Jakub Jan Ryba

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Jakub jan ryba.jpg
Jakub Jan Ryba
Biografické informace
Pohlaví muž
Barva očí neznámá (není známa jeho barevná fotografie)
Vlasy neznámé (není známa jeho barevná fotografie)
Úmrtí podřezal se
Rodina manželka a 13 dětí (13 jich zemřelo)
Děti 7 přeživších ks
Povolání hudební překladatel, učitel, sebevrah

Jakub Jan Ryba byl český hudební překladatel, učitel a sebevrah.

Životopis[edit | edit source]

Jakub Jan Ryba se narodil. Když byl ještě malý potěr kluk, naučili ho hrát. Musel zpívat ve sboru, hrát na housle a na varhany a překládat hudbu, což mu šlo. Byl snad i varhaníkem v Práglu u Nejsvětějšího Salvátora naproti Karlovýmu mostu u Halíka, tam jak maj vyhřívané lavice, čehož si nevšimnete, po dosednutí se vám jenom zdá, že ten, kdo tam seděl před vámi, tu lavici pěkně zahřál, ale při delším koncertě, na které kostely nejsou stavěné, si budete připadat jak v pekle (všude omrzliny, jenom na zadku popáleniny). Při obyčejných nebo nedělních mších svatých nebo při biřmování s Vlkem se to nestává. Stává se to, když sedíte v kostele a nemodlíte se. Říká se tomu zázrak.

Jakub byl tedy úspěšný překladatel, ale jednou jeho otec řekl šlus a poslal ho z Prahy někam pryč. Byl by totiž úspěšnější než on. Poslali ho do Rožmitálu pod Třemšínem. Tam učil chudáky děti hudebku, oženil se a měl celkem 13 dětí (všimněte si, že je to prvočíslo), z nichž přežilo 7 (to je taky prvočíslo) a taky začal překládat hudbu víc do češtiny; ale tamnímu farářovi se nelíbilo, stejně jako dětem, že děti musí chodit do školy a učit se zpívat a další blbosti. Neměl tedy žádné ryby ani Rybu ani Rybovi rád, a tak ho nutil hrát na rozbité harvany varhany, které nechtěl dát spravit, protože se na ně ještě dalo hrát a taky chtěl ušetřit peníze, aby je mohl dát těm, kdo je potřebují. To Rybovi strašně vadilo, stejně jako to, že má málo peněz a nemůže pořádně uživit svou rodinu, tak se zabil. Nikdy se s nikým nesázejte, jestli se Ryba pověsil, zastřelil nebo utopil, protože by nikdo nevyhrál. Ryba šel jednou na mši svatou, vzal si s sebou břitvu, že se de kouknout, jestli v lese náhodou nerostou houby (8. dubna!), tak šel do lesa a tam se podřezal. Jako všechny sebevrahy ho řádně nepohřbili na hřbitov ve vesnici, ale někam do lesa.

Varhany, na které Ryba musel hrát

Díla[edit | edit source]

Jakub Jan Ryba překládal hudbu, dokud byl mladý a dokud byl v Praze. Přeložil toho strašně moc, protože v Praze se mohl dostat k cizojazyčným originálům, kterým rozuměl a které zpřístupňoval i těm, kdo uměli jenom česky (nebo jenom německy či jenom anglicky). Když se přestěhoval a oženil, přeložil do češtiny tzv. Českou mši vánoční, ale i jiné mše. Díky Rybovi jim můžete rozumět dodnes. Také díky Jakubu Rybovi je natáčen pořad S JAKUBEM NA RYBÁCH, který v dalších dílech přiblíží dílo Rybovo.


Honza.gif Honzové
Jakub Jan RybaJan Ámos KomenskýJan BabicaJan Berwid-BuquoyJan DvorskýJan FischerJan František WomackaJan HusJean-Jacques RousseauJan KaplickýJan KavanJean LafitteHonza NedvědJan NerudaJán SlotaJán SokolJan ŠvejnarJan XXIII.Ján ZákopřaníkJan ŽižkaHonzíkova cesta