Karel Marx

Z Necyklopedie
(přesměrováno z Marx)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nějaké týpek kterého nikdo nezná.

Bratři Marxové[editovat | editovat zdroj]

Bratři Marxové. Karel je vpravo nahoře
Pomník Karla Marxe a Bedřicha Engelse v Berlíně
Kde Karel Marx nechal hlavu?
V Karl-Marx-Stadtu
  • Krokot Marx (vlastním jménem Karel Marx, 5. květen 1818 – 28. únor 1948)
  • Chico Marx (vlastním jménem Leonard Marx, 22. březen 1887 – 11. říjen 1961)
  • Harpo Marx (vlastním jménem Adolph Arthur Marx, 23. listopad 1888 – 28. září 1964)
  • Groucho Marx (vlastním jménem Julius Henry Marx, 2. říjen 1890 – 19. srpen 1977)
  • Gummo Marx (vlastním jménem Milton Marx, 23. říjen 1892 – 21. duben 1977)
  • Zeppo Marx (vlastním jménem Herbert Marx, 25. únor 1901 – 30. listopad 1979)
  • Google Marx (vlastním jménem George Marx, 7. listopad 1917 – 29. únor 2012)
  • Michaela Marksová-Tominová (vlastním jménem Michael Marx-Tomin, 20. březen 1869 – 17. listopad 1989)

Z velkých amerických komiků známe hlavně Chaplina, pak také George W. Bushe, Laurela a Hardyho, Billa Clintona, Harolda Lloyda s nezbytným slamáčkem na hlavě, Bustera Keatona zvaného Standa Lokotka, který za všech okolností zachovával kammenou tvář. Mimo nejstaršího Karla, jsou u nás bohužel nedoceněni Marxové. Zatímco jejich kolegové dosáhli věhlasu již v němé éře, kdy skutečně kralovali bezpočtu grotesek, Marxové od počátku pracovali s jazykem jako důležitou složkou humoru. Velkou popularitu si získali na divadelním jevišti, jejich groteskní, absurditou poznamenané revuální výstupy, pospojované do jednoduché dějové osnovy, vydaly na několik úspěšných celovečerních filmů.

Nezbedné dítě Karel[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli byl Karel nejstarší, můžeme jej směl nazvat „enfantterrible“ světového humoru. Své skeče, kabaretní scénky a humoristické romány psal s takovou ďábelskou dvojznačností, že mnoho jeho vrstevníků (a nejen jich) text nepochopilo a začali jej brát vážně. Co ústrků jeho bratři zažili, hrajíce jeho texty. Často představení navštívilo dělnické sdružení, jdoucí např. na „Komunistický manifest“. Když jej soubor bratří Marxů hrál jako komedii, nejednou je málem lynčovali.

Otec terorismu?[editovat | editovat zdroj]

V jedné jeho skeči zazněla slova: „Násilí je porodní bábou dějin a každé nové společnosti.“ Jenže představení navštívili bohatí studenti z Ruska, a udělali si z toho ideologii. Brzy nato byl spáchán atentát na reformátorského cara Mikuláše II.

Textilní průmysl a nejen ten[editovat | editovat zdroj]

Méně známou skutečností z Karlova života je to, že se původně vyučil krejčím a nějaký čas tak i pracoval. Jeho živnost mu ale příliš nevynášela, a tak spojil síly se svým kolegou Budem Spencerem. Společně založili podnik, pojmenovaný jednoduše Marx & Spencer. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a brzy úspěšná textilní firma otevřela pobočky v mnoha zemích Evropy i celého světa. To je také jasný důkaz, že Karel Marx nemínil své texty vážně – jako úspěšný kapitalista by si tím sám podkopával půdu pod nohama.

Současné vedení firmy před časem rozhodlo, že název Marx & Spencer by mohl uvádět podnik do nežádoucí spojitosti s komunistickou ideologií, a jako řešení byla navržena změna pravopisu názvu: V dnešní době se tak na obchodech s oblečením setkáme už jen s nápisem Marks & Spencer.

Paradoxně tyčinky Marx od Nestlé nejsou s osobou Marxe nijak zvláště spojeny, jen užívají jeho jména z marketingových účelů, neboť slovo Mars už svůj potenciál vyčerpalo. Zatímco planeta Mars, a tedy i kosmos a astrofyzika, už veřejnosti takřka nic neříká, Karel Marx stále evokuje legraci a samotné „čokoládové“ slovo Marx umí vykouzlit úsměv na puse kdejakého malého mlsného darebáka.

Vybrané humoristické romány[editovat | editovat zdroj]

Možná… že ještě nezemřel

Souvislosti[editovat | editovat zdroj]


Karlové.jpg
Karlové
Karel I. GottKarel II. MarxKarel III. PoborskýKarel IV.Karel V. LobotómKarel VI. MayKarel asi VII. SchwarzenbergCharles XLII. DarwinLidový zlepšovatel Karel JirásekKája MaříkKarel DCLXVI. syn NěmeckaKril