Španělsko

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Španělsko
España
Španělsko – vlajka
Kokršpaněl.jpg

Kokršpaněl jako vyšitý.

hlavní město: Madrid
jazyk: španělština
náboženství: katolictví
počet obyvatel: 15 mil.
Španělsko – mapa
král: Filip VI. Chudý
car: není
sultán: není
císař: není, ale byl
vévoda: Francesco Gerard Xavi Iniesta Fernando Alonso IV
emír: není, ale byl
vůdce: není, ale byl
náčelník: Pizzarro Cortéz
měna: euro
národní jídlo: španělský ptáček
národní nápoj: mořská voda
národní sport: fotbal

„Len dva narody v Europe maju ľubozvučné ľ – Slováci a Španieli. Zatiaľ čo Slováci si na ľ píšu mäkčeň, Španieli používajú ľ ak pred 'l' je 'i'. Takže Casillas, Villa alebo Mallorka sa nečítajú Casijas, Vija alebo Majorka ale správne Casiľas, Viľa alebo Maľorka“

- [[Karol Polák|]]

„Španělé se těší, až uvedou do provozu své nové ponorky. Tyto designově vymazlené krasavice s velkým kufrem mají skleněná dna, aby nové španělské loďstvo mohlo v pohodlí pozorovat staré španělské loďstvo.“

- Angličan

Španělsko je chudý sexy stát, dnes součást Evropské unie. Tato bývalá arabská provincie, později Córdobský chalífát, dala světu věci jakými jsou španělská chřipka nebo španělští ptáčci, od té doby známé v Čechách pod názvem Dívčí sen a nebo kokršpaněla. Dorozumívají se podobně sexy jazykem jako Slováci (ti mluví slovensky) – španělštinou.

Nejvýznamnější nežijící osobou je Kryštof Kolumbus, který pro Španělsko objevil Pyreneje.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pro historii země je velmi důležitá španělská kytara. Povšimněte si, že každá struna vydává jiný tón.

O prvních osadách se toho příliš neví, některé zdroje hovoří o člověku neandrtálském, některé o homo sapiens teatralis, další o Praotci Španělu, který měl údajně přijet na brontosaurovi. Tak jako tak se i zde vyvinula lidská obydlí a místní jen napjatě čekali, kdo že je to dobyde jako první. Byli to jejich kolegové, Italové.

Římané si do mapy označili Španělsko jako Hispánii, což vyvolalo hodně emocí, s čímž si chladní Římané nevěděli moc rady. Když poté Římany decimovala španělská chřipka a oslabená říše padla kmenům Bůh-ví-odkud, dorazili do Hispánie Vandalové a nadělali tu binec, který nehodlali ani uklidit. A pak dorazil zase někdo jiný.

Berbeři a Arabové ze severní Afriky si ve Španělsku říkali Maurové. Před rokem 1000 se odtrhli od velkoarabské říše a vytvořili córdobský chalífát. V téže době působil v córdobském chalifátu slavný zpěvák a pyrotechnik Sandokan.

Po mnoha staletích se dostali k moci naši staří známí, Habsburkové. Král Karel I. vládl nejen Španělsku, ale také neapolskému království a Sicílii, Nizozemí a obrovským zámořským državám. Byl dědicem tzv. dědičných habsburských zemí ve střední Evropě. Naštěstí je přenechal roku 1521-1522 bruselskými smlouvami mladšímu bratru Ferdinandovi, jinak nám tu Španělé vládli dodnes.

Baskicko[editovat | editovat zdroj]

Španělský vodní pes
Španělský ptáček s rýží.

Na co Španělsko nemůže být hrdé, je Baskicko. Tato ostuda Pyrenejí obvykle usiluje o nastolení chaosu. Jaká náhoda, že mezi předky Basků jsou právě Vandalové, kteří na rozdíl od svých druhů nezamířili na jih, zato na sever. Ale zatímco dříve Vandalové Baskové pouze kradli štíty římským legiím, dnešní Baskové strkají sirky do zvonků, sprejují na španělská metra nebo hodně berou igelitové sáčky v obchodním centrech. Ne nadarmo je Eta tak obávaná.

Korida[editovat | editovat zdroj]

Býci mají na krku velké zvonce, aby mohli pracovat i toreadoři s horším zrakem.

