Estonsko

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Estonsko
Republika e-Stonland
Estonsko – vlajka
státní zřízení: elektronikokracie
hlavní město: Tálin
jazyk: finské dialekte
náboženství: ateismus, díky Bohu
počet obyvatel: cca 1,30 mega
prezident: jak kdy
měna: Ojro

Estonsko, oficiálně eStonská republika, je nejsevernější z pobaltských zemí, které tvoří ještě Lotyšsko, Litva a Královecká enkláva. Leží tedy nejvíce na severu a má proto výrazně severní nádech - dlouhé noci plné zádumčivých detektivů neustále se hrabajících v minulosti a přitom řešících nějakou tu vraždu nebo daňový únik a podobné věci.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Země se původně jmenovala Stonsko (podle kapely Rolling Stones, která byla mezi místními oblíbená už od doby kamenné a kutálení šutrů byl národním sportem stejně jako stávkování ve Francii), ale jak doba pokročila a do země dorazily první dodávky pytlovaného mluna a počítacích strojů - ščotů, hrdí Stonci se e-mancipovali a vyhodili všechny staré názvy a podobné krámy do komunálního odpadu. Někdy se mylně uvádí, že Est je od od slova Východ, ale to je blbost, protože to by potom byla složenina slov "východ" a "oni" a Východňári jsou přeci v Horních Uhrách, což by tropilo neplechu ba i bordel.

Od doby příchodu mluna do života běžného Stonce neposílají poštu, ale e-maily, nejezdí na koloběžkách, ale e-scooterech, nakupují namísto Kauflandech v e-shopech, namísto schodů používají e-skalátory, v zemědělství používají namísto slonů e-lefanty, na hradech se nechodí na prohlídky ale na e-xkurze a v novinách namísto pitafů vycházejí e-pitafy. Chybějící pomlčka v názvu je obvykle [1] vysvětlována snahou se vyhnout bitvě o pomlčku, jak s to stalo o pár set let později v Česko-Moravsko-Slezsko-Slovensku a taky tím, že jsou jednotní a nic je nerozděluje jako například Frýdek-Místek nebo Brandýs nad Labem-Starou Boleslav. Což může být způsobeno tím, že Stonců nebylo moc a ani dneska to není moc slavné, protože jich je asi jako šafránu nebo cestujících pražskou MHD, kteří používají během letního období deodorant.

Původní vlajka byla modrá a bílá, kdy modrá představovala blankytné nebe a bílá zasněženou krajinu. Po úspěšném vystavění výroben mluna přibyl ještě černý pruh na počest chrchelných elektráren a jejich přínosu ke zdraví bežných obyvatel.

Kultura a historie[editovat | editovat zdroj]

Estonci jsou v digitalizaci o moc dále než my v Sudetech a ještě dál než v odlehlých krajích, například v Opavě. Mladí Estonci zcela běžně používají bezdrátový přenosný telegraf, sledují vzduchem přenášené pohyblivé obrázky (i když někteří podvádějí a pohyblivé obrázky s anatomickou tématikou si před cestou do přírody ručně napěchují do svého dalekomluvu), v létě jezdí v mlunomobilech a na mlunoběžkách (v zimě z praktických důvodů i nadále používají parní stroje), za sponzorovanou sexuální turistikou (která se nazývá Erasmus a cílem je navázání kontaktů a výměna genetických informací s jinými národy), cestují mlunovlakem a létají v balónech poháněných mlunovým proudovým motorem. Obyčejní Estonci postoupili v mlunofikaci (něm. Mlunoficken) tak daleko, že se vzdali analogových domácích mazlíčků a chovají jen Tamagotchi, aby jejich emise zbytečně nehnojily lesoparky, parky a stánky s párky.

Estonci se starší výrobní šarží sice stále trvají na sledování televize a čtení tištěných novin, ale jak stárnou, oči jim slouží méně a méně a proto tato tradiční média zacházejí na úbytě a nahrazuje je mluvené slovo, zejména podcasty a rozhlas po drátě. V případě ztráty sluchu přichází ke slovu brailovo písmo. Zde je ovšem zase problém s parkinsonem, proto mnoho starých estonců při čtení zadrhává.

Estonsko je země posedlá ekologií a tak chová převážně stromy a to všude tam, kde je krásně měkkoučko a zrovna tam nikdo nebydlí. Lesy jsou tam od nevidím do nevidím, protože je tam půl roku tma a Estonci z e-tických důvodů odmítají používat přenosné chrliče světla. Protože ale e-tika musí sem tam jít stranou ve prospěch celku a Estonci si stále nevypěstovali noktovizi, čili noční vidění, ve velkém importují pohlcovače tmy, zejména od slovutného výrobce Bateria Slaný, což jim šetří oči a nám dodává cenné morgoše, kterých mají estonci stejně jako tmy v zimě.

