Tunel

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Tunelování.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Tunel jako učební pomůcka
Tunel...
Pozor na falešné tunely

„Pesimista vidí tmu,
optimista vidí světlo na konci tunelu,
realista vidí světla vlaku,
strojvůdce vidí tři blbečky na kolejích.“

- Ing. Zababa

Tunel (česky tunel, anglicky tunnel, německy der Tunnel, italsky tunnel, esperantem tunelo, japonsky トンネル, rusky туннель, latinsky foramen, arabsky نفق, hebrejsky מנהרה, španělsky túnel, turecky tünel, finsky kuumuulaa shumuulaa) je dopravní stavba, která vede pod zemí skrz kopec (chudák kopec), nebo taky pod městem či pod vodou. Vypadá jako díra v kopci, kterou musíte projít/projet, abyste se dostali na druhou stranu. Je v něm tma. Má dva konce (všimněte si, že dvojka je prvočíslo). Prvním vlezete dovnitř a tím druhým vylezete ven, pokud nezůstanete uvnitř. Tunel Mrázovka má tři konce (všimněte si, že trojka je také prvočíslo).

Stavěly se, abyste nemuseli chodit přes město; nebo že obyčejní lidé obvykle neumějí chodit po vodě; nebo aby lidé na svých nohách nebo kolech (nebo pásech u tanku) neodnesli kopec do údolí, tam kde jsou kopce. Kde nejsou kopce, tam si musí vymyslet jinej důvod. Třeba že starej Procházka má rád tunely (to byla pravda), (ale už není, protože starej Procházka už není, od tej doby, co umřel), tak mu ho tu postavíme. Většinou se v něm chodí nebo jezdí. Když v něm teče voda, je to štola a není to tunel. Nejdelší tunel je v Japonsku. Jezdí v něm šinkanzen. Ve Švýcarech se staví ještě delší.

Původ slova tunel[editovat | editovat zdroj]

Třebovický tunel

Slovo tunel v českém jazyce pochází, podle etymologického slovníku, z anglického tunnel (v jihoafrické angličtině je to tunel s jedním n). Pochází z české zkratky TUNEL, tzn. TUdy NELez, je tam tma. Holanďani to pochytili od husitů, když husiti misionařili v Holandsku a Búrové (původně bílí Holanďani žijící v jižní Africe) tím během buráckých válek obohatili angličtinu.

Historie tunelů[editovat | editovat zdroj]

Tunel je původně řecký vynález

Nejdřív se nejspíš stavěly kvůli vodě, takže to nebyly tunely, ale štoly. Bylo to v době, kdy byli Římani v Římě a nechtělo se jim nechávat pole bez vody. První významný tunel pro přepravu nákladů byl postaven ve Francii, když v Rakousku vládl prapraprapraděda starýho Procházky. Potom se stavěly hlavně kvůli kolejím a starýmu Procházkovi – v 19. století – to se stavěly koleje z Kolomouce do Prahy přes Rudoltice a byla postavena většina tunelů v Čechách a Moravistánu – celkem 103 ks (všimněte si, že 103 je prvočíslo).

Nejvýznamnější tunely[editovat | editovat zdroj]

Tudy mělo vést protinožecké metro, vzdálenost do Moravistánu by se zkrátila o celé 4 tisíce km.
  1. Třebovický tunel – Je na trati od Rudoltic jednu stanici směrem na Českou Třebovou. Mimochodem je nejstarší v Česku, momentálně opuštěný, tj. že se mu vlaky vyhýbají. Významný je proto, že je tak blízko u Rudoltic, jinak ani ne.
  2. Tunel MoravstánAustrálie (dosud nedokončený) – Kdysi dávno, asi před 15322 lety se Protinožci snažili postavit tunel z dnešního Moravstánu až k nim do dnešní Austrálie. Byli z jakési vyspělé protinožecké civilizace, která sama od sebe zanikla a nenechala po sobě žádné stopy, jen některé, které vypadají, jako kdyby je nevytvořil člověk. Ovládali celý svět, i do dnešního Moravstánu se dostali, a že cestovali po celém světě (původně byli z dnešní Austrálie a museli tedy mít nohy proti Rudolticím; odtud Protinožci), stavěli i silnice, metra a tunely. Nechtělo se jim obcházet, obplouvat ani oblétávat celou Zem. Začali vrtat z obou konců, na moravské straně vykopali 138,4 m hlubokou část tunelu, dnes známou jako propast Macocha, v dnešní Austrálii vykopali asi 200 m a došly jim peníze. Asi je někdo vytuneloval. Dnes tunel zřejmě už nikdo nedokončí, do Moravstánu Protinožci i dnes raději létají 25 až 30 hodin letadlem, než aby jeli vlakem nejdelším a nejdůležitějším tunelem na světě dlouhým přes hodně tisíc kilometrů (měl být linkou metra, které by vedlo po celém světě). Australský konec je buďto zasypaný, nebo vypadá jako obyčejná propast, takže o něm nikdo kromě mě a teď i vás neví. Jediné celosvětové metro je Metro Necyklopedie, ovšem slouží jen necyklopedistům.
  3. Metro – Metro brněnské, pražské, bratislavské, žďárské, českobudějovické, ostravské, Metro Necyklopedie, pardubické[1], plzeňské[2] a další metra bývají také vedena v tunelech. Úplnou výjimkou je však Prametro jehož stanice prakticky nejsou vůbec propojeny tunely.
  4. Blanka je (dosud nedokončený) pražský tunel, který je tak komplikovaný a komplexní, že nikdo přesně neví, odkud a kam vlastně vede. Situaci navíc komplikuje fakt, že se jedná o dva souběžně budované tunely, jeden pod zemí, druhý v účetnictví. V souvislosti s výstavbou podzemní části se ovšem někteří lidé ptají: "Proč teď? Proč ne před 20 lety?"

Speciální tunely[editovat | editovat zdroj]

Tunel pro kočky plyšový, 60 x 22 cm, TRIXIE, kat. č.:33400; 360.00 (bez DPH), 428.40 (vč. DPH)

Tunely se také používají na tunelování bank, různých firem a podobně. Tyto některé české tunely se proslavily i ve světě, naši tuneláři patří mezi nejlepší. Je to dáno také tím že tunelování je přímo obsaženo v zákoně.