Itálie

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

„Haló, haló, helou- pocem, pojď- komnata, cimra naše zděs, ale tady peřina nět!“

- Stará Škopková na dovolené v Makarónii

„To je ale pěkný kostel. Byla by škoda, kdyby ho někdo zabavil v rámci církevních restitucí.“

- Kardinál Miloslav Vlk
Italská republika
Repubblica italiana
Italská republika – znak
Italská republika – vlajka
státní zřízení: fišisticko-římsko-těstovinová republika
hlavní město: Vatikán
jazyk: římština smíšená s toskánštinou a pojmenovaná jako italština
náboženství: romakatolické
Italská republika – mapa
prezident: SERGIO MATTARELLA ITALICVS
premiér: GIORGIA MELONI "IL DVCE"
hymna: Šly panenky silnicí
měna: lyra (popřípadě můžete platit i houslemi nebo flétnami)
národní jídlo: taliány
Švejk2.jpeg „Cožpak Itálie, to je pěkná země, prohodil kuchař Jurajda, já sem byl jednou v Benátkách a vím, že Talián nazve každého prasetem. Když se rozčílí, je u něho každej porco maladetto. I papež je u něho porco, i madonna mia e porco, papa e porco“
Švejk. III/2 - V Budapešti
Ani mocný Zeus nezabránil Italům, aby ho přejmenovali na Jupitera

Itálie je nevyspělou zemí divokých Italů. Nachází se v jižní Evropě a je obklopen ze všech stran mořem (kromě severu). Je tam dostatek slunce, vína, italské zmrzliny, italské mafie a velký nadbytek pláží. Proto se v italském parlamentu před několika lety uvažovalo o odprodeji několika italských pláží Česku (na žádost Jiřího Paroubka).


Italstina.jpg
Itáliano!
Ténto odstávec nebo cély článek je nápsány se sílnym itálskym pržizvůkem.

Porca miseria! Altro ingorgo!


Měly být přemístěny do jižních Čech. Tento obchod se však nakonec neuskutečnil protože se zjistilo, že by bylo nutno odprodat i kus Jadranského moře a na to italská strana nepřistoupila (zde by byl navíc problém s transportem).

Běžný Ital se pak běžně setkává se stereotypem Itala-mafiána, je správné dodat, že lidé hovořící o italském organizovaném zločinu hodně přehání.

Ačkoli je tento stát zakládajícím členem Evropské unie, platí za zemi rozvojovou. Česko se původně mělo podílet na hospodářské pomoci, ale vyjma utopického návrhu nákupu italských pláží Jiřího Paroubka a obnažené zadnice Mirka Topolánka ČR s ničim kloudným nepřišla. Řecko zas Itálii opakovaně osočuje z krádeže identity. S výjimkou turistů je do státu až do odvolání zákaz vstupu.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Itálie se skládá z nohy, která nakopává Sicílii, což má svůj historický původ v římských dobách, kdy Římané válčili se Sicílií. Další ostrov, Sardinie, byl již Římany definitivně odkopnut. Dříve jim náležela též Libye, Itálie potřebovala pevnou půdu pod nohama, přišla ale o ni. Koupání v Jaderském moři má úskalí, zdejší voda má údajně stejné účinky jako afrodiziakum. A Italové toho umí zneužít.

Italské legendy[editovat | editovat zdroj]

Prasofena krmící malé sirotky mlékem“ je jednak typický motiv italského umění a jednak častá praxe v italských sirotčincích
  • Bůh je Ital.
  • Když Josef Kajetán Tyl napsal slova „Zemský ráj to napohled“ měl na mysli původně hlavní nádraží v Miláně.
  • Itálii vyrobila jistá mimozemská civilizace (Romulani) jako reklamu na své boty, které jsou údajně tak kvalitní, že se exportují praktický do všech galaxii ve vesmíru. Proto Itálie při pohledu z vesmíru vypadá jako typická romulanská bota.
  • Italové byli v dávných dobách skvělými a nebojácnými válečníky. (je to sice k neuvěření, ale některé historické prameny tuto fantasmagorii potvrzují.)
  • Italové kdysi bývali pracovitým národem.
  • Starověcí Italové (nesprávně označovaní jako „Římané“ správně je „Italikové“) používali špagety nebo pizzu jako medicínský prostředek k vyvolání zvracení. To se změnilo až po cestě Marca Pola do Číny.
  • "Vidět Neapol a zemřít." Ve skutečnosti zkomolenina starořímského úsloví "vidět Neapol a pak (vesnici) Mori", tedy srovnat velké a malé, srovnat nesrovnatelné.

