Kazachstán

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kazachstán
Mémé-stan
Kazachstán – vlajka
BoratOfi.jpg

Jeho Reprezentativnost Borat I.

státní zřízení: autoritativní sultanát
hlavní město: Astana Nur-Sultan Astana
jazyk: kazaština, ruština a jak to přijde
počet obyvatel: 19 mil. + emigranti z Ruska
car: v Moskvě
sultán: Borat I
měna: tango
národní jídlo: plochý chleba
národní nápoj: kumys
národní sport: chov koz a ovcí

„Koukni na ty kazaše, jaká je to sláva,
všici těsný kamaše, až se točí hláva.“

- kazašská sprostonárodní píseň "Kazaši jsou žůžo", autor neznámý

Kazachstán, anglicky Goatent, německy Boratenland, francouzsky Le Pays des éleveurs de chèvres je devátá největší země na světě a to jen proto, že Argentina stále počítá ty sporné ostrovy, které ji Anglie nikdy nevrátila.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kazachstán byl osídlen již od pravěku, konkrétně od druhé květnové středy 06:13 SEČ někdy v době kamenné. Oblast v té době měla super podmínky pro pěstování dobytka, takže se tam uchytily kozy, Ovce, krávy a koně. Postupem času byl jako invazní druh do země zavlečeni vembloud. Vzhledem k vrozené lidské lenosti a nechuti cokoli nosit v ruce, dávní Kazaši objevili výhody kulatého kola oproti čtyřhranému a tím si získali pozornost na světové scéně. Věhlasu dobyli, když upgradovali kulaté kolo na kulaté loukoťové kolo, což bylo výrazné zlepšení. Autor vynálezu, jakýsi Loukoťojev, je zapsán zlatým písmem ve státních análech.

Původní obyvatelé byli buď Íránci anebo Sketové, to záleží jak kde a kdy, ale protože to nebudovalo národ, což bylo potřeba, byli vymíceni a na jejich místo nastoupili Kazaši.

V pozdním starověku se místní obyvatelstvo zapojilo do čínského projektu Hedvábná stezka, ke které připojili tzv. Stepní stezku. Všecko bylo krásné, skvělé, jednorožci prděli duhu a z nebe padaly třpytky, až přišel Čingischán, místní armádu si namazal na chleba a blahosklonně z nich udělal protektorát. Ve století patnáctém se zhruba 30 let konal přátelák se sousedním Uzbekistánem, který převážně končil plichtou. Po krátkém období, kdy si Kazaši dělali, co se jim zlíbilo dorazilo v 18. století carské Rusko, které národ dovedlo až do náručí Sovětského svazu. Kazachům to nevadilo, protože jim beztak už pořád někdo šéfoval a byli zvyklí.

Po druhé světové válce se Kazachstánu dostalo od Stalina té cti, že mohla sloužit jako zkušební jaderný polygon a mezi roky 1949 a 1989 se tam vyrobilo dost tepla, kraválu a na tisíc nových kráterů. V té době vzniklo pořekadlo "pečení holubi padající do úst", což se vážně dělo po každém zadunění. Vzhledem k rozloze se nad průmyslovou tvorbou kráterů dá mávnout rukou, takže jim tam Rusové postavili ještě raketovou základnu Bajkonur, odkud odletěl pípat Sputnik eins, uhořet Lajka a Jura Gagarinů jako první člověk poobědval na orbitu.

V roce 1990, konkrétně 25. října, pronesl Kazachstán prostřednictvím svého mluvčáčka, kouzelnou formulku "Nehru, nehru", ale protože jen šeptem, dostali jen suverenitu. Úplnou nezávislost na Sovětském svazu pak Kazachstán vyhlásil až 16. prosince 1991, což bylo fakt o prsa severokorejské dívky, jelikož Sovětský svaz se za deset dní rozpadl. Protože ovšem obyčejný Kazach netušil, co se dá najednou s takovou svobodou dělat, Kazachstán se ještě téhož roku stal členem Společenství nezávislých států, což je SSSR verze 2.0. Šéfovat tomu začal tehdejší boss strany komančů Nursultan Nazarbajev a aby ukázal, že to s prostým lidem myslí dobře, přejmenoval hlavní město Astanu na Nur-Sultan (česky Jen-Sultán). Podobnost s jeho jménem je samozřejmě čistě náhodná.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Poté, co Nazarbajev už po 29 letech vlády dobrovolně odešel z postu prezidenta a ponechal si jen vedení bezpečnostní rady a formální titul Vůdce národa, v úřadu jej nahradil jakýsi Tokajev. Což není důležité, protože pak se stejně konaly tradiční ruské volby a národ si jej zvolil tak jako tak dobrovolně plnými stojedna procenty, říkala armáda.

Kazachstán je osvíceným státním zřízením, takže aby Tokajev, jakožto faktický vládce národa měl čas na administrativu, stát navenek reprezentuje Borat. Borat I, syn Asimbaly a Boltoka, často láskyplně přezdívaného "Znásilňovač" se věnuje reprezentaci země na plný úvazek a objíždí světová kina, netflixy i dévédéčka se svým pořadem.

V současné době se země snaží poměrně intenzivně přebírat západní trendy, jako je například zapalování aut a masové protesty proti cenám plynu a energií (zde je jasná inspirace Francií) nebo pokus o navázání spolupráce s NATO, což je jasné kopírování Švédska a Finska.

Import a export[editovat | editovat zdroj]

Kazachstán vyváží hlavně nerosty a proto jeho ekonomika poslední roky neroste. Ze země dolují plyn a tu hnědou břečku, kterou si potom lidé na západě lijí do svých luxusních automobilů. Naopak hlavním importním artiklem je zlato, které vozí kazaští sportovci převážně z různých olympiád a mistráků v boxu.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  1. Většina příjmení končí na -ov, případně na -jev. Jmenujme např. slavné boxery Bachyta Sarsekbajeva, Bachtijara Artajeva, Vasilije Žirova a tri-jumperku Rypakovovou.
  2. KČK - Kazašský čutací klub - se úspěšně dostal až do Ligy mistrů a to i přestože jej v té době trénovali dva Češi.
  3. Kazachstán má přesně o jednoho kosmonauta více než Česká republika, což je nárůst o 100%. Prvním byl Aubakirov a druhým Musabajev (viz bod 1.).
  4. Ačkoli se to pro našince může zdát neobvyklé, zákaz "nehraj si s tím jídlem!" od kazašské maminky neuslyšíte. Kvůli doktríně čtyř mas si Kazaši hrají s koninou, hovězím, skopovým i velbloudím masem a to leckdy i když ještě běhá po pastvině.
  5. Nejslavnější modelkou je Ruslana Koršunovová, která vzbudila zájem médií svým pádem z balkonu, při kterém záhadně zahynula.

Mé vznášedlo je plné úhořů se řekne Менің әуе негіз кемесi жыланбалықпен толтырылған / Meniñ äwe negiz kemesi jılanbalıqpen toltırılğan.

Země Koruny české BohemiaBójskoBudvajzskoBrněnská republikaČeskoČeská říšeČeskoslovenskoČeskoslovenská říšeČeskotskoHoráckoChacharstánChánovIslámský stát v TeplicíchJesenická republikaJirenský sultanátJižní ČechyKatolická AOKarlovarské VelkovévodstvíKlesterlieKrálovství Ul. MíruKrhútistánKřivočeskoLabe nad ÚstímLužiceLužistánMaleschauMexxikoMongolská kolonieMoravstánNRVKOsoblažskoPráglSámova říšeSlezmorčeSkalická velkoříšeSlizkoSudetenlandŠimonovská federativní republikaTěšínskoTuzemskoValašskoVelká MoravaVietnamVysočinaZarakovnickoŽernovská říše

EvropaAlbánieAnglieBaskickoBavorskoBělehradský pašalíkBelgieBěloruskoBulharskoČerná HoraČeskosaské ŠvýcarskoČtvrtá říšeDámskoDánskoEstonskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieIslandIslandský státKatalánskoKosovoSA KosovoKurvystánLiberlandLichtenštejnskoListenbourgLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMalá BritánieMoldavskoNěmeckoNDRNizozemskoNorskoNultá říšePolskoPortugalskoRakouskoRumunskoŘeckoSealandSeverní KyprSeverní MaďarskoSicílieSkotskoSlovenskoSlovinskoSrbskoSRDVatikánSvobodné město HamburkŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaWalesOsmanská říše

Kdó de pořád doléva, octné se vprávo

AsieCajzlistánČečenskoČínaIndieÍránIslámský státIsraelJaponskoJižní KoreaKatarKazachstánKLDRKurvajtLibanonMíránMongolskoOnánOlympijští sportovci z RuskaPakostánRuskoRusko podle západuSovětský svazStanSýrieTaiwanThajskoTibetTureckoTurkmenistánTydlistán

AfrikaBurkina FasoEgyptGambieJihoafrická republikaKarlovarská Jihozápadní AfrikaLibyeLSRNigérieMoravská Jihovýchodní AfrikaSomálskoSúdánTogo

AmerikaArgentinaAztécká ŘíšeBrazílieGrónskoJamajkaKanadaKolumbieRepública Socialismo o Muerte de CúbaMexikoSpojené státy americkéUruguayVenezuela

AzuraBilírieKatowská federaceSolovijstersko

OstatníAbsurdistánAntarktická říšeAtlantidaAustrálieBanánová republikaÇek CumhuriyetiČudlíkistánDámskoGighaHavajHněďKrakoziaKrálovství kněze JanaLiberlandNový ZélandPapu PapuPirátský státSadistánSeychellyTokelauUsámova říšeZeleň

StatistikyStáty podle počtu obyvatel