Tokelau

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Tokelau
Žraločí ploutev/stylizovaná kanoe pod Jižním křížem Mošnička s ostatky misionářů
Vlajka Znak
Motto: "Tokelau Mo Te Atua"
(Něco ve smyslu Pochváleno budiž Tokelau,
radostný výkřik trhače kokosových ořechů.)
Hymna: Bože ochraňuj nový Zéland
(Nikdo na Tokelau to neví.)
Mapa tokelau.jpg
Oficiální jazyk Tokelauština
Hlavní město Atafu (čti "watafak")
Imperiální příslušnost Nový Zéland
Královna Alžběta II. (Neví to ani ona, ani místní obyvatelé).
Nezávislost 1926-1948
Měna Kokosové ořechy, jako drobné tokelauský tala
Náboženství Radikální fanatické křesťanství
Náměstí hlavního města Atafu.

Tokelau je poslední ráj na Zemi. Nebo to alespoň tvrdí Tokelauané. Ve skutečnosti je to nejodlehlejší stát vůbec, hůře dostupný než Antarktida, ležící až za samotným koncem světa a ještě kousek dále, uprostřed nedozírných mokrých dálav Tichého oceánu, ve skutečnosti je to dokonce ještě kousek před začátkem světa, zde začíná veškerý zemský čas, nespornou výhodou je, že začátek Nového roku slaví jako první. Nelétají sem žádná letadla, nevede sem potrubní pošta, není tu McDonald a dokonce nemají ani vlastní Wikipedii, což jistě prospívá duševnímu zdraví obyvatel.

Typická tokelauská krajina.

Kde?

Tokelau leží nalevo od prostředku Tichého oceánu. To znamená, že na Samou je to 500 km, na Nový Zéland 3400 km, na Havaj 3600 km a do Peru 10 000 km.

Tokelau sestává ze tří atolů. Atol je bývalá sopka, zalitá mořem, na které vyrostla spousta korálů. Korály jsou malí živočichové, kteří si staví vápenité schránky na útesech pod hladinou moře. Moře je opak pevniny. Pevnina je kus země, která neleží pod mořem. Když pevnina leží pod mořem, stává se, že se na ní usadí malí živočichové, zvaní polypové. Ti si staví (bez dotačního programu zelená úsporám) vápenité schránky na útesech pod mořem. Takovým útesům se pak říká atoly. Tokelau sestává ze tří atolů. Jmenují se Atafu (v tokelauštině Palmu), Nukuonu (v tokeluaštině Vesnice a Fakaofo (v tokelauštině Tvůj prst). Atafu je 100km daleko od Nukuonu a Nukuonu je 70km daleko od Fakaofo. Názvy těchto ostrovů vznikly v době objevitelských plaveb, kdy se na Tokleau dorazivší objevitelé snažili posunky a ukazováním od domorodců zjistit, jak se jejich ostrovy jmenují. Jak vidno, negestikulovali dostatečně srozumitelně. I když za II.světové hádky Japonci obsazovali jeden ostrov za druhým, až k Tokelau se nedostali, je to skutečně moc daleko a nevystačily jim pohonné hmoty.

Každý atol se skládá z laguny s průzračnou smaragdovou či tyrkysovou vodou a spousty menších a větších nízkých ostrůvků kolem dokola. Rozloha Tokelau je téměř 10km², nejvyšším bodem je bezejmenné místo celých 5 metrů nad hladinou.

Ilustrační foto. Nic takového na Tokelau neuvidíte.

Kdo?

Tokelauané jsou neskutečně pohodlní a klidní lidé. Jejich předci přišli (nebo spíš připluli) odněkud z Indonésie. Když neloví ryby nebo netrhají kokosové ořechy, buď spí, jí, nebo relaxují. Tokelauský zákon dokonce ukládá, že v neděli se smí jen relaxovat. Protože ale Tokelauanům připadal jeden volný den v týdnu málo, zavedli ještě aho de aumaga, den mužů, během kterého mají všichni muži jen slavit. Prakticky stejně probíhá aho o fafine, den žen.
Místní se za všech okolností snaží předvádět Tokelau před cizinci jako dokonalý Ráj. Když vás uvidí, tak se budou pořád usmívat a na veškeré vaše dotazy budou odpovídat kladně. Takže rada pro turisty: neptejte se "Jdu správně?" ale "Kudy se jde?".

Na každém atolu žije asi 500 lidí a nachází se zde v průměru 1,33 vesnice. Nejvíc vesnic leží na Nukuonu. Konkrétně dvě. Na Atafu je zase nemocnice. A na Fakaofo obchod. Dají se tam koupit skvělá americká vajíčka, výživná čínská rýže a čtivé britské noviny The Times. Globalizace Tokelauanům rozhodně nevadí.

Náboženství

Tokelau se v minulosti stalo cílem mnohých misionářů z celého světa, už kvůlli tomu, že to bylo poslední místo na zemi, kde ještě žádní jiní misionáři nebyli. Výsledkem je, že nejsevernější atol Atafu je protestantský, prostřední Nukuonu katolický a jižní Fakaofo islamisticko-budhistický. Ve zdejších obyvatelích ale stále přežívá původní džinisticko-animistické náboženství.

Jazyk

Tokelauština je v současnosti jeden z nejméně používaných jazyků, mluví jím všeho všudy sotva dva tisíce lidí. Kód jazyka je TKL. Jediná kniha v Tokelauštině je Bible, přeložená na Novém Zélandu jednoduchým počítačovým překladačem. Podařilo se nám vypátrat jen několik frází:

  • Te malohi o koe - vypadáš dobře
  • Haue - pojď sem
  • Ko au e fiafia kua fetaui ki ta - jsem rád, že jsem tě potkal.
  • Hua - kokosový ořech
  • Malo ni o Tokelau - vítejte na Tokelau!

