Jan Kaplický

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Na snímku jsou (zleva) Pelé, Jan Kaplický a Madeleine Korbelová-Albrightová

Jan Kaplický (* 18. dubna 1937 Praha, † 14. ledna 2009 taky Praha) byl český zednický polír, žijící od své emigrace v Anglii.

Mládí[edit]

Malý Jenda se odmala dobře učil a četl hodně knih. S kamarády se proháněl po Preclíkářce, o níž si četl v Neffově knize Sňatky z rozumu. V této knize se mu nejvíc líbil špeditér a stavitel Nedobyl (to byl ten, co dával do malty málo vápna). Jenda toužil být také stavitelem. Po základní škole dále študoval a asi by doštudoval, kdyby se v jeho životě náhle neobjevil jeden mořský tvor.

Chobotnice[edit]

Oním tvorem byla chobotnice. Na recepci u rodiny Korbelových ochutnal tohoto tvora na cibulce pokapaného citronem. Bylo to jako zásah bleskem, posedlost či droga. Od té chvíle už nemohl bez chobotnice žít. Peníze na študia padly za pracné shánění chobotnic.

Emigrace[edit]

Jan záhy zjistil, že sehnat denní dávku chobotnice je ve vnitrozemském Československu nemožné. Emigroval přes Jugoslávii, kde v dnešním Chorvatsku strávil nádherný měsíc lovem a pojídáním chobotnic. Nakonec zakotvil v Londýně, ale pro nedostudovaného emigranta byla kariéra stavitele či architekta zavřena. Pracoval jako mistr na stavbě a řídil kolektiv devíti Poláků a šesti Slováků pracující na londýnských stavbách.

Zakázka v Praze[edit]

Když se Jan v časopise Kwěty české dočetl, že se v Praze bude stavět chobotnice, byl nadšen. Ihned svoji „firmu“ přihlásil do konkursu na přidavačské práce, který vyhrál. Kaplického slavný návrat do Prahy však zhatil Václav Klaus, jenž prohlásil, že pokud se bude stavět chobotnice, nechá se k ní přikovat a orlem rvát játra jako Prométheus. Pavel Bém tak byl nucen stavbu nepovolit.

Manifest za postavení Kaplického chobotnice.[edit]

Chobotnice je významné dílo současné moderní architektury a všichni Češi by si měli považovat Jana Kaplického za to, že je nabídl právě Praze. Nicméně odpor Václava Klause proti jejímu umístění je velmi pochopitelný. Takto významné dílo by opravdu nemělo být umístěno u vjezdu do nějakého tunelu, ale na místě mnohem významnějším. Toto místo se nabízí takřka samo. Proč řešit dostavbu Staroměstské radnice zvláštní soutěží, jejíž vítězný návrh bude jistě opět zpochybněn závistivými konkurenty, když již vrcholný architektonický návrh máme. Postavme chobotnici rovnou jako dostavbu radnice na Staroměstském náměstí! To teprve do Prahy přiláká množství turistů z celého světa! Doufám, že některý z našich architektů se rychle ujme zpracování vizualizace, abychom přesvědčili všechny pochybovače.

Manifest proti postavení Chobotnice.[edit]

Chobotnice je průměrným dílem Jana Kaplického (všechny jeho návrhy staveb jsou na jedno brdo). Nicméně Praha spolkla již i jiné stejně hrozné stavby například Žižkovskou televizní věž, Pakul, i celé Jižní město. Jenže stavbu druhé Televizní věže, Pakulu, nebo Jižního města nikdo nenavrhuje. Proč tedy stavět obří Chobotnici a utrácet miliardy ze státních prostředků, když už nám tu politici nechali vybudovat stejně velikou, možná větší „Krakatici“?

Podobné[edit]

Honza.gif Honzové
Jakub Jan RybaJan Ámos KomenskýJan BabicaJan Berwid-BuquoyJan DvorskýJan FischerJan František WomackaJan HusJean-Jacques RousseauJan KaplickýJan KavanJean LafitteHonza NedvědJan NerudaJán SlotaJán SokolJan ŠvejnarJan XXIII.Ján ZákopřaníkJan ŽižkaHonzíkova cesta
Historické osobnosti Česka
Holub Panovníci

Praotec ČechKněžna KvětušeSámoSvatý VáclavPřemysl Otakar II.Karel IV.Jiří z PoděbradRudolf II.František Josef I.Tomáš Garrigue Masaryk

Klobouk Vzdělanci

Konstantin a MetodějJan HusJan Ámos KomenskýJam Ánus KřížlosskýTomáš HalíkHenryk LaholaMichael Karas

Kniha Spisovatelé a básníci

Jan Berwid-BuquoyKarel ČapekFrantišek DouchaJosef Křtitel Kašpar FučíkVáclav HavelVáclava HankaJaroslav HašekRoss HedvíčekFrantišek HoráčekFranz KafkaMilan KunderaJan NerudaFráňa ŠrámekJiřina Švorcová

Letící raketa Vynálezci a koumáci

Bratranci VeverkovéJiří GryngarJiří DrahošRadim UzelJan VodňanskýDana Drábová

Crystal Clear app cervisia.png Architekti

Jan KaplickýPatrik Kokotas

Ikona meče.png Vojevůdci

Jan Žižka z TrocnovaAdmirál BabičkaTludovík PloučekJosef ŠvejkJiří Kajínek

Greek deity head left icon.png Legendy

Polyxena z LitomyšleFrantišek KocourekFero MagnetyckíRadek HulánJaroslav ChvátalKrakonoš • „MikeJePan