V období léta v Estonsku není tma, což je problém, protože lid nespí a věnuje se hraní her na ščotech a vymýšlením novinek v oblasti e-governmentu, takže si tam klidně pak můžou v období voleb volit v podlikačkách z tepla domova se džberem vodky v ruce a nechodit tak na čerstvé povětří, kde by je mohlo ofouknout a estonali by. Díky tomu jsou na špičce bezpapírové komunikace s úřady, protože zcela běžně používají břidlicové děrné pásky přenášené transportními holuby na elektrických nákladních vozech. Úřady komunikují podobným způsobem, ale břidličné tabulky jsou podepsány, zalaminovány a doručovány přes okenní tabulku speciálně vyškolenými poštovními doručovateli. Estonci si poté dokument zaarchivují do alba a po uplynutí zákonné doby (obvykle 10 let) ji použijí jako střešní krytinu, protože GDPR v Estonsku tak úplně neprožívají.

Estonsko má podobnou historii jako Česko. Nejprve jej okupovali křižáci a po vybití všech pavouků je okupovali ti samí Švédi, kteří se neúspěšně pokusili dobýt Špilas, šlohli nám tu super Bibli s obrázkem čerta přes celou stránku a nechali své koule ve fasádách baráků v Praze. Po Švédech okupovali Estonsko Rusové, protože to tam měli taky blízko a Estonci hráli zrovna v oslabení a tak jim tam přinesli pravoslavné náboženství. Z čehož byli místní celí hin, protože měli ty svoje původní bohy a museli přejmenovávat dny v týdnu a přepisovat nápisy na kostelech, což je opruz a barvy nejsou úplně zadáčo.

Po vyhnání Rusů se Estonci pokusili o vlastní republiku, coz se ukázalo jako naprosto zbytečné, protože v zápětí přišli Rusové znovu a přinesli s sebou celý Sovětský svaz se všemi těmi vymoženostmi, jako je JZD, znárodňování, hladomor, deportace do gulagů a podobné věci, díky čemuž se spousta Estonců konečně někam podívalo a nedřepěli furt doma. V roce 1990 si Estonci pořídili nezávislost, ale moc si ji neužili, protože v roce 2004 jej anektovalo NATO i Evropské spojené chalifáty a tudíž mají zase po žížalkách.

Ze všech okupací vychází nejlépe ta švédská, protože díky tomu se v zemi dodnes rodí docela dost prsatých blondýn, což je e-stetické a dobře se na to kouká. Zároveň s tím přejali i část švédské kuchyně a proto se v estonské kuchyni zcela normálně podávají masové kuličky a jiné věci z IKEA. V Estonsku byla vždy silná německá menšina, což je dobře, protože po nich zůstaly germanismy, což jsou většinou slova odvozená od češtiny a tak se tam našinec domluví, když mluví pomalu a výrazně gestikuluje. Estonci se vetšinou snaží našinci porozumět, protože si myslí, že našinec má prachy. Vedlejším efektem odsunu německé menšiny byl transfer staré Estonštiny do německého jódlování. Němci naopak zanechali Estoncům fetiš používání přehlásek (něm. umlaut) a Estoncům se to tak zalíbilo, že umlátí prakticky každou samohlásku, co můžou.

Průmysl a doprava[editovat | editovat zdroj]

Estonsko nemá moc přírodních zdrojů, i když by se tam našel třeba vápník nebo břidlice. Břidlice se ovšem spotřebovává na komunikaci s úřady a hlavounstvem Evropské unie a vápna je nadbytek, protože je v Estonsku půl roku úplně bílo a to Estonci nic nešňupají. Jelikož místní nemají ropu ani uhlí, těží Bitcoin. Těžba bitcoinů je zajímavá činnost a lidi u toho nemusí chodit moc ven, takže se domácí těžbě věnuje leckdo, těžařství hraje v průmyslu prim a doma mají teplo.

Estonci milují dráhu a proto jich spoustu vzalo dráhu do civilizace s příchodem ruského centrálního plánování. S odchodem ruského centrálního plánování a příchodem evropského centrálního plánování jich spoustu vzalo zase dráhu domů, aby pak posléze začli pracovat všude jinde než doma, zejména ve Finsku, páč tam se mluví némlich podobně. Estonské státní železnice jsou úplně jako naše státní železnice, ale vlaky jezdí docela na čas a převážně fungují, což je rozdíl.

Estonci si taky vypěstovali letiště, takže se dá do Estonska dostat i e-rem, když to teda zrovna letí. Nebo lodí, když teda chcete zrovna do Talinnu, což je hlavní město a podle něj je nazvanej Talinnskej rybník, co se nahání, má 52 hektarů a zpívá se o něm v lidových písních. Talinn je krásné město, které má chrám svatého Olafa, což je kontrolní úřad Evropské unie. Celé centrum je zapsáno na seznam hysterického dědictví, což si Estonci vybrečeli a proto tam může obyčejné vanilkové latté stát hromadu peněz a vy můžete pak zbytek výletu chálovat na hotelovém pokoji paštiky, abyste se měli za co dostat dom a mohli o tom vyprávět sousedům při grilovačce.