Toreador je ve Španělsku běžný učební obor, obdoba našeho „řezník uzenář“. Velký rozdíl je však v porážce býka. Neprovádí se na jatkách, ale ve zvláštních arénách. Aby zákazníci nemuseli ve frontě na maso stát, jsou vytvořeny prostory k sezení. Při porážce býka, toreador pobíhá a křepčí s červeným kusem hadru. Poté vztyčuje trojnožku, stahuje býka z kůže a porcuje maso. Zákazníci přicházejí spořádaně, podle jednotlivých sektorů hlediště.

Vše samozřejmě syrové, protože vymoženosti jako „domácí zabijačka“ doposud do Španělska nepronikly.

Španělská bota[editovat | editovat zdroj]

Toto je typická španělská bota
Španělská bota z doby chalífátu

Fungovala na podobném principu jako palečnice a drtiče kloubů. Sestávala ze dvou prohnutých čelistí, které měly na vnitřní straně výstupky a byly vytvarovány tak, aby se mohly nasazovat na bérce provinilců. Po nasazení se oba díly k sobě stahovaly za pomoci šroubů. Španělská bota byla dle hrdelního řádu Josefa II a tereziánského zákoníku ve stupnici mučení hned za drtiči kloubů.

Španělská inkvizice[editovat | editovat zdroj]

Novodobá španělská inkvizice užívá moderních efektivních metod.

Španělské pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Španělská revoluce[editovat | editovat zdroj]

Španělská revoluce neboli Sametová revoluce se uskutečnila v předvečer 2. světové války a vyhráli ji Španělé. Španělé se měli dobře, do dvou válek světa ani do Studené války nebyli nuceni zasahovat. Vše tak proběhlo v klidu a míru. Dokonce ani nikdo neumřel.

Základní slovíčka a fráze[editovat | editovat zdroj]

  • Mi aerodeslizador está lleno de anguilas = Mé vznášedlo je plné úhořů

Más en artículo[editovat | editovat zdroj]


Země Koruny české BohemiaBójskoBudvajzskoBrněnská republikaČeskoČeská říšeČeskoslovenskoČeskoslovenská říšeČeskotskoHoráckoChacharstánChánovIslámský stát v TeplicíchJesenická republikaJižní ČechyKatolická AOKarlovarské VelkovévodstvíKlesterlieKrhútistánKřivočeskoLužiceLužistánMaleschauMexxikoMongolská kolonieMoravstánOsoblažskoPráglSámova říšeSlezmorčeSlizkoSudetenlandTěšínskoTuzemskoValašskoVelká MoravaVietnamVysočinaZarakovnickoNRVK

EvropaAlbánieAnglieBaskickoBavorskoBělehradský pašalíkBelgieBěloruskoBulharskoČerná HoraČeskosaské ŠvýcarskoČtvrtá říšeDámskoDánskoEstonskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieIslandIslandský státKatalánskoKosovoSA KosovoKurvystánLiberlandLichtenštejnskoListenbourgLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMalá BritánieMoldavskoNěmeckoNDRNizozemskoNorskoNultá říšePolskoPortugalskoRakouskoRumunskoŘeckoSealandSeverní KyprSicílieSkotskoSlovenskoSlovinskoSrbskoSRDVatikánSvobodné město HamburkŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaWalesOsmanská říše

Kdó de pořád doléva, octné se vprávo

AsieCajzlistánČečenskoČínaIndieÍránIslámský státIsraelJaponskoJižní KoreaKatarKazachstánKLDRKurvajtLibanonMíránMongolskoOnánOlympijští sportovci z RuskaRuskoRusko podle západuSovětský svazStanSýrieTaiwanThajskoTibetTureckoTurkmenistánTydlistán

AfrikaBurkina FasoEgyptGambieJihoafrická republikaKarlovarská Jihozápadní AfrikaLibyeLSRNigérieMoravská Jihovýchodní AfrikaSomálskoSúdánTogo

AmerikaBrazílieGrónskoJamajkaKanadaKolumbieRepública Socialismo o Muerte de CúbaMexikoSpojené státy americkéUruguayVenezuela

AzuraBilírieKatowská federaceSolovijstersko

OstatníAbsurdistánAntarktická říšeAtlantidaAustrálieBanánová republikaÇek CumhuriyetiČudlíkistánDámskoGighaHavajHněďKrakoziaKrálovství kněze JanaLiberlandNový ZélandPapu PapuPirátský státSadistánSeychellyTokelauUsámova říšeZeleň