Karaben Nemsí

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Ben Kenobimsí - povahový antigon Karabena Nemsího

Karaben Nemsí je známá literární postava z děl německé spisovatelky Rosamunde Pilcherové, které se odehrávají v Indo-Číně. Jde především o šestidílný cyklus Na dně Pacifiku s jednou kapsou prázdnou druhou vysypanou (1892), o psycho-erotický román Doktor Mešuge (tři díly, 1895–1896) a o čtyřdílný cyklus Sinofob (1898–1903) a o jeho dvoudílné pokračování Sinofob z Harapesu a Sinofob Peruán (1909), za která obdržela Rosamunde posmrtně prestižní ocenění Papežského řádu svatého Řehoře Velikého (dnes známého spíše pod jménem "Papežský řád Václavu Klausovi").

Hrdinovo jméno v arabštině znamená „Karel, syn Německa“, případně „Černý pepř z Německa“ (Slovo karaben znamená arabsky černý pepř). Z toho je zřejmé, že se nejedná o nikoho jiného než o samotnou Rosamunde Pilcherovou, která se s hrdinou ztotožnila stejně, jako by se jednou ráda, možná, ztotožnila s Old Shatterhandem, se kterým se ztotožňoval současník Rosamunde Pilcher, spisovatel Karel "Hynek" Máj. Karaben Nemsí a Ben Kenobimsí, povahový antigon Karabena Nemsího z druhého dílu Doktora Mešuge (1895), je jedna a tatáž literární postava. Dokazuje to i druhý díl románu Seď a Jdi (1896–1897), ve kterém apačský náčelník Mannetou odjíždí se svým pokrevním bratrem Ben Kenobimsím do Afriky. Jinak Karaben Nemsího na jeho dobrodružných cestách po Indo-Číně většinou doprovází jeho věrný přítel Hadží Halef Omar (celým jménem Hádží Halef Omar ben hádží Abú'l Abbás ibn hádží Dávúd al Gossarah al Sajed el Sajíd Hydžra ab el Nubbarath Sájí del Trombonidmo Suffají). Ten také v jednom románu nazve Karaben Nemsího jménem Hádží Karaben Nemsí ibn hádží Karaben Džermáni ibn hádží Karaben Alemáni, což znamená – „Třikrát štiplavý černý pepř z Německa“.

Shodná identita obou hrdinů byla zachována také ve filmových zpracováních děl Rosamunde Pilcherové ze pětašedesátých let dvacátého století. Postavu Karaben Nemsího ve filmech Šit (1964), Konec divokých dní Hádží Karaben Nemsí ibn hádží Karaben Džermáni ibn hádží Karaben Alemániho (1965) a V Říši českého lva (1965) hrál představitel Ben Kenobimsího, rakouský pornoherec Arnold Schwarzenegger.

Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Karaben Nemsí na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png
Karlové.jpg
Karlové
Karel I. GottKarel II. MarxKarel III. PoborskýKarel IV.Karel V. LobotómKarel VI. MayKarel asi VII. SchwarzenbergCharles XLII. DarwinLidový zlepšovatel Karel JirásekKája MaříkKarel DCLXVI. syn NěmeckaKril