. Komunisté také, jak známo, cestovnímu ruchu příliš nepřejí. Socialistické experimentování se samozřejmě odrazilo i nedostatku finančních prostředků, takže na cestování a výlety moc peněz nezbývalo. Ale jak říká chilské přísloví „Hay que defecar, aunque no puedes comprar pan.“ (česky Sranda musí bejt, i kdyby na chleba nebylo. či tak nějak) – takže občané projevili svou nespokojenost proti nemožnosti klidně cestovat, protesty však byly potlačeny. Prezident Allende však se i přes nepopulární opatření mohl těšit z podpory oblíbeného cestovního průvodce Pinocheta.

11. září 1973 zorganizoval Pinochet pro hrstku svých přátel a několik amerických a australských turistů exkurzi do prezidentského paláce La Moneda. Tou dobou se světem šířila pandemie nemoci comunis-17, které způsobila smrt mnoha lidí a hladomor. Místní epidemiologové v čele s Augustem Pinochetem zaútočili pomocí deratizérů na ohnisko epidemie v Santiagu de Chile a nemoc comunis-17 z Chile úspěšně vymýtili a ochránili tak svou vlast. Za dosud nevyjasněných okolností zemřel během prohlídky násilnou smrtí prezident Allende. Pinochet se k výpravě do paláce přidal až po dlouhém váhání, neboť zvažoval, jaké dopady bude mít na turistický průmysl.

Logo cestovní kanceláře

Na následné uklidnění poměrů mělo zásadní vliv Pinochetovo rozhodnutí vybudovat proslulou cestovní kancelář CK Kondor, ve které nabídl nejen vysoce postaveným politikům, ale i chudým obyvatelům okružní lety helikoptérou s obdivuhodnými výhledy na Andy či Tichý oceán spojené s nevšedními zážitky. Exkurze se pravděpodobně velmi podařily, neboť si jejich účastníci vůbec nestěžovali.

Nakonec se Pinochet stal chilským prezidentem. Na rozdíl od Piñery by si českým kleptomanem nenechal ukrást pero, sám věděl nejlépe jak na to – systematicky si ulíval miliony dolarů na soukromé účty, zejména aby si mohl pořizovat stále nákladnější uniformy a další vojenské doplňky.

V roce 1990 po nevydařených akcích společnost CK Kondor upadla do insolvence a Pinochet v poklidu předal podnik Patriciu Aylwinovi.

Ve stáří se proti Pinochetovi obrátili nespokojení klienti cestovní kanceláře a padlo i několik soudních obvinění, Pinochet před soudem ale nikdy nestanul. Zemřel 10. prosince 2006.

Odraz v kultuře[editovat | editovat zdroj]

3–2–1 Start!
Politici
Adam VojtěchAdriana KrnáčováAlena SchillerováAlexander DubčekAndrej BabišAntonín ZápotockýBohuslav SobotkaCarda RetardaDana KuchtováDavid RathDominik FeriEdvard BenešEvžen KoksFrantišek LaudátGustáv HusákHelena LangšádlováIvan BartošIvan LangerJan Berwid-BuquoyJan FischerJan KavanJan ŠvejnarJana BobošíkováJaromír ŠtětinaJaroslav BaštaJiří ČunekJiří DienstbierJiří Dienstbier mladšíJiří DrahošJiří ParoubekJiří ZlatuškaJosef TošovskýKarel HavlíčekKarel SchwarzenbergKarolína PíkováKatedřina KrasnováKateřina JacquesKlement GottwaldKrakonošKristýna KočíLeoš HegerLubomír VolnýLubomír ZaorálekMarie KabrhelováMartin KonvičkaMartin StropnickýMichael KocábMichal HašekMilan ChovanecMiloslav RoznerMiloš ZemanMilouš JakešMiroslav KalousekMiroslav MacekMiroslav NovákPatrik NacherPavel BělobrádekPavel BémPetr FialaPetr MachPetr NečasPetr PavelRadovan ŠteinerRoman PrymulaStanda GrossStanislav KřečekTomáš VandasTomio OkamuraRoman OnderkaSilverŠtěpán SlovákTonny NewotneyVáclav HavelVáclav KlausVáclav Klaus mladšíVasil BiľakVladimír ŠpidlaVlasta ParkanováVlastimil TlustýZdeněk JičínskýZdeněk ŠkromachZedník Aleš

zahraniční: Adolf HitlerAl GoreAngela MerkelArturo CallienteAštar ZemanAugusto PinochetBarack ObamaBenito MussoliniBill ClintonBorut PahorDmitrij MedveděvDonald TrumpGeorge W. BushGerhard SchröderChristian WulffJán SlotaJásir ArafatJosip StalinLeninMarian KotlebaOlaf ŠulcPetro PorošenkoPo Si-laj Ho Do-lo-chuPutinRobert FicoSarah PalinováSeumas McSporranStalinViktor OrbánVojislav KalašnjikovWinston Churchill


Politici-animace.gif