Mezinárodní organizace[editovat | editovat zdroj]

Estonsko je členem několika mezinárodních organizací. Kromě již zmiňované Evropské unie a NATO je členem též společenství ELEKTROLUX (E-Estonsko, LE-Lesotho, K-Jižní Korea, TR-Turecko, O-Onán, LUXembursko), což je organizace pro elektronické vyměřování a vybírání daní. Odtud termín luxování peněženek. Estonsko má na starosti tu elektronickou část, Lesotho dodává pracovníky, Jižní Korea ty počítačové součástky, Turecko tradičně kvalitní účetnictví a Lucembursko u toho svítí. Organizace má skvělé výsledky a jediné, co brání většímu rozšíření, je nechuť pár potížistů - jmenovitě Čechů, Slováků, Poláků, Maďarů, Slovinců, Švédů, Lotyšů, Litevců a hrdých Bašmaků k čemukoli na obrazovce, co není hazard nebo hambaté. Proto byl do spolku přizván i Onán.

Ještě větší nadšení než pro digitalizaci projevují Estonci pro účast v Eurovizi. Dobře, normální člověk by se jim za to mohl posmívat, ale v USA zase bijou černochy a v Montgomery dokonce slony, v Maďarsku tancují čardáš i s nožem v zádech, v Brně osahávají každou hodinu orloj, v Praze říkají Staropramenu pivo a na Valašsku drbou ovce za ušima oběma rukama najednou. Každopádně Estonci Eurovizi hrozně moc prožívají a provozují u toho hazard, anžto se vsázejí a to i o prachy. I z toho důvodu je dobře, že jsou to vesměs ateisti, takže umřou bez hříchu.

Jak se tu dorozumět[editovat | editovat zdroj]

Uveďme si několik slovních spojení, které se mohou na vaší cestě do Estonska hodit:

  • Mu hõljuk on angerjaid täis. - Mé vznášedlo je plné úhořů.
  • Sünnipäeva nädalalõpupeo pärastlõunaväsimus - Odpolední únava z víkendové narozeninové oslavy.
  • Kuuuurijad tööööl jäääärel - Lunární výzkumník v práci na hraně ledu v průběhu noci.
  • jõululaululaulja [2] - Koledník (o Vánocích).

Země Koruny české BohemiaBójskoBudvajzskoBrněnská republikaČeskoČeská říšeČeskoslovenskoČeskoslovenská říšeČeskotskoHoráckoChacharstánChánovIslámský stát v TeplicíchJesenická republikaJižní ČechyKatolická AOKarlovarské VelkovévodstvíKlesterlieKrhútistánKřivočeskoLužiceLužistánMaleschauMexxikoMongolská kolonieMoravstánOsoblažskoPráglSámova říšeSlezmorčeSlizkoSudetenlandTěšínskoTuzemskoValašskoVelká MoravaVietnamVysočinaZarakovnickoNRVK

EvropaAlbánieAnglieBaskickoBavorskoBělehradský pašalíkBelgieBěloruskoBulharskoČerná HoraČeskosaské ŠvýcarskoČtvrtá říšeDámskoDánskoEstonskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieIslandIslandský státKatalánskoKosovoSA KosovoKurvystánLiberlandLichtenštejnskoListenbourgLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMalá BritánieMoldavskoNěmeckoNDRNizozemskoNorskoNultá říšePolskoPortugalskoRakouskoRumunskoŘeckoSealandSeverní KyprSicílieSkotskoSlovenskoSlovinskoSrbskoSRDVatikánSvobodné město HamburkŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaWalesOsmanská říše

Kdó de pořád doléva, octné se vprávo

AsieCajzlistánČečenskoČínaIndieÍránIslámský státIsraelJaponskoJižní KoreaKatarKazachstánKLDRKurvajtLibanonMíránMongolskoOnánOlympijští sportovci z RuskaRuskoRusko podle západuSovětský svazStanSýrieTaiwanThajskoTibetTureckoTurkmenistánTydlistán

AfrikaBurkina FasoEgyptGambieJihoafrická republikaKarlovarská Jihozápadní AfrikaLibyeLSRNigérieMoravská Jihovýchodní AfrikaSomálskoSúdánTogo

AmerikaArgentinaBrazílieGrónskoJamajkaKanadaKolumbieRepública Socialismo o Muerte de CúbaMexikoSpojené státy americkéUruguayVenezuela

AzuraBilírieKatowská federaceSolovijstersko

OstatníAbsurdistánAntarktická říšeAtlantidaAustrálieBanánová republikaÇek CumhuriyetiČudlíkistánDámskoGighaHavajHněďKrakoziaKrálovství kněze JanaLiberlandNový ZélandPapu PapuPirátský státSadistánSeychellyTokelauUsámova říšeZeleň

  1. Jakože většinou.
  2. Jódlování! My to říkali.