Moldavsko

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Republika Moldavsko
Republica Moldova
Vlajka Moldavska Znak Moldavska
Vlajka Znak
Motto: "Náš jazyk je fakt husté"
Národní Hymna: Náš jazyk
Mapa Světa.jpg Narozdíl od české republiky už Moldavsko v prdeli je.
Oficiální jazyk Moldavština
Hlavní město Kišiněv
Vláda V emigraci
Premiér Dan Bălan
Prezident Vladimir Voronin
Nezávislost 1991
Měna Leu
Náboženství Moldavština

Moldavsko leží kdesi na okraji východní Evropy. Je to nepříliš velká republika s mizivým hospodářstvím, zanedbatelnou ekonomikou, země bez historických památek, přírodních zajímavostí a také samozřejmě bez přístupu k moři, prostě o-zonová díra. Je to zkrátka taková ta země, kde byste určitě nechtěli žít. Pokud tedy nejste anorexní asketa-militarista. Pokud zpíváte, podrží vás váš otec, jelikož je náčelníkem tajné služby.

Republika Moldavsko se skládá z 32 okresů (číslo 32 kupodivu není prvočíslo, zato je docela podobné číslu 42), tří měst a dvou vzpupných, zlých a o samostatnost usilujících oblastí - Gagauzska (tam jsou samí Turci) a Podněstří (spousta Rusáků).

Moldavština[edit | edit source]

Pro Moldavany je moldavština vším. Hymna nese název Náš jazyk, volný překlad národního hesla zní Náš jazyk je fakt husté, na plánovaném národním divadle prý bude napsáno Moldavština sobě. Dalo by se říci, že moldavským náboženstvím je moldavština. Jenže, jak už to bývá, pro pravdu se lidi perou. Podle předních světových lingvistů prý žádná moldavština neexistuje, jde jen o dialekt rumunštiny, nepříliš od ní odlišný. Co je na tom pravdy?

Existuje moldavština?[edit | edit source]

Vědecký tým Necyklopedie se to rozhodl vyzkoumat na vlastní pěst. Následovaly stovky otázek, desítky výslechů, hodiny gůglení a pro sichr také pár minut hledání na Českopedii. Nic z toho však nepřineslo žádný výsledek, se kterým by nás z moldavského velvyslanectví ve Vodičkově ulici nevyhodili. Nepodařilo se nám totiž objevit ani jednu jedinou sebemenší odlišnost moldavštiny od rumunštiny. Od začátku výzkumů mi navíc stojí před domem neustále nějaké černé auto. Rozhodně budeme pokračovat ve výzkumu a budeme vás pravidělně informovat.

Známá značka moldavské sýra. Bohužel, ani zde nevidíte moldavštinu.

Několik užitečných slovíček a frází[edit | edit source]

Každý správný Necyklopedista by se měl umět dorozumět kdekoli na světě. Těchto několik základních rumunských moldavských slovíček a frází vám k tomu pomůže:

 • Ahoj! … Bună!
 • Mluvíte česky? … Vorbiți cehește?
 • Toalety … Toaletă
 • Kde je pošta? … Unde găsesc poșta?
 • Svlékněte se … Dați jos hainele.
 • Ale budeš muset, mladej … Vreau să viol.
 • Mé vznášedlo je plné úhořů … Vehicolul meu pe pernă de aer e plin cu țipari.
 • Sunt iarasi eu, Picasso - (Já) jsem blázen, Picasso (podoba slova iarasi s českým harašit není náhodná)
Na obrázku vidíte loga všech světoznámých moldavských firem.

Ekonomika[edit | edit source]

Co se Moldavska týče... Jistě nějakou tu ekonomiku má. Obrázek o tom, jaká je to ekonomika, si udělejte z několika následujících faktů:

 • Loňský deficit rozpočtu kolem 200 000 000 lei (to je dokonce víc než v u nás!)
 • Minimální turistický potenciál (jenom málokoho zajímá sotva 500 metrů vysoká Hora Moldavštiny a nejstarší přístřešek na košťata na světě)
 • Mizivé zásoby nerostných surovin (za řeč jakžtakž stojí nevalné zásoby prdelitu)
 • Nejnižší HDP v Evropě (moldavané pracujícíc v zahraničí ročně zašlou do své země dvojnásobek státního rozpočtu)
 • Nejnižší průměrné platy v Evropě (ne že by třicet korun na den nebylo dost, ale...)
 • Špatná infrastruktura (jediná silnice vede od sídla vlády k domu prezidenta)
 • Moldavsko nechtějí ani v EU (to má z toho že se nechce účastnit Eurovize!)
 • Jediné světlé vyhlídky na budoucí rozvoj skýtá Moldavsku snad jen ovládnutí světa Portugalskem.