Bohužel, tokelauština nezná ani slovo vznášedlo, ani slovo úhoř, takže se budeme těžko domlouvat.

Tokelausky o Tokelau (klikněte pro zvětšení)

Co?

Tokelau je oficiálně nesamosprávné území Nového Zélandu. Moderní historii začaly tokelauské atoly jako Britská kolonie. Tokelauanům to ale bylo upřímně jedno. V roce 1926 byli dekolonizováni (aniž by se jich někdo ptal). Když zaregistrovali zájem diplomatů z různých končin Země, sepsali jistou listinu, zvanou Tokelau Act a svěřili se tak pod správu Zélandu.

Vláda

Na Tokelau vládne náčelník zvaný faipule a rada starších. No...vládne. Faipule se jen tak prochází po ostrově a sedí na čestném místě na hostinách a rada starších dbá na dodržování zákoníku Fata Tokelau. Jde o sbírku křesťansko-relaxačních zákonů, jejichž porušování se obvykle trestá udělením veřejných prací. Na Tokelau funguje jakýsi primitivní komunismus zvaný inati. Všichni schopní muži loví ryby, které pak rada starších přerozdělí. Povídá se, že právě půlroční pobyt na Tokelau velice inspiroval filosofa Friedricha Engelse.

Symboly

Současné státní symboly Tokelau vytvořil roku 2007 parlament Fono, složený z rad starších všech tří atolů.

  • Vlajka je tmavě modrá. Zobrazuje žraločí ploutev. Nebo stylizovanou kanoi. Proč je útvar žlutý, to nikdo neví. Kromě žlutého čehosi se na vlajce nachází také souhvězdí Jižní kříž, tvořené čtyřmi hvězdami, které mají symbolizovat tři tokelauské atoly. To, že počet ostrovů přesně nekoresponduje s počtem hvězd, tokelauanům vůbec nevadí.
  • Znakem Tokelau je kožená mošnička se stříbrným křížkem, v níž jsou údajně uloženy ostatky prvních křesťanských misionářů. S tímto znakem roku 2008 Tokelau vyhrálo soutěž OSN o nejhloupější státní znak, na čež jsou ostrované náležitě hrdí.


Dokdy?

Tokelau bohužel nečeká příliš světlá budoucnost. Pravděpodobně bude velice vlhká. Předpokládaný vzestup hladiny oceánu by měl atoly do 50 let zcela zatopit. Tokelauané už ale mají na Novém Zélandu připravený nový domov. Většina domorodců ale na nějakou potopu nevěří, argumentujíc faktem, že v Bibli, jíž se celý tokelauský život řídí, nic takového napsáno není. To, že tam o Tokelau není vůbec nic napsáno, jaksi neberou v úvahu.

Haue

  1. Předpověď počasí na Nukunonu
  2. Kolik je právě teď hodin na Atafu
  3. Jaké tam mají datum?



Země Koruny české BohemiaBójskoBudvajzskoBrněnská republikaČeskoČeská říšeČeskoslovenskoČeskoslovenská říšeČeskotskoHoráckoChacharstánChánovIslámský stát v TeplicíchJesenická republikaJirenský sultanátJižní ČechyKatolická AOKarlovarské VelkovévodstvíKlesterlieKrhútistánKřivočeskoLabe nad ÚstímLužiceLužistánMaleschauMexxikoMongolská kolonieMoravstánNRVKOsoblažskoPráglSámova říšeSlezmorčeSkalická velkoříšeSlizkoSudetenlandTěšínskoTuzemskoValašskoVelká MoravaVietnamVysočinaZarakovnickoŽernovská říše

EvropaAlbánieAnglieBaskickoBavorskoBělehradský pašalíkBelgieBěloruskoBulharskoČerná HoraČeskosaské ŠvýcarskoČtvrtá říšeDámskoDánskoEstonskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieIslandIslandský státKatalánskoKosovoSA KosovoKurvystánLiberlandLichtenštejnskoListenbourgLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMalá BritánieMoldavskoNěmeckoNDRNizozemskoNorskoNultá říšePolskoPortugalskoRakouskoRumunskoŘeckoSealandSeverní KyprSicílieSkotskoSlovenskoSlovinskoSrbskoSRDVatikánSvobodné město HamburkŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaWalesOsmanská říše

Kdó de pořád doléva, octné se vprávo

AsieCajzlistánČečenskoČínaIndieÍránIslámský státIsraelJaponskoJižní KoreaKatarKazachstánKLDRKurvajtLibanonMíránMongolskoOnánOlympijští sportovci z RuskaPakostánRuskoRusko podle západuSovětský svazStanSýrieTaiwanThajskoTibetTureckoTurkmenistánTydlistán

AfrikaBurkina FasoEgyptGambieJihoafrická republikaKarlovarská Jihozápadní AfrikaLibyeLSRNigérieMoravská Jihovýchodní AfrikaSomálskoSúdánTogo

AmerikaArgentinaBrazílieGrónskoJamajkaKanadaKolumbieRepública Socialismo o Muerte de CúbaMexikoSpojené státy americkéUruguayVenezuela

AzuraBilírieKatowská federaceSolovijstersko

OstatníAbsurdistánAntarktická říšeAtlantidaAustrálieBanánová republikaÇek CumhuriyetiČudlíkistánDámskoGighaHavajHněďKrakoziaKrálovství kněze JanaLiberlandNový ZélandPapu PapuPirátský státSadistánSeychellyTokelauUsámova říšeZeleň

StatistikyStáty podle počtu obyvatel

Vykricnik.png

Varování!

Tokelau je nejoblíbenějším státem autora toho článku. Až vyroste, chtěl by tam mít chalupu.