Staropramen

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Díky svým haluciogenním účinkům je Straropramen vhodný na karaoke-párty

Staropramen (Staroprůjem, zvaný též familiérně jako Starápromiň) patří do široké rodiny europatoků. Dříve bylo toto pivo vyráběno ze sladu, chmele a vody, ovšem poté, co ji převzala nadnárodní společnost HnusBier, začaly se dít podivuhodné věci. Aby se srovnala kvalita se Západem, k výrobě piva se začal používat vápenný koncentrát z nedalekých Koněpruských jeskyní. Firma tak dostává svému heslu „Každé ráno Staropramen, bude ti stát jako kámen,“ jelikož vápenec při smíchání s ostatní stravou ztvrdne (bohužel pokaždé k tomu nedochází na požadovaném místě). Místo chmele se používá jako náhražka bez černý, který má zvyšovat potenci mužů. V pivě Staropramen se však afrodiziační účinky bezu neprokázaly. Světle žlutou barvu dává pivu odpadní voda z ČOV na Císařském ostrově v Tróji. Chuťově je Staropramen srovnatelný s das Bierem.

Když se v Práglu dozvěděli, že Starobrno má vyšší kvalitu, než Staropramen, poslali tam svého sládka. Tomu se prý v Brně tak zalíbilo, že tam zůstal a v roce 2003 se stal starostou brněnské městské části Útěchov. Jiné zdroje hovoří o tom, že po půlročním angažmá v Starobrně byl vyhozen a nastoupil v Brně jako řidič šaliny.

Produkty firmy Staropramen[edit | edit source]

Když se pivař z piva poblije, stará musí prominout
  • Výčepní pivo - původně oblíbené desetistupňové, nyní šestistupňové pivo. Byl pokus namíchat i čtyřstupňové pivo, to však chutnalo stejně, jako chorvatské pivo Karlovačko a nešlo na odbyt. Proto se doprodávalo v supermarketech v akci za 5,90 Kč a firma se vrátila k šestistupňovému produktu.
  • Ležák - pitelný při vychlazení na mínus 10 stupňů Celsia. Pro zvýraznění chuti jsou do piva přidávány sušené listy Klausovce obrovského, které však mají částečně projímavé účinky.
  • Nefiltrované pivo - jedná se o reklamní slogan, protože vápenný koncentrát se ve vodě dokonale rozpustí a nezanechává žádný kal. Aby Staropramen docílil zdání přítomnosti kvasinek, přidává do moku Ginko Hnilobu.
  • Staropramen Cool - směs výčepního piva, vody, sava a cukru. Když sládek zjistil, že součástí radlerů v západní Evropě je ovocná šťáva, začal do svého produktu přidávat 0,000068% citronové Mattonky. Načervenalá barva Staropramenu Cool s grepovou příchutí je docílena přidáváním masokostní moučky z Babišova masokombinátu Kostelecké uzeniny.
  • Staropramen nealko - přes veškerou snahu redakce Necyklopedie se nepodařilo zjistit složení tohoto moku. Citát: „Franto, když jsi tady autem, nedáš si Staropramen nealko?“ „Ne Pepo, dík, takovou žízeň zase nemám!“

Staropramen versus Ostravar[edit | edit source]

Přijdou tři Pražáci do hospody v Ostravě a vesele se vybavují. Po nějaké době k nim od stolu štamgastů dorazí chlap a povídá: "Je Ostravar lepši jak Staropramen?" Pražáci se na něj nejistě podívají a jeden povídá: "No, je." Chlápek odejde, ale za chvíli je u stolu znovu: "Chlopi, sou tu hezči děvuchy jak u vas?" Pražák pohotově odpovídá: "To je jasný!". Chlap zase odejde ke stolu, po minutě se vrátí a říká: "Tak stejnak pry dostanete přes piču."

Chlapi sobě[edit | edit source]

Přepravní kontejner pro reklamní účely

V roce 2002 oznámil hlavní hygienik, že pivo Staropramen je zdravotně závadné, protože používaná odpadní voda obsahuje látky snižující účinnost hormonální antikoncepce. Firma začala tisknout na etikety informaci „Pouze pro muže - Only for men.“ Proti tomu se zvedla masová vlna protestů ochránců lidských práv, do boje proti diskriminaci žen zavelely i Jihočeské matky. Staropramen musel z takto formulovaného upozornění ustoupit a začal uvádět novou reklamní kampaň „Chlapi sobě,“ který dával nenásilným způsobem najevo, že pivo je pouze pro chlapy. Aktivistka Dana Kuchtová však dlouhodobě protestovala i proti tomuto sloganu, který zrušil až Ústavní soud.

Pivo pro gaye[edit | edit source]

V roce 2013 sponzoroval Staropramen skotačení za zviditelnění homosexuálů Prague Pride. Akce D.O.S.T. kostatovala, že Staropramen podpořil kulturní revoluci proti základům lidské společnosti a rozjela kampaň „Nepiju teplý pivo! Nepiju Staropramen!“ Skalní příznivci pivovaru tak mají obavy, že jejich oblíbený eurobier zteplá, i když bude vychlazený.

Související odkazy[edit | edit source]

1Alkohol.jpg    V rozcestníku CHLAST najdete novou motivaci k chlastání

AlkoholAlkoholismusBakchalářBarmanČeská alkoholicko revoluční stranaHospodaKocovinaLihové milicePípa na lahváčOpilecPivnéPrůtokový ohřívač pivaPraotec Na PlechTuzemskoVýčepní stoliceU MikuláškaU PavoukaVodková pumpaVodkovod


AbsintAktronovicaAlpaBecherovkaKořalkaMetylalkoholOkenaRumSlivoviceVodkaWhiskeyWhiskyZelená
Nejhorší piva světaBraníkGambrihnusOstravarPilsner UrquellPlzeňský PrazmrdRadegastSlovenské pivoStarobrnoStaropramenVelkopopovický KozelElektronické pivo
Víno