Moldavsko je dokonce ještě zaostalejší a chudší než Albánie. A to už je co říct. Jediné věci, které se v Moldavsku vlastně vyrábí, jsou sýry a víno. Jak by také ne, chlastá se všude, chmelu se tu nedaří, slibovicu neznajú, no a k jediné možnosti - vínu, je potřeba také něco přikusovat.

Česká víska Holubinka má svébytnou architekturu a bohatý folklor. Sympatický pán na fotce není ani Moldavan, ani Čech.

Moldavsko a Česká republika[edit | edit source]

Česko má s Moldavskem celkem přátelský, mírový vztah. Když tam chceme jet (Ministerstvo zahraničí to rozhodně nedoporučuje), nepotřebujeme dokonce ani víza, stačí jen nějaký ten bakšiš pro celníky, policisty, recepční v hotelu (ti jsou v pohodě, kradou hlavně uklízečky), podplatit je třeba také hajzlbáby, semafory, řidiče autobusů, obchodníky a v podstatě každého, po kom něco chcete. Jinak jsou Moldavané vstřícní a přátelští.

V Moldavsku se dokonce nachází jedna česká vesnice, kde nefalšovaní moldavští Češi mluví nefalšovanou moldavskou češtinou. To se ovšem nelíbí vládě a tak není divu, že jsou na nebohou vísku Holubinku uvalovány stále větší a větší daně, výjimkou nejsou ani dlouho trvající blokády a občasný ozbrojený zásah, při kterém jsou páleny české knihy. Moldavští Češi se však stále drží, čekaje na podporu české vlády. Premiér se však nechal slyšet, že je mu nějaká vesnice v tramtárii ukradená. Ministr války jeho výrok dementoval.

Země Koruny české BohemiaBójskoBudvajzskoBrněnská republikaČeskoČeská říšeČeskoslovenskoČeskoslovenská říšeČeskotskoHoráckoChacharstánChánovIslámský stát v TeplicíchJesenická republikaJirenský sultanátJižní ČechyKatolická AOKarlovarské VelkovévodstvíKlesterlieKrhútistánKřivočeskoLužiceLužistánMaleschauMexxikoMongolská kolonieMoravstánNRVKOsoblažskoPráglSámova říšeSlezmorčeSkalická velkoříšeSlizkoSudetenlandTěšínskoTuzemskoValašskoVelká MoravaVietnamVysočinaZarakovnickoŽernovská říše

EvropaAlbánieAnglieBaskickoBavorskoBělehradský pašalíkBelgieBěloruskoBulharskoČerná HoraČeskosaské ŠvýcarskoČtvrtá říšeDámskoDánskoEstonskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieIslandIslandský státKatalánskoKosovoSA KosovoKurvystánLiberlandLichtenštejnskoListenbourgLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMalá BritánieMoldavskoNěmeckoNDRNizozemskoNorskoNultá říšePolskoPortugalskoRakouskoRumunskoŘeckoSealandSeverní KyprSicílieSkotskoSlovenskoSlovinskoSrbskoSRDVatikánSvobodné město HamburkŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaWalesOsmanská říše

Kdó de pořád doléva, octné se vprávo

AsieCajzlistánČečenskoČínaIndieÍránIslámský státIsraelJaponskoJižní KoreaKatarKazachstánKLDRKurvajtLibanonMíránMongolskoOnánOlympijští sportovci z RuskaPakostánRuskoRusko podle západuSovětský svazStanSýrieTaiwanThajskoTibetTureckoTurkmenistánTydlistán

AfrikaBurkina FasoEgyptGambieJihoafrická republikaKarlovarská Jihozápadní AfrikaLibyeLSRNigérieMoravská Jihovýchodní AfrikaSomálskoSúdánTogo

AmerikaArgentinaBrazílieGrónskoJamajkaKanadaKolumbieRepública Socialismo o Muerte de CúbaMexikoSpojené státy americkéUruguayVenezuela

AzuraBilírieKatowská federaceSolovijstersko

OstatníAbsurdistánAntarktická říšeAtlantidaAustrálieBanánová republikaÇek CumhuriyetiČudlíkistánDámskoGighaHavajHněďKrakoziaKrálovství kněze JanaLiberlandNový ZélandPapu PapuPirátský státSadistánSeychellyTokelauUsámova říšeZeleň