Italské dějiny bez legend a příkras[editovat | editovat zdroj]

I vystoupil Praotec Ital na vrch a vzhlédl ke krajině mezi dvěma řekami, zemi plodné a klidné. S jeho druhy za zády, všiml si vzdálených sídel jakýchsi barbarů. „Tady už žijou Češi,“ ozvalo se. Jeho pravá ruka, pravá ruka Praotce Itala, již vyslala zvědy na výzvědy. Zamířili si to jihozápadním směrem až došli do Itálie.

I vystoupil Praotec Ital na alpský vrch a vzhlédl ke krajině mezi řekami Pád a Ofanto, zemi plodné a klidné i mořem omývané. „Kde udělali soudruzi Češi chybu?“ zazubil se Praotec Ital. S jeho druhy za zády, všiml si vzdálených sídel jakýchsi barbarů. „Zasraný Etruskové,“ ozvalo se. Dál se jim nechtělo, a tak je prostě pobili.

Italové a jejich životní styl[editovat | editovat zdroj]

Italové neradi pracují, proto vymysleli siestu, která trvá v některých oblastech i půl dne. V průběhu siesty se Italové přemísťují ze svých pracovišť domů, nebo na pláže kde tráví čas koupáním v moři a opalováním. Italové jsou veselí, přátelští a pohostinní (kromě příslušníku italské mafie). Rádi pijí víno, které je v jižní Itálii velmi levné, levnější než pitná voda (ta je tam dokonce dražší než benzín). Italové jsou pobožní snad ještě víc než Poláci, mají obrázky Otce Pia i ve svých hospodách, kde čepují kávu místo piva. Italské pivo je mizerné. Mladí Italové jsou ochotní jet na diskotéku, která je vzdálená i tři sta kilometrů od jejich bydliště. Rodinné domy v jižní Itálii, které se nacházejí mimo turistické oblasti jsou často zvenčí neomítnuty. Italské holky nejsou tak hezké jak se říká a mají doma bordel. Italové práci často odfláknou, proto italská auta nedosahují kvality těch německých. Italové milují „fotbal“ a před zavedením eura byla italská měna „lira“ nejtvrdší měnou v Evropě.

Italští mafiáni jsou veselí, přátelští a pohostinní (kromě příslušníku camorrské mafie). Jsou strážci veřejného pořádku, dohlíží na správné dodržování siesty a pobožnost, umravňují fotbalové chuligány nebo daně neplatící podnikatele.

Italové versus svět[editovat | editovat zdroj]

Proslulá šikmá věž v Pise. (Šipka ukazuje na autora fotografie.)

Itálie ráda vstupuje a vystupuje z mezinárodních organizací, spolků, spojenectví. Dnes je v OSN, FIFA, EU, G7, G8, SPQR nebo NATO, účast v eurozóně zpochybnila a účast v Evropské unii také, což o 6 minut později vzala zpět. Patřila k Ose, později odešla. V letech 974 až 1456 součástí Svaté říše římské s výjimkou let 1022 až 1026 a 1170 až 1182 (v letech 1182 až 1186 tak napůl). V roce 1456 odešla, ještě dříve se vrátila a zůstala až do konce, když se díky Napoleonovi rozpadla.

Hudba a film[editovat | editovat zdroj]

Itálie dala světu hudbu, bez níž se neobešla žádná normalizační estráda. A to přestože šlo povětšinou o obšlehlé verze českých autorů, jako byl Jaroslav Uhlíř, Těžkej Pokondr či Semtex. Samotná hudba se přitom vyznačuje kreativním minimalismem, kdy s minimem prostředků autoři vykouzlí hromady skladeb. Většina písní má harmonii na akordy C - Ami - Dmi - G a slova jsou plusmínus stejná. Písně se však dají dobře odlišit podle rytmu a přízvuku v refrénu (ámore / amóre / amoré).

Pověstný italský minimalismus se projevuje i ve filmu. Jen tak si lze vysvětlit, že Italové byli schopni vytvořit sérii veleúspěšných filmových komedií na základě toho, že jeden chlápek dá facku druhému.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Typické italské přímořské městečko
Papež Benedikt XVI. v roce 2008 hladovějícím Italům přislíbil tři pytle mouky a několik vajec
Papež František při inauguraci slíbil pouze oplatky a je proto nyní držen jako rukojmí
Mirek Topolánek na slavné fotografii

Italští architekti jsou známi tím, že i v současné ekonomickým diktátem řízené době se nesnaží jen o funkčnost stavby, ale vždy mají na paměti její estetický dojem. To je zvláště vidět na italských dálničních křižovatkách. Tam, kde suchopárný Němec prskne obyčejný čtyřlístek, tam Ital vykouzlí umný propletenec šesti estakád ve dvou patrech, s čtyřmi tunely, deseti semafory a 37 kilometry nájezdů (37 jakožto prvočíslo hraje v italské architektuře důležitou roli).

Oproti tomu samotná města jsou stavěná velmi pozemkově úsporně. Úzké a křivolaké uličky byly v historii důležitým obranným prvkem – nepřátelští vojáci dobyvší město v nich často zabloudili a zemřeli hlady, případně si ještě nevědomky prodloužili utrpení pojídáním zrekvírovaných lasaní. Tento obranný prvek je zvláště účinný proti napadení USA, jelikož průměrný americký buržoust se do italské uličky často ani nevejde. Turisté se dnes vyhladovění bát nemusí, jelikož každý turista před návštěvou města projde důkladným orientačním školením, když se pokoušel vymotat na některé z místních dálničních křižovatek.

Kuchyně[editovat | editovat zdroj]

Italská kuchyně je vyhlášená především svými těstovinami, plody moře, pečivem a zmrzlinou. Těstoviny se podávají jako pasta. Plody moře se sklízí na mořských plantážích, česat je přijíždí mnoho českých brigádnic. Pečivo ani zdaleka nedosahuje kvalit našich rohlíků a zmrzlinu Italové jedí jen Totti-fruti a pistáciovou. Světově nejoblíbenějším italským jídlem jsou ale taliány. Nejméně oblíbenou italskou potravinou je sardinský sýr casu marzu, ve kterém žijí červi. Prý je příliš únavné muset si u úst přidržovat ruku, aby červi, vystrašení vidinou jisté smrti v blížící se obří ústní dutině, nevystřelovali z kousku sýra všemi směry...

Italové velmi lpějí na regionálních tradicích a jsou schopni i vyvolat diplomatickou roztržku kvůli těstovinám špatně zkombinovaným s omáčkou či kvůli nežádoucí přísadě na pizze. Improvizace se necení, pravidla prověřená věky se úzkostlivě dodržují. Zde několik hlavních zásad a informací, které je dobře mít zvládnuté, abyste se vyhnuli aspoň těm nejkřiklavějším faux-pas:

1) Boloňské špagety neexistují.
2) Pesto se dělá jedině s ligurskou bazalkou.
3) Spaghetti all'Amatriciana pocházejí z regionu Lazio.
4) Mozzarella může být buvolí či kravská.
5) Spaghetti all'Amatriciana pocházejí z regionu Abruzzo.
6) Spaghetti all'Amatriciana se správně dělají s makaróny.
7) Ne, spaghetti all'Amatriciana se správně dělají se špagetami.
8) "Makaróny" se jmenují bucatini.
9) Pesto se dělá jedině s obyčejnou bazalkou.
10) Jediná pravá mozzarella je buvolí.
11) Do tiramisu patří jedině amaretto.
12) Kravská mozzarella není mozzarella, nýbrž fior di latte.
13) Risotto se musí stále míchat.
14) Kravská mozzarella se jmenuje fior di latte, ale je to druh mozzarelly.
15) Do tiramisu patří jedině rum.
16) Na pizzu jedině buvolí mozzarella.
17) Na severu se dělá skvělý olivový olej.
18) Francie vděčí za všechno, ZA VŠECHNO, jedině Itálii.
19) Risotto se nemusí vůbec míchat.
20) Káva Illy má geniální plechovku, takže si uchová aroma 3 roky.
21) Na pizzu jedině kravská mozzarella, buvolí je na to škoda.
22) Do tiramisu vůbec nepatří alkohol.
23) Francouzská kuchyně by bez italské VŮBEC neexistovala.
24) Na severu se nepoužívá olivový olej, jedině máslo.
25) Pecorino romano ("romano" = římské) se vyrábí na Sardinii.
26) Prodávat mletou kávu, byť by to byla Illy, je barbarství.
27) Vídeňský řízek pochází z Milana.
28) Vídeňská káva pochází z Milana.
29) Cappuccino pochází od Rakušanů.
30) Italové měli gastronomii, když Francouzi a Rakušani ještě žili v jeskyních.

Vesmírná flotila[editovat | editovat zdroj]

Pizza z vesmíru.jpg

Italové nemají vesmírnou flotilu doopravdy (to ani USA) ale kdyby ji měli, vypadala by asi takto. Palebná síla opřená o mozzarellu nebo ančovičky a sýrové štíty by si došlápla i na flotilu Aštara Šerana, Romulany, rebely nebo lodě Eritrejců. Nehledě na fakt, že kdyby o flotilu přišli, upekli by si další jinou. Dnes tuto poněkud utopickou ideu brzdí italská ekonomika, neexistence tak veliké trouby a celková nesmyslnost. Benito Masolíný by byl ale pyšný.

Základní slovíčka a fráze[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější údaje naleznete v článku Latinské výroky a spojení.

  • Il mio aeroscivolante è pieno di anguille = Mé vznášedlo je plné úhořů.
  • Mamma! Dove sei, cosa fai? = Úvodní fráze k důležitému obchodnímu telefonátu, jemuž je nutno dát přednost před jakoukoliv jinou činností
  • Kozy piccola = Mám tě rád jen jako kamarádku.
  • Cornuto! = Název italské zmrzliny
  • Fragola = Jahoda (Ať to řeknete při jakékoli příležitosti, Ital vám dá jahodovou zmrzlinu)
  • Chcaldorini = skokan na lyžích
  • Viedro = kýbl
  • Folia = igelit
  • Kefá = zubní kartáček
  • Ujó = strýc
  • Absolute in ordinamento = v rychtyku
  • Slejváro = déšť
  • Činžáno = výběrčí činže

Známí Italové[editovat | editovat zdroj]

Dámy a pánové, Kostěj Nesmrtelný!
Papež František je široce oblíbený, tentokrát ale neměl pod čepicí
Státníci

Praotec ItalJulius CaesarFallus Niger CincinnatusAl CaponeBenito MussoliniJan XXIII.Papež FrantišekSilvio Berlusconi

Vědci

Leonardo da Vinci • Michelangelo • Giacomo Vista

Objevitelé

ContactusKryštof KolumbusGiordano Brno

YouTubeři

Favij • Willwoosh

Ostatní

Rocky BalboaRomeo Montek • Gina Lollolobrigida • Claudia Cardinale • Sophia Loren • Marcello Mastroianni • Sraldo Mandolíni • Drupi • Ital v kuchyni • Super Mario • Ezio Auditore da Firenze • Paolo Maldini • Bud Spencer • Terence Hill

Známá italská sídliště a obce[editovat | editovat zdroj]

  • Řím – kdysi hlavní město světa, dnes provinční metropole s přilehlým skanzenem
  • Neapol – město, které je třeba stihnout navštívit před smrtí
  • Florencie – kdysi luxusní domov anglických důchodců, dnes levný a omšelý hostel pro baťůžkáře s přilehlým skanzenem a s detašovaným pracovištěm v Práglu mezi Hlavním nádražím a Holešovicemi
  • Benátky - většina návštěvníků zaměňuje Benátky s náměstím Sv. Marka, ve skutečnosti se za náměstím rozkládá město. Právě rozkladné produkty rozkládajícího se města dávají tomuto místu jeho nezaměnitelné aroma.
  • Milán – údajně centrum designu a módy, ve skutečnosti špinavé nákupní středisko
  • Turín – město, které navzdory naivním představám nevzniklo kvůli továrně Fiatu
  • Bologna – hlavní město italského komunismu & město s nejvyšší životní úrovní v Itálii; jedno podmiňuje druhé


Švejk2.jpeg „Z bezpříkladné zrady a z lačnosti zapomněl italský král na bratrské závazky, kterými byl povinován jako spojenec našeho mocnářství. Od vypuknutí války, ve které se měl postaviti po bok našim statečným vojskám, hrál zrádný italský král roli maskovaného zákeřníka, chovaje se obojetně, udržuje přitom tajné vyjednávání s našimi nepřáteli, kteráž zrada vyvrcholila v noci z 22. na 23. květen vypovězením války našemu mocnářství. Náš nejvyšší velitel je přesvědčen, že naše vždy statečná a slavná vojska odpoví na ničemnou zradu nevěrného nepřítele takovým úderem, že zrádce přijde k poznání, jak, začav hanebně a zrádně válku, sám sebe zničil. V to důvěřujeme pevně, že s pomocí boží brzy nadejde den, kdy roviny italské opět uvidí vítěze od Santa Lucie, Vicenzy, Novary, Custozzy. Chceme zvítězit, musíme zvítězit, a jistě zvítězíme!"
Potom bylo obvyklé "Dreimal hoch!" a vojsko nasedlo opět do vlaku, jaksi zaraženo. Místo patnácti deka ementálského sýra mají na krku válku s Itálií.“
Švejk. III/2 - V Budapešti

Země Koruny české BohemiaBójskoBudvajzskoBrněnská republikaČeskoČeská říšeČeskoslovenskoČeskoslovenská říšeČeskotskoHoráckoChacharstánChánovIslámský stát v TeplicíchJesenická republikaJirenský sultanátJižní ČechyKatolická AOKarlovarské VelkovévodstvíKlesterlieKrálovství Ul. MíruKrhútistánKřivočeskoLabe nad ÚstímLužiceLužistánMaleschauMexxikoMongolská kolonieMoravstánNRVKOsoblažskoPráglSámova říšeSlezmorčeSkalická velkoříšeSlizkoSudetenlandŠimonovská federativní republikaTěšínskoTuzemskoValašskoVelká MoravaVietnamVysočinaZarakovnickoŽernovská říše

EvropaAlbánieAnglieBaskickoBavorskoBělehradský pašalíkBelgieBěloruskoBulharskoČerná HoraČeskosaské ŠvýcarskoČtvrtá říšeDámskoDánskoEstonskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieIslandIslandský státKatalánskoKosovoSA KosovoKurvystánLiberlandLichtenštejnskoListenbourgLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMalá BritánieMoldavskoNěmeckoNDRNizozemskoNorskoNultá říšePolskoPortugalskoRakouskoRumunskoŘeckoSealandSeverní KyprSeverní MaďarskoSicílieSkotskoSlovenskoSlovinskoSrbskoSRDVatikánSvobodné město HamburkŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaWalesOsmanská říše

Kdó de pořád doléva, octné se vprávo

AsieCajzlistánČečenskoČínaIndieÍránIslámský státIsraelJaponskoJižní KoreaKatarKazachstánKLDRKurvajtLibanonMíránMongolskoOnánOlympijští sportovci z RuskaPakostánRuskoRusko podle západuSovětský svazStanSýrieTaiwanThajskoTibetTureckoTurkmenistánTydlistán

AfrikaBurkina FasoEgyptGambieJihoafrická republikaKarlovarská Jihozápadní AfrikaLibyeLSRNigérieMoravská Jihovýchodní AfrikaSomálskoSúdánTogo

AmerikaArgentinaAztécká ŘíšeBrazílieGrónskoJamajkaKanadaKolumbieRepública Socialismo o Muerte de CúbaMexikoSpojené státy americkéUruguayVenezuela

AzuraBilírieKatowská federaceSolovijstersko

OstatníAbsurdistánAntarktická říšeAtlantidaAustrálieBanánová republikaÇek CumhuriyetiČudlíkistánDámskoGighaHavajHněďKrakoziaKrálovství kněze JanaLiberlandNový ZélandPapu PapuPirátský státSadistánSeychellyTokelauUsámova říšeZeleň

StatistikyStáty podle počtu obyvatel