Lev obecní

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lev / lef obecní
Rudoltice Znak obce.gif
lef obecní (uprostřed)

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: nevíme
Podkmen: nevíme
Třída: 4. A nevíme
Řád: nevíme
Čeleď: nevíme
Rod: nevíme


Lev obecní (čti: lef, 2. pád - bez leva, čti: bez lefa), (německy der Löff, česky možno též psát lef) je zvíře na pokraji vyhynutí, které bylo chováno místo prasopsů, protože v mnoha ohledech měl lepší vlastnosti než prasopes. Neštěkal, ale řval, hlídal líp než prasopes, jeden exemplář lefa obecního ohlídal celou obec, vychytal myši v celé vesnici, zacházel se svými extrementy ohleduplněji než prasopes a ještě mnoho dalšího. Sudetští Němci ho chovali v hojném počtu, vždy pro jednu obec jednoho (odtud druhové jméno obecní), dokud bydleli v Sudetech. Původně (už od obnovy české krajiny po třicetileté válce v době baroka a rekatolizace; dnes můžete vidět, že se ta obnova dokonale povedla, jenom blbýmu Jiráskovi se zatemnilo před úspěchy katolické církve a proto té době říkal doba temna, přestože to doba temna nebyla) měl chránit sochu svatého Jana Nepomuckého (nebo Sarkandra nebo obě dvě), která stojí v každé vesnici, před vandaly - protitestanty, kteří by je byli bývali rádi ničili, kdyby se na to zmohli a kdyby věděli, že se jim pak za to nic nestane.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Lev (čti: lef) obecní se vyskytuje velmi zřídka, v živém stavu v dnešní době skoro vůbec. Dřív ho chovali sudetští Němci, ale ti se museli narychlo odsunout ze Sudet a levy (čti: lefy) zapomněli doma ve svých původních domovech a noví nájemníci - Češi - se levů (čti: lefů) báli a nekrmili je, takže pochcípali. V některých vesnicích levi (čti: lefi) v době odsunu nežili, protože je Němci „prodali“ wehrmachtu a ti tam sloužili jako motory v tancích.

Zajímavý exemplář leva (čti: lefa) byl například v Rudolticích. Levů (čti: lefů) zde lidé chovali víc na ochranu před Lanškrouňany, a ti se tak vyznamenali, že si ho dali do znaku a proto dnes známe podobu leva obecního pouze z rudoltického znaku, protože lidé si tenkrát mysleli, že lev je tak rozšířené zvíře, že ho každý zná a proto ho není potřeba kreslit ani fotografovat ani o něm psát na Necyklopedii.

Pohár U LEFA[editovat | editovat zdroj]

Na rudoltickém hřišti se na díky tomuto zvířeti každoročně (až do roku 1944) hrál fußballový turnaj O POHÁR ULEFA (před reformou pravopisu se česky lev obecní psal lef) mezi fußballovými tými sousedních obcí - Damníkova, Žichlínka, Ostrova a Lukové (ostatní týmy včetně toho lančkrounského se mnoho let snažili dostat se do této elitní skupiny, ale nepovedlo se jim to), (jiné týmy jako Slavie se o to ani nepokoušely, protože věděli, že by si akorát trhly ostudu). Odsunutí sudetští Němci po odsunu začali hrát tento turnaj doma ve svých nových domovech, ti nejšťastnější v západním Německu, ti méně šťastní ve východním a ti největší chudáci na Sibiři; pokud nespáchali sebevraždu nebo jim s tím nepomohl doktor Schwarz z Hylvátů nebo nedopadli jako paní Fiebigerová. Její manžel zastřelil jejich tři děti, pak ji a pak sebe, akorát paní Fiebigerovou špatně trefil a umřela až za dva dny. Papíry a veškerou důležitou kurentem psanou dokumentaci o tomto turnaji si nechali dodnes v Rudolticích a poslali si pro ně své nové spoluobčany Lužické Srby, kteří stejně jako Poláci nemají rádi písmeno l a tak ho škrtají všude, kde na něj přijdou, a Němci, nevědouce to, neopisovali škrtnutá písmena a tak vznikl fußballový pohár UEFA.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Rudoltický lev obecní se dostal na obecní znak, dole vlevo prosí o milost poražený Lančkrouňan, který byl členem pseudovojska snažícího se dodnes připojit Rudoltice k Lančkrounu

Neví se ještě jistě, jestli Jára Cimrman o levech věděl a jestli je zkoumal a jestli o nich něco vyzkoumal, třeba jak žijí a jak se rozmnožují a jak je vyšlechtit, aby měli ještě lepší vlastnosti a také jejich zařazení do bilogické klasifikace. Vzhledem Cimrmanovu géniu je to nanejvýš pravděpodobné, bohužel v Liptákově pro chov a život levů nebyly příhodné podmínky a tak tam nežili, ani žádná dokumentace o tomto případném výzkumu dosud nebyla objevena, proto prosím hledejte, kde se dá, abyste ji našli a abyste se o levech něco víc dozvěděli.

Podoba[editovat | editovat zdroj]

Lev obecní vypadal přesně tak, jak vidíte na obrázku. Žije v boudě, odkud vybíhá pouze ohlídat obec (nahrazuje policii). Starší jedinci se dožívají své smrti, pokud předtím nechcípnou nebo je lidi nesnědí. V Rudolticích, jak už jsem psal, žilo levů víc, ale místní je na rozdíl od obyvatelů okolních vesnic jedli míň než oni, vždycky o pouti každý dostal talíř velice chutné leví polévky. Prodávali je labužníkům v okolních městech, čímž spláceli obecní dluhy.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Levové se rozmnožují v měsících s r (v němčině samozřejmě), to není Mai, Juni, Juli ani August, (tj. červen až srpen, pokud ještě neumíte německy), proto je v těchto měsících lidé mohli porážet a jíst. Jejich příbuzný lev dvouocasý stříbrný se dostal do českého znaku.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Žere žrádlo.

Víc se neví a nebude vědět, dokud někdo nenajde Cimrmanovu dokumentaci o výzkumu tohoto krásného zvířete. Hledejte ji prosím. Předem děkuji za vaše kladné vyřízení mojí prosby.

Google uncyc.jpg Lev obecní na googleTohle je nejlepší článek na téma „Lev obecní“ na celým internetu.