Kosatka

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

„Hlavně nechci, abyste tam napsali, že je panda černobílej savec. To je kosatka taky.“

- Irena Skolilová, vyučující biologie na gymplu.
Kosatka
Kosatka.jpg
Umělecká rekonstrukce orky

Stupeň ohrožení
nechráněný
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Binomické jméno
orcinus kosinus


Kosatka, německy Der Schwertwal, Anglicky Orca, staroslověnsky Vorka, je ryboidně vypadající savec, obávaný prdátor chladných moří a hrdina televizního filmu Zachraňte Willyho.


FrantaPalacky.jpg
Achtung! Bнимание! Alert!

!!! Češťyna !!!
Tudlencten vocstavec nebo celej ártykl sou napcaný soudobou novobarokní poetickou češtinou, leč furt ještě předreformním pravopisem, což sitze nedělá dobrotu, nač však sere pes.

Navíc Franta Palackejch řiká že cajk.


Zevrubný popis[edit]

Viděli jste kamarádíčkové pandu? Takovýho toho tlustýho medvěda, co žije v Číně, cháluje bambus a celý dny se fláká? Tak kosatka vypadá némlich stejně, akorát s drobnýma rozdílama. Tak předně kosatka není medvěd, což je rozdíl. Pak taky nemá chlupy, což je taky rozdíl. Vona páč dyby měla chlupy, tak by se jí kožich v tej ledovej vodě nacucal vodou, čímž by vorka vytlačila víc vody, jak řiká Archimedes a šla by ke dnu jak sekyra za dva zlatý aji s topůrkem za tolar. Což by nebylo moc srandovní, kosatky by se válely po dně a páč maj plíce a né žábry, tak by se tam neválely dlouho. Respektive by se tam válely furt, ale už by si neužily žádný špumprnákle, humory a ba ani legraci. Narozdíl vod medvěda si třá kosatka nikdy nenechala narůst packy s drápama, takže má rači ploutve. Což je víc šik a taky jí to pomáhá nepatrně lépe plavat. Von medvěd není špatnej plavec, ale nevydrží. Vorka jo.

Čili kosatka nejni medvěd. Ale vypadá pandoidně, páč má stejnou kamufláž, což je vohraný zbarvení. Což se kosatce děsně moc šikne, páč bydlí převážně na severu, kde sou samý kry a sníh a zmrzlá voda v kostkách a tam kosatka zapadne jak Raisovi vlastenci a není vidět. Jinak je ale kosatka fakt hustej týpek, páč taková kosatka, ta má fakt koule. Normálně dyš vidí žraloka, tak ho klíďo propleskne a dá mu po čumáku, nebo co to ti žraloci maj. A taky se žralokama živí a to dokonce i tim, co hrál v Čelistech, tedy velkym bilym. Dalo by se teda říct, že Zachraňte Willyho je víc než Čelisti, ale v Čelistech nehrál žádnej ufňukanej fakan, takže Čelisti rulez.

Druhy, soudruhy a poddruhy[edit]

Páč vorky jsou stále při chuti, blbě viděj, a tudíž nemaj velký nároky na vzhled sexuelního protějšku, dokázaly se v průběhu let spářit s ledasčim (budem počítat jen ty živý věci a nebudeme vyjmenovávat plastové láhve, záchranná kola, kouzelný autobus, nafukovací čluny, nafukovací ovečky, potopený ropný tanker, jadernou ponorku Kursk a ani tu obézní Němku předloni u Pirny), čímž daly vzniknout mnoha novejm druhům. Uveďme ty nejznámější:

  • kosatka tučňáčí - drobný, leč velmi rozšířený druh
  • kosatka sravá - vysokoemisní druh s přídavným spalováním - forsáží
  • косатка - endemický druh z Ruska, jmenovitě z Amurské oblasti

Úloha kosatek v moderní společnosti[edit]

Kosatky jsou úpa ideální domací mazlici. Maj nízkou spotřebu, prakticky žádný emise (nepočítáme-li poddruh kosatky sravé, tam by se o tom dalo vášnivě diškutýrovat) a nejsou tak rozšířený, takže furt jako wow-efekt, čéče. Jsou velmi chytrý jak rádio a učej se líp, než průměrný svišti. A třá narozdíl vod vobyčejného papagaye disponujou i jistym fištrónem a tak je možný ji ledasco naučit. Může jezdit na kolobrndě pro pivo, aportovat časopisy, může taky sloužit k vobveselení členů domácnosti či návštěv. Takže dyš přinde vaše oblíbená tchýně na návštěvu, vorka s vámi sedí na gauči a sleduje fotbal, zdvořile nábídne grossmutře špeka a vy máte tím pádem pohodu a klídek, soncna šajní, nebe bez mráčku a tak, páč baba si něco bublá z mrákot a neprudí.

Pravda, vadu na kráse přeci jen má. Dyš vám podá ploutev, tak je to jak leklá ryba, ale zato hajfajf umí kůl.

Voproti děsnejm zvěstem vo tom, že kosatka je verlyba zabiják, sou fakt úpa senzaboží vůči lidem. Aj vůči tučňákům. Aji vůči tuleňům. Vozí je na zádech, pomáhají jim na břeh, dyš se ti votrapové ráchaj ve vodě dlouho a pořídili by si nějakou chorobu. A třeba psuleně, ty normálka i zvou na večeři.

Kosatky sou jinak už hezkejch pár století votrocky znežívaný námořníkama, kerý takovou nevinou kostatku natáhnou na stěžeň, že jako bude loď táhnout místo motoru, a kápo ušetří pár chechtáků za benzin.

Galérka